بزرگ ترین و شگفت انگیزترین غار آبی آسیا
قوری قلعه کرمانشاه,غار قوری قلعه در کرمانشاه,روستای قوری قلعه,تصاویر غار قوری قلعه,قوری قلعه,قوری قلعه موزیک,غار قوری قلعه پاوه,قوری قلعه,تاریخچه غار قوری قلعه,

غار

ژرفای حوضچه‌های این غار به ۱۴ متر می‌رسد همچنین دمای درون غار ۷ تا ۱۱ درجه‌است و در تمام فصول سال ثابت است این اثر طبیعی دارای تالارهای زیبا در ۱۴۰۰ متری و ۵۰۰ متری به نام‌های تالار ریم، تالار کوهان شتر، تالار مسیر برزخ، تالار بلور و تالار عروس می‌باشد.این غار یکی از زیباترین جاذبه‌های دیدنی شهرستان روانسر می‌باشد.

این غار یکی از زیباترین غارهای کشور می باشد که دوستداران طبیعت را به خود جلب نموده است. وجود استالاگمیت و استالاکتیتها در غار بر زیباییهای آن افزوده است.آب غار جاری و مقدار آن تابع بارش در منطقه است.از گونه های شاخص جانوری میتوان از خفاش گوش موشی نام برد.

قوری قلعه,قوری قلعه,قوری قلعه کرمانشاه,شهرهای استان کرمانشاه- دیدنی های استان کرمانشاه

غار زیبا و اعجاب‌آور قوری قلعه,قوری قلعه,قوری قلعه کرمانشاه,شهرهای استان کرمانشاه- دیدنی های استان کرمانشاه

فاز دوم غار نیز یکهزار متر طول دارد که تالارهای نماز، بلور و عروس در آن کشف شده است.

تالار نماز در ‪ ۵۵۰‬متری غار و در کنار این تونل قرار دارد. این تونل که ‪ ۱۲‬متر طول و هشت متر عرض دارد، قسمت اصلی غار را تشکیل می‌دهد و به تونل برزخ شهرت دارد واز آنجا که سقف تونل به آب چسبیده، مانع از ادامه حفاری ها شده است.

قوری قلعه,قوری قلعه,قوری قلعه کرمانشاه,شهرهای استان کرمانشاه- دیدنی های استان کرمانشاه

در یکهزار متری غار تالار بلور و در داخل تالار نیز حوضچه‌ای فوق‌العاده زیبا وجود دارد. وجود قندیلهای پرده‌ای در حوضچه که با دست زدن به هرکدام صدای یکی از آلات موسیقی ایجاد می‌شود، ازجمله دلایل این زیبایی است، به‌طوری که بسیاری از جهانگردان و کارشناسان متفق القولند که این حوضچه، زیباترین حوضچه دنیاست.

تالار عروس که یکی از هیجان انگیزترین بخشهای غار قوری قلعه,قوری قلعه,قوری قلعه کرمانشاه,شهرهای استان کرمانشاه- دیدنی های استان کرمانشاه

وجود چهار آبشار به ارتفاع ‪ ۱۰‬تا ‪ ۱۲‬متر در هزار و ‪ ۷۰۰‬متری غار، زیبای آنرا به اوج می‌رساند.

قندیل های کریستال مانند نیز که جنسشان از رسوبات آهکی است و از سقف آویزان شده‌اند در تمام طول غار خودنمایی می‌کنند و در بعضی نقاط طول قندیل ها به هشت متر نیز می‌رسد.

قوری قلعه,قوری قلعه,قوری قلعه کرمانشاه,شهرهای استان کرمانشاه- دیدنی های استان کرمانشاه

علاوه بر جذابیت و اهمیت اکوتوریستی قوری قلعه اشیایی نیز در آن کشف شده است که از جمله آنها می‌توان به هشت عدد قاشق و بشقاب، چهارعدد کوزه بزرگ، یک عدد کوزه کوچک که ‪ ۱۵‬سکه از دوران یزدگرد سوم و اواخر دوره ساسانی در داخل آن بوده و جمجمه سر انسان را نام برد.

 

منبع: بیابانهای ایران

گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن