ایلام را بیشتر بشناسیم
ایلام از مناطق مرزی کشور, استان ایلام ,دیدنی های استان ایلام ,جاذبه های گردشگری استان ایلام ,آثار تاریخی استان ایلام ,مناظر طبیعی استان ایلام ,استان استان ایلا

 

 

ایلام (به کردی: ئیلام) یکی از شهرهای غربی ایران و مرکز استان ایلام است. جمعیت این شهر برپایهٔ سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی برابر با ۱۵۵٬۲۸۹ نفر بوده‌است.[۱] نام ایلام در قدیم «ده‌بالا» بوده‌است و مردمان طایفهٔ ده‌بالایی در آن ساکن بوده‌اند. پس از آن نیز «حسین‌آباد» نامیده شد.

اکثر ساکنان ایلام مسلمان بوده و پیرو مذهب شیعه دوازده‌امامی هستند. در شهر ایلام زبان اکثر قریب به اتفاق مردم کردی است. البته گویش‌های لکی، لری و عربی نیز وجود دارد. ایلام از مناطق مرزی کشور است که امروزه با راه‌اندازی صنایع پتروشیمی و گاز در اطراف آن و پیشرفت‌های به‌دست‌آمده در دانشگاه ایلام -که دارای حدود ۷۰۰۰ دانشجو است- و راه‌اندازی رشته‌های مهندسی مانند برق، مکانیک، کامپیوتر، عمران، معماری و ... باعث افزایش قابلیت این استان در انجام پروژه‌های تحقبقاتی و صنعتی شده‌است

استان ایلام از نظر جغرافیایی از غرب به کشور عراق، از شرق به استان لرستان، از شمال به استان کرمانشاه و از جنوب به استان خوزستان منتهی می‌شود. این استان دارای ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است و شهر مرزی آن مهران می باشد و مردم ایران و عراق جهت مسافرت زمینی از مرز مهران عبورمی کنند.
استان ایلام خود به هفت شهرستان به نامهای ایلام، مهران، شیروان و چرداول، دهلران، دره‌شهر، ایوان و آبدانان بخش شدهاست . ایلام تاسال ۱۳۴۲ جزو استان کرمانشاه بوده که طبق تقسیمات کشوری در سال ۱۳۴۲ به استان تبدیل شده و طی این تقسیمات بخشهایی از لرستان و خوزستان به ایلام ملحق شدند. این ملحقات شامل دره شهر از لرستان و موسیان و قسمتهائی از شمال خوزستان می‌باشد.
نام منطقه استان ایلام در زمان باستان اریوجان و در قدیم شهری به نام ردین در جای شهر ایلام کنونی بوده است. پیش از دوره پهلوی اول به این ناحیه «پشتکوه» می‌گفتند و مرکز آن حسین‌آباد نام داشت. در سال ۱۳۰۸ خورشیدی در زمان پهلوی اول با در نظر گرفتن اینکه این منطقه در زمانهای بسیار دور بخشی از قلمرو عیلامیان بوده است نام استان ایلام به آن دادند.
مردم این استان به گویشهای ایرانی گوناگون سخن می‌گویند که از آنها گویشهای کلهری, مهکی و پشتکوهی جزئی از گویشهای کردی به شمار می‌آیند و گویشهایی مانند شوهانی به عنوان گویشی لری شناخته می‌شود همچنین در جنوب استان در منطقه موسیان مردم به زبان عربی سخن می‌گویند.
استان ایلام جزاستانهای محروم است. ایلام در میان استان های همجوار بیشترین مرز را با عراق دارد لذا در زمان جنگ ایران و عراق بیشترین خسارتها بر آن وارد شد. مردم ایلام در زمان جنگ با تمام وجود به مقابله با دشمن پرداختند. بسیاری از مردم به کوهها روی اوردند و با سخت‌ترین شرایط کنار امدند.
این استان در حال حاضر رو به پیشرفت است و شهرهای جنگزده آن بازسازی شده اند. استان ایلام نفت خیز و دارای پالایشگاه گاز و سه شهرک صنعتی می باشد. کارخانه سیمان ایلام باکیفیت‌ترین سیمان ایران را تولید می‌کند و بزرگراه کربلا که تهران را به کرمانشاه میپیوندد به ایلام امتداد می یابد. امروزه با راه اندازی پتروشیمی وگاز در این استان ، از محرومیت آن کاسته می‌شود.
از نقاط دیدنی استان ایلام می‌توان به تنگ رازیانه، میان تنگ (مانشت) دریاچه‌های دوقلوی آبدانان، شهر باستانی و زیبای ماداکتو در دره‌شهر، آتشکده چهار تاقی دره‌شهر، دره ارغوان در شمال شهر ایلام، دریاچه سد ایلام، چشمه‌های آب گرم دهلران، پل گاو میشان که بر روی رودخانه سیمره قرار دارد و آتشکده و تنگه بهرام چوبین و چندین قلعه تاریخی اشاره نمود.

کوهستانی بودن و تنوع آب و هوایی شهر ایلام پوشش جنگلی قابل ملاحظه ای را به وجود آورده اند. این جنگلها  از نوع نیمه انبوه و در ختان آن در ارتفاعات ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ متری بیشتر از نوع بلوط و در ارتفاعات پایین تر  انار - انجیر وحشی - اقاقیا و حتی انگور وحشی اند. در ارتفاعات کم و زیاد - گردو  - افرا - بلوط و در بالای جنگلها انواع گیاهان از خانواده  گندمیان دیده می شوند .
گیاهان خوراکی و فصلی (بومی ) شهر ایلام عبارتند از :
۱- بنه یا پسته کوهی که در تلفظ عامیانه ونوشک یا گونشک به آن اطلاق می شود
این میوه از نوع میوه های سخت پوست بوده که لایه بیرونی آن سبز رنگ و دارای چربی زیادی می باشد  و مغز درون میوه نیز معمولا به رنگ سبز بوده که مزه بسیار خوبی دارد . از این میوه در تهیه مربا - ترشی - موارد استفاده در خورشتها و به صورت تنقلات و مصارف دارویی کاربرد دارد.
۲- زالزالک ( گیوچ) : این میوه نیز در کوههای اطراف ایلام به راحتی یافت می شود
۳- گیاهی طبیعی به نام ونگی که شبیه کرفس بوده و مزه شیرینی دارد
۴- قارچ های محلی که از اندازه طبیعی بیشتر بوده و به دملان معروف می باشند
۵- ترگ : نوعی سبزی گیاهی بوده که در تولید خورشت کاربرد دارد
۶- کنگر : نوعی دیگر از گیاهان از خانواده سبزیها می باشد
۷- تولیه
۸- پیچک ک نوعی گیاه از خانواده پیاز می باشد
۹- بلوط : که عمده ترین پوشش گیاهی ناحیه را دارد

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :