تکیه بیگلربیگی؛ بازمانده از قاجار
عکس تکیه بیگلربیگی,معماری تکیه بیگلربیگی,تکیه بیگلربیگی,نقشه تکیه بیگلربیگی,مرمت تکیه بیگلربیگی,تکیه بیگلربیگی,عکس تکیه بیگلربیگی کرمانشاه,پلان تکیه بیگلربیگی,ت

اگر گذارتان به کرمانشاه افتاده باشد، حتما نام تکیه بیگلر بیگی را شنیده اید. تکیه ای که اگرچه عمر آن بیشتر از دوران قاجار نیست، اما جاذبه های آن به حدی است که گردشگران داخلی و خارجی نمی توانند به سادگی از تماشای آن بگذرند.

گوشه به گوشه تکیه بیگلربیگی,عکس تکیه بیگلربیگی کرمانشاه,تکیه بیگلربیگی,شهرهای استان کرمانشاه- دیدنی های استان کرمانشاه

در ضلع شمال شرقی حیاط، مطبخ قرار دارد که در ماه محرم برای تهیه غذای عزاداران از آن استفاده می‌شد. در این بخش، مجموعه‌ای از اتاق‌ها قرار دارد. بخش جنوبی حیاط نیز شامل چهار فضاست که سه فضای آن ارسی دارد. راه دسترسی به این فضاها از طریق پلکان سنگی داخل حیاط است.

بخش شمالی حیاط دو طبقه و یک زیرزمین دارد. زیرزمین تکیه شامل حوض‌خانه، محل استراحت تابستانی و تعدادی اتاق است. سقف حوض‌خانه و استراحت‌گاه تابستانی با تیرهای چوبی و تخته‌کوبی پوشیده شده است و اتاق‌های اطراف تاق‌های آهنگ آجری دارد. سقف هریک از این اتاق‌ها با گچ‌بری‌های زیبایی تزیین شده است.

در طبقه اول بخش شمالی، شاه‌نشین قرار دارد و اطراف آن را فضاهای متعددی احاطه کرده است. فضای شاه‌نشین مشرف به حیاط، ارسی چوبی بسیار زیبایی دارد.

حسینیه فضایی دوطبقه و در هر طبقه آن شش اتاق وجود دارد. سقف حسینیه پوشش گنبدی دارد که نمای بیرونی آن شیروانی و نمای داخلی آن با آیینه‌کاری‌های زیبا تزیین شده است

شاه نشین کهنه سال

قسمت داخلی شاه‌نشین نیز با تزیینات گچ‌بری مزین شده است. نقوش ایجادشده شامل طرح‌های هندسی، نقوش گیاهی، قاب‌بندی‌ها و ستون‌های گچی است. در بخش فوقانی شاه‌نشین، قابی گچی دیده می‌شود که در داخل آن جمله «یا اباعبدالله الحسین» و تاریخ 1262 نوشته شده است. به‌نظر می‌رسد، تاریخ یادشده زمان تکمیل گچ‌بری‌های تکیه بوده است. احتمالا از اتاق شاه‌نشین برای پذیرایی و ملاقات افراد با بیگربیگی استفاده می‌شد. اتاق‌های اطراف شاه‌نشین و طبقه فوقانی که تزیینات گچی دارد، فضای استراحت بوده است.

تکیه بیگلربیگی,عکس تکیه بیگلربیگی کرمانشاه,تکیه بیگلربیگی,شهرهای استان کرمانشاه- دیدنی های استان کرمانشاه

مهم‌ترین قسمت تکیه بیگلربیگی,عکس تکیه بیگلربیگی کرمانشاه,تکیه بیگلربیگی,شهرهای استان کرمانشاه- دیدنی های استان کرمانشاه

موزه ای در تکیه

در سال 1383 موزه‌ای با عنوان خط و کتابت در تکیه بیگلربیگی افتتاح شد. در این موزه، اسناد، مدارک، مستندات تاریخی و نسخ خطی نگهداری می‌شود و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است. علاوه بر این، موزه پارینه‌سنگی زاگرس که تنها موزه پارینه‌سنگی خاورمیانه است، در این تکیه قرار دارد.

عمارت تکیه بیگلربیگی در بافت قدیمی شهر کرمانشاه، خیابان مدرس، مقابل مسجدجامع قرار دارد. ساخت این تکیه در سال 1309 توسط عبدالله‌خان فراش‌باشی ملقب به بیگلربیگی از مقامات مشهور کرمانشاه در دوره قاجار آغاز شد و عملیات ساختمانی آن در سال 1315 به‌پایان رسید.


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن