روستای سیرچ، قطعه ای از بهشت در دل کویر کرمان
قطعه ای از بهشت در کرمان,روستای سیرچ شهداد,روستاي سيرچ كرمان,روستای سیرچ درایران,روستای سیرچ کجاست,روستای سیرچ,روستای سیرچ استان کرمان,روستای سیرچ در کرمان,روست

آکاایران: روستای سیرچ یکی از آبادی‌های شهداد کرمان است که به علت داشتن آب و هوای خنک و کوهستانی از زمان‌های خیلی دور به عنوان ییلاق کرمان شناخته می‌شده است.

روستای سیرچ، قطعه ای از بهشت در دل کویر کرمان

وجود بهشتی سرسبز و زیبا در کویری گرم و سوزان تاحدودی عجیب به نظر می رسد ولی با سفر به روستای سردسیر سیرچ در نزدیکی یکی از گرم ترین نقاط کره زمین، متوجه می شوید که در کشور عزیزمان ایران چه زیبایی هایی وجود دارد که ما از آن ها بی اطلاع هستیم.
تنها در این منطقه امکان برف بازی در نزدیکی کویر داغ فراهم شده است که شما می توانید لحظات وصف نشدنی را تجربه کنید.
سیرچ یکى از چهار آبادى بزرگ بخش شهداد می باشد که در ناحیه خوش آب و هواى کوهستانى بر سر راه شهداد – کرمان قرار گرفته است. سیرچ از قدیم به علت داشتن آب و هوای خنک و کوهستانی محل ییلاق بخش گرمسیرى و کویرى شهداد و آبادى‌هاى تابعه آن بوده که بهارستان نام داشت. این ییلاق در ارتفاع ۱۵۵۰ مترى در دره رودى به همین نام قرار دارد و جمعیت آن در تابستان به علت موقعیت تفرجگاهى به بیش از ده هزار نفر مى‌رسد.
سیرچ چشم‌اندازى زیبا دارد و مانند مناطق شمالى کشور پوشیده از توده‌هاى انبوه درختان است. در مرکز سیرچ چندین درخت کهنسال سرو و چنار نیز دیده می شود. هوای این منطقه مرطوب و خنک است و بر روى ارتفاعات قرار گرفته و زیبایى آن مشابه مناظر سوئیس و با همان سرسبزى و فراز و فرودهاست.
در قسمت مرطوب سیرچ به علت آب‌هاى فراوان جارى تعدادى از باغ‌ها به باتلاق‌ تبدیل شده‌اند. در این منطقه انواع درختان صنوبر، انگور، انجیر، گیلاس و آلبالو در دامنه کوهسارها لابه‌لاى سنگلاخ کاشته شده است و چون زمین مسطح کم دارد، ‌ کشت مزارع جو و گندم کم یافت مى‌شود، اما از زمین‌هاى محدود و آب فراوان، براى احداث باغ استفاده شده است. این منطقه یکى از قطب‌هاى اصلى جهانگردى استان محسوب مى‌شود.


جاذبه های گردشگری سیرچ:
مهمترین جاذبه های گردشگری این روستا عبارتند از رودخانه ای زیبا، سروی کهنسال که بالای هزار سال سن دارد و چندین درخت چنار بسیار قدیمی، چشمه آب گرم جوشان با خواص درمانی قابل توجه و بزرگترین تونل سنگی خاورمیانه. همچنین قرار گیری سیرچ در مجاورت شهداد و منطقه کلوت ها و هم جواری دو نوع آب و هوای متضاد، این روستا را به یک نمونه جذاب تفریحی وگردشگری در مسیر کویر تبدیل کرده است.
بهترین زمان برای سفر به سیرچ:
اگر به این فکر می کنید که بهترینزمان برای سفر به این روستا چه زمانی است، باید بگوییم که سیرچ در تمام فصل های سال بسیار دیدنی است. شکوفه های خندان باغ های میوه در بهار، درختچه ها و درختان سر به فلک کشیده سرسبز و گل ها و گیاهان وحشی و هوای خنک و دلپذیر در تابستان و طبیعت رنگارنگ آن در پاییز و چشم انداز ارتفاعات پر از برف و پیست اسکی آن در زمستان تنها گوشه ای از زیبایی های این روستای تماشایی است.
مسیر دسترسی به سیرچ:
فاصله روستای سیرچ تا شهر کرمان ۸۰ کیلومتر و تا مرکز بخش شهداد ۲۵ کیلومتر است. خالی از لطف نیست اگر به این نکته نیز اشاره کنیم که مسیر دسترسی این روستا از هر دو جاده کرمان – سیرچ و شهداد – سیرچ آسفالت است و به راحتی می توانید به این منطقه زیبا سفر کنید.‌‌

درخت سرو کهنسال سیرچ کرمان

خوشبختانه مسیر دسترسی این روستا از هر دو جاده‌ی کرمان به سیرچ و شهداد به سیرچ آسفالت است و به راحتی می‌توانید به این منطقه‌ی زیبا سفر کنید. گذارتان که به سیرچ افتاد، می‌توانید سراغی هم از سوغاتی‌های معروف این روستا بگیرید و برای دوستانتان کره و روغن حیوانی مرغوب، خشکبار، قالیچه‌های کوچک و حصیربافته‌های تزئینی هدیه ببرید.

در نزدیکی یکی از گرمترین نقاط کره‌ی زمین، روستایی سردسیر و ییلاقی قرار دارد که تا خودتان به این منطقه‌ی شگفت‌انگیز سفر نکنید، باور نمی‌کنید که در کویری گرم و سوزان تکه‌ای از این بهشت سرسبز و زیبا جاخوش کرده است. تنها با رفتن به سیرچ می‌توانید لذت برف بازی در نزدیکی کویر داغ راتجربه کنید و با دیدن زیبایی‌های منحصر به فرد آن، چشمان خود را نوازش دهید.

سیرچ کرمان

سیرچ یکی از آبادی‌های شهداد کرمان است که به علت داشتن آب و هوای خنک و کوهستانی از زمان‌های خیلی دور به عنوان ییلاق کرمان شناخته می‌شده است. این روستا، در دره‌ای با شیب ملایم قرار دارد و از دامنه‌های بلندی‌های پلوار (قله جفتان) آغاز می‌شود و به سمت کویر شهداد ادامه پیدا می‌کند. روستای سیرچ در ۶۰ کیلومتری شرق کرمان واقع شده است. این روستا با کویر لوت فاصله‌ی زیادی ندارد و به عنوان مثال باید بدانید که فاصله‌ی این روستا تا منطقه‌ی شهداد و گرم‌ترین نقطه‌ی ایران یعنی «گندم بریان»، کمتر از ۴۰ کیلومتر است. ولی جالب اینجاست که طبیعت آن به هیچ وجه با کویر هم‌خوانی ندارد.

روستای سیرچ در ارتفاعات قرار گرفته است و به دلیل آب و هوای معتدل سردسیری و رودخانه‌ی دائمی پر آب و فراوانی آب‌های جاری، دارای طبیعتی کاملا سرسبز است و کوه‌های اطراف آن با پوشش انبوه درختان، چشم‌اندازی وصف‌ناپذیر دارد. شغل اصلی مردم سیرچ دامداری و کشاورزی است و محصولات سردسیری بسیار مرغوبی در آن کشت می‌شود. باغ‌هایی با درختان انگور، انجیر، گیلاس و آلبالو و انار و...در این روستای کوهستانی به وفور دیده می شوند.

 

از مهمترین جاذبه‌های دیگر روستای سیرچ، می‌توان به رودخانه‌ای زیبا، سروی کهنسال که بالای هزار سال سن دارد و چندین درخت چنار بسیار قدیمی، چشمه‌ی آب گرم جوشان با خواص درمانی قابل توجه و بزرگترین تونل سنگی خاورمیانه اشاره کرد. همچنین قرارگیری سیرچ در مجاورت شهداد و منطقه‌ی كلوت‌ها و هم‌جواری دو نوع آب هوای متضاد، این روستا را به یک نمونه‌ی جذاب تفریحی وگردشگری در مسیر کویر تبدیل کرده است.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :