آکاایران: در ایام محرم بیشتر مردها در سوگواری سالار شهیدان امام حسین (ع ) و یارانش، نقش فعال تری دارند اما در میان مردم ایلام، زنان در رسم « چایینه » دیگر تنها شاهدان اندوهگین نیستند و مراسم ویژه ای دارند. از جمله این چایینه ها می توان به چایینه حضرت قاسم (ع) در روز هفتم، چایینه حضرت عباس (ع ) در روز هشتم، چایینه امام حسین (ع ) در روز دهم و چایینه روز اربعین حسینی اشاره داشت.
در چایینه حضرت قاسم رسم بر این است که ابتدا بر دختری جوان و ازدواج نکرده ( به نشان عروس قاسم) لباس عروسی ( تن پوشی سبزرنگ و سرپوشی سفید رنگ) می پوشانند و دو شمع روشن نیز به دست های عروس می دهند و یک سینی پر از نقل و نبات ، حنا، عود و شمع را در وسط میدان می گذارند.
چایینه خوان ها با لباس تمیز رنگی و با وضعی مرتب وارد میدان می شوند و زنی که در اصطلاح مُلایه گفته می شود شروع به مداحی می کند. سپس زنی در حین اجرای مراسم عروسی، کفنی آغشته به خون را به وسط میدان می آورد ( به نشانه رسیدن خبر شهادت قاسم در روز برگزاری مراسم عروسی) بعد از این حادثه چایینه خوان از حالت نمادین شادی و سرور در آمده و خود را پریشان کرده با خاموش کردن شمع ها، روی سر عروس چادر سیاه ( به نشانه عزادار شدن عروس می اندازد و بعد از خاموش کردن شمع ها نوحه خوانی توسط ملایه شروع شده و مجلس ماتم وعزا می گردد.
ابتدا چایینه خوانها دو زانو نشسته و سپس در حالت ایستاده به صورت حلقه وار دور میدان چرخیده و با کف دو دست په پیشانی خود می زنند .
چایینه عباس(ع) در روز هشتم محرم برگزار می شود. در روزهای عاشورا و اربعیین نیز چایینه امام حسین ( ع) با تفاوت هایی در مراحل و شیوه اجرا برگزار می شود.

این مطلب را هم ببینید :  پل معلق بابلسر

آکاایران: چایینه؛ مراسمی زنانه در رسای امام حسین در ایلام

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن