گردش 24 ساعته در کرمان
کرمان ,دیدنی های کرمان ,جاذبه های گردشگری کرمان ,آثار تاریخی کرمان ,مناظر طبیعی کرمان ,استان کرمان ,نقشه کرمان ,مساحت کرمان ,جمعیت کرمان ,مراکز گردشگری کرمان

هر چند برای بازدید از آثار و جاذبه‌های تاریخی متعدد شهر کرمان و مناطق اطراف آن چند روز وقت نیاز است، اما در یک گردش 24 ساعته در این شهر می‌توان تعدادی از آثار و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن را از نزدیک دید و لذت برد.

باغ‌ موزه هرندی واقع در چهارراه طهماسب‌آباد شهر کرمان بهترین مکان برای شروع یک گردش یک ‌روزه در این شهر است. مکانی تاریخی که هنگام طلوع خورشید اشعه‌های آن از لابه‌لای شاخ و برگ درختان کاج سربه فلک کشیده این باغ‌موزه عبور می‌کند و بر ساختمان موزه زیبایی می‌تابد که یادآور روز‌های دربه‌دری و تبعید رضاشاه است.

رضاشاه که از طریق اصفهان و یزد عازم بندرعباس و تبعید به جزیره موریس بود، غروب دوشنبه 31 شهریور 1320 به کرمان وارد شد و در این محل منزل گزید.

ساختمان مرکزی این موزه در دوطبقه و در میان باغ و در کنار آب نماهای مختلف بنا شده و امروزه به عنوان موزه سازهای استاد مسعود و موزه باستان‌شناسی استفاده می‌شود.

باغ ‌موزه هرندی بیش از یکصد سال قبل حدود سال‌های 1280 در فضایی به مساحت 2500 متر توسط عدل‌السلطان احداث شد و بعدها مرحوم آقاشیخ ابوالقاسم هرندی که از تجار یزدی بود آن را خریداری کرد. با خروج از این باغ ‌موزه برای رسیدن به بزرگ‌ترین مجموعه تاریخی کرمان باید راسته خیابان شریعتی این شهر را در پیش گرفت. خیابانی که موزه صنعتی و مطبوعات شهرکرمان در آن واقع شده است.

اگر کمی دقت کنید پس از چهارراه باغ ملی در سمت چپ خیابان هنوز می‌توان از پشت دیوارهای بتنی ویرانه‌های کلیسای تاریخی کرمان را دید که چند ماه پیش به دلایل نامعلوم شبانه تخریب شد.

مجموعه‌های تاریخی گنجعلی‌خان، وکیل، ابراهیم‌خان، سردار و حاج آقا علی در بازار کرمان هر یک نشانه‌ای از سبک معماری دوران مختلف تاریخ کرمان است

گنجعلی خان و کاخش

از چهارراه طهماسب‌آباد محل باغ‌موزه هرندی تا مجموعه تاریخی گنجعلی‌خان دو چهارراه بر سر مسیر قرار دارد ‌‌که در بافت تاریخی کرمان واقع شده رسید. در اینجا مجموعه‌های تاریخی گنجعلی‌خان و وکیل واقع شده است.

مجموعه گنجعلی‌خان کرمان که از جمله پربیننده‌ترین اماکن فرهنگی و توریستی این شهر به شمار می‌رود شامل بازار، حمام، میدان، کاروانسرا، آب‌انبار، مسجد و ضرابخانه است.

بازار بزرگ کرمان از آثار مهم تاریخی و اقتصادی این شهر است که به عنوان بزرگ‌ترین راسته بازار سرپوشیده ایران در دل مجموعه تاریخی گنجعلی‌خان قرار گرفته است.


کرمان ,دیدنی های کرمان ,جاذبه های گردشگری کرمان ,شهرهای استان کرمان- دیدنی های استان کرمان

مجموعه‌های تاریخی گنجعلی‌خان، وکیل، ابراهیم‌خان، سردار و حاج آقا علی در بازار کرمان هر یک نشانه‌ای از سبک معماری دوران مختلف تاریخ کرمان است. سقف بازار کرمان از پشت بام مانند نیمکره‌هایی است که به سمت بالا دیده می‌شود و گنبدهای موازی شکل و پشت سر همی را ایجاد می‌کند.

گشتی در حمام!

بازار بزرگ کرمان از20 بازار کوچک و فرعی تشکیل شده که بزرگ‌ترین آن بازار اصلی است که 1200متر طول و 4.5 متر عرض دارد. با قدم زدن در راسته بازار اصلی کرمان در جنب میدان گنجعلی‌خان، حمامی تاریخی و زیبا وجود دارد که حمام گنجعلی‌خان نامیده شده است.


کرمان ,دیدنی های کرمان ,جاذبه های گردشگری کرمان ,شهرهای استان کرمان- دیدنی های استان کرمان

این حمام‌ها در ضلع جنوبی میدان و مشرف به بازار است و آن را می‌توان یکی از شاهکارهای معماری عصر صفویه نام برد. این حمام سال 1020 هجری قمری ساخته شده و از بخش‌های مختلف سرسرا، دالان، رختکن، هشتی و گرمخانه تشکیل شده است که هریک زیبایی منحصر به فرد خود را دارد. سردر این حمام یکی از زیباترین بخش‌های آن است که با آجرهای ساده، نیلی و مقرنس‌بندی توجه رهگذران بازار کرمان را به خود جلب می‌کند.

در گرمخانه حمام نیز مجسمه‌های کیسه‌کشان و دلاکان قرار دارد که حوضی هشت ضلعی با ستون‌های سنگی یکپارچه که دو به دو با هم قرینه‌اند و طاقی خیمه مانند آن را تشکیل می‌دهند.


کرمان ,دیدنی های کرمان ,جاذبه های گردشگری کرمان ,شهرهای استان کرمان- دیدنی های استان کرمان

میدان پر ماجرا

با گذر از میان بازار و مجموعه گنجعلی‌خان، در انتهای بازار به میدان شهدا می‌رسید؛ میدانی که یک سمت آن مسجد تاریخی کرمان با شش ایوان و شبستان‌های متعدد با معماری زیبا واقع شده و چون نگینی بر تارک تاریخ می‌درخشد و قرن‌هاست با قامتی به بلندای ایمان و اخلاص، پایگاه معنویت و زیب و زیور آثار تاریخی به شمار می‌رود.

در سمت دیگر میدان شهدای شهر کرمان، بنای مشتاقیه با دو گنبد فیروزه‌ای زیبا واقع شده است. این بنا از سه گنبد تشکیل شده که مقبره‌های مشتاق علی شاه، شیخ اسماعیل و کوثر علی شاه از بزرگان صوفیه را درخود جای داده است.

در سمت چپ میدان شهدا خیابانی به نام زریسف واقع شده که آتشکده زرتشتیان در آن قرار دارد. بنای این آتشکده در باغ مصفایی که قبلا منزل مسکونی جهانگیر اشیدری بوده واقع شده و آتش موجود در آن بر اساس نظر موبدان زرتشتی همان آتش چندهزار ساله‌ای است که از هند به این آتشکده انتقال یافته است.


کرمان ,دیدنی های کرمان ,جاذبه های گردشگری کرمان ,شهرهای استان کرمان- دیدنی های استان کرمان

در نزدیکی گنبد جبلیه ، تخت دریا قلی‌بیک از آثار عصر صفویه و مقبره جمعی از مفاخر علمی، ادبی و سیاسی کرمان واقع شده که در جوار باغ بیرم‌آباد قرار گرفته است. بنایی که از کنار آن بزرگراهی می‌گذرد که به میدان سرآسیاب، چهارراه زندان و سپس بزرگراه هفت‌باغ علوی می‌رسد. این بزرگراه 40 کیلومتری به شهر تاریخی ماهان منتهی می‌شود که به دلیل وجود بنای جهانی باغ شاهزاده ماهان و آستانه شاه نعمت‌الله ولی شهرت دارد.

زیباترین جاذبه کویر شهداد کلوت‌ها هستند که تماشای آنها به یک رویا شباهت دارد. کلوت‌ها بزرگ‌ترین عارضه طبیعی کلوخی دنیا و زیباترین و جذاب‌ترین پدیده کویر به شمار می‌روند

یک شب کویری

پس از خروج از شهر ماهان برای تجربه کردن یک تنوع آب و هوایی سرد و گرم در فاصله چند کیلومتری از هم باید جاده قدیم ماهان به سمت کرمان را طی کنی و در فاصله 20 کیلومتر مانده به شهر کرمان وارد جاده‌ای شوی که به سمت منطقه سیرچ و کویر شهداد می‌رود.

جاده‌ای که از میان کوه‌های سر به فلک کشیده منطقه سیرچ که در تمامی طول سال قله‌های آنها پوشیده از برف است می‌گذرد. دامنه کوه‌های منطقه سیرچ در فصل زمستان و هنگام بارش برف محل اسکی و تفریح مردم کرمان و مناطق اطراف است.

در این منطقه هوا آنقدر سرد است که حتی در تابستان نیز احساس سرما می‌کنی؛ اما درست 40 کیلومتر آنطرف‌تر از منطقه سرسبز سیرچ با آب و هوای بسیار خنک، کویر خشک و گرم شهداد واقع شده است.

این کویر پهنه گسترده‌ای از دانه‌های ریز شن است که در سایه روشن آفتاب هر لحظه به رنگی در می‌آید و یقین و باور آدمی را بیش از پیش به عظمت پروردگار افزون می‌سازد.


کرمان ,دیدنی های کرمان ,جاذبه های گردشگری کرمان ,شهرهای استان کرمان- دیدنی های استان کرمان

زیباترین جاذبه کویر شهداد کلوت‌ها هستند که تماشای آنها به یک رویا شباهت دارد. کلوت‌ها بزرگ‌ترین عارضه طبیعی کلوخی دنیا و زیباترین و جذاب‌ترین پدیده کویر به شمار می‌روند.

کویر شهداد با خورشید، آسمانش و نقش‌های چشم‌نوازش از زیباترین جاذبه‌های طبیعی کرمان به حساب می‌آید. با گردشی چند ساعته در کویر شهداد اکنون خورشید در حال غروب کردن است و هوا رو به تاریکی می‌رود.

با فرا رسیدن شب برای کویرنوردی و لذت دیدن آسمان پرستاره کویر، کمپ کویری شهداد بهترین مکانی است که می‌توانید برای اقامت شبانه در کویر بیابید. این کمپ کویری به آب آشامیدنی سالم، آشپزخانه، سرویس بهداشتی، آلاچیق‌های متعددی مجهز است و خیال شما را برای اقامت در کویر آسوده می کند.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن