آکاایران: روستای ده زرد از شمال با کوه گدار زرد ، از جنوب به جاده کهنوج فاریاب ، از شرق به روستای چاهریگان لورگها و از غرب به روستای ده هوت محدود می شود

آب و هوای این روستا تقریباگرم و خشک است و بعلت وجود باغ مرکبات دور تا دور این روستاتابستان خنک تری نسبت به روستا های مجاور دارد و زمستان هایی نسبتا معتدل و تا حدودی سرد دارد.

* * * * * * * *

وجود کوه های نسبتا مرتفع دارارتفاع متوسط 1800متر (کلمرز) درشرق ودرشمال همانند دیواری اطراف آن رافراگرفته است ار تفاعات این منطقه دنبالهٔ رشته کوه های زاگرس و کوه های پراکنده مرکزی است که از غرب به شرق از ارتفاعات روستا می توان،کوه های کلمرز ،گدار زرد،کوه لک و … را نام برد ،که جدیدا در بخشی از این ارتفاعات معادن کرومیت پیدا شده است.

با توجه موقعیت آب و هوایی منطقه زمین های ده زرد، بیشتر برای پرورش محصولات کشاورزی، از جمله مرکبات مانند پرتقال ، لیموترش و نارنگی در این روستاو روستا های دیگر تولید می شود و در کنار مرکبات، نخل خرما که اکثریت مردم به این شغل توجه خاصی دارند. محصولات زمین مانند خیار، گوجه فرنگی ، هندوانه ، ذرت ،کاهو،سیب زمینی و لوبیا سبز که اکثریت مردم روستا به دلیل حاصل خیز بودن زمین به آن اشتغال دارند.

این مطلب را هم ببینید :  کلیسای حضرت توما

آکاایران: روستای ده زرد

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :