بم کرمان  آکا
شهرهای استان کرمان- دیدنی های استان کرمان,شهرستان‌های زاهدان و ایرانشهر,شهرستان,کرمان در جنوب شرقی ایران,جاذبه های ,گردشگری , توریستی , سوغاتی , دیدنی های , نقش

 

 

بم را بیشتر بشناسیم

شهرستان بم یکی از شهرستان‌هایاستان کرمان در جنوب شرقی ایران است. مرکز این شهرستان شهر بم است. این شهرستان بیشتر منطقه‌ای کویری به حساب می‌آید. جمعیت شهرستان بم بنا بر سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران، برابر ۲۸۲۳۱۱ نفر است.

این شهرستان از شمال به شهرستان کرمان، از خاور به شهرستان‌های زاهدان و ایرانشهر از استان سیستان و بلوچستان، از جنوب به کهنوج و از باختر به جیرفت محدود می‌شود. مرکز این شهرستان از نظر جغرافیایی در ۵۸ درجه و ۲۱ دقیقه درازای خاوری و ۲۹ درجه و ۶ دقیقه پهنای شمالی و در ارتفاع ۱۰۶۰ متری از سطح دریا قرار دارد. شهر بم در ۲۰۰ کیلومتری جنوب خاوری کرمان و در مسیر راه کرمان ـ زاهدان واقع است.


آب و هوا
آب و هوای بم گرم و خشک است اما به علت مجاورت با کویر آب و هوای متغیری دارد، به طوری‌که گاهی اوقات در تابستان‌ها گرم‌ترین و در زمستان‌ها سردترین نقطه کشور گزارش شده‌است. میزان بارندگی سالانه بطور متوسط ۶۸ میلی‌متر است.


اقتصاد
باغ‌داری، کشاورزی، دام‌داری و قالی‌بافی پایه و اساس اقتصاد بم را تشکیل می‌دهند.

کشاورزی و باغ‌داری در شهرستان بم صددرصد آبی بوده و آب کشاورزی از کاریز و رودخانه تامین می‌شود. محصولات عمده کشاورزی این شهرستان گندم، جو، پنبه، تره بار، مرکبات و از همه مهم تر خرما بوده که بهترین نوع خرما در دنیا شناخته شده و به «مضافتی» مشهور است.

دام‌داری شهرستان بم بسیار کم، و بیش تر در بخش راین رواج دارد. به طور کلی دام‌داری در این شهرستان شامل پرورش گوسفند، گاو، طیور و شتر است.

معادن سرب و روی درارتفاعات جنوب باختری بم وجود دارد.


تقسیمات کشوری
شهرها:بم، بروات، نرماشیر، ، فهرج،
بخش مرکزی شهرستان بم
دهستان حومه (بم)
دهستان دهبکری
دهستان کرک و نارتیج
شهرها: بم و بروات

شهرستان ریگان
بخش مرکزی
بخش گنبکی
دهستان چاهدگال
دهستان ریگان
دهستان گنبکی
دهستان گاوکان
شهر: ریگان

بخش نرماشیر
دهستان پشت رود
دهستان عزیزآباد
شهر: نرماشیر

بخش فهرج
دهستان برج اکرم
دهستان فهرج
شهر: فهرج

بخش روداب
دهستان روداب شرقی
دهستان روداب غربی
شهر: نظام‌شهر.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :