جاذبه های گردشگری و تاریخی ایلام(قلعه توت)
جاذبه های تاریخی ایلام,جاذبه های تاریخی استان ایلام,جاذبه های گردشگری استان ایلام,جاذبه های گردشگری ایلام شیروان چرداول,جاذبه های گردشگری استان ايلام,جاذبه های
Image result for ‫قلعه توت‬‎

آکاايران: ايلام جاذبه هاي گردشگري تاريخي و فرهنگي زيادي دارد يکي از اين اماکن تاريخي، قلعه توت در ناحيه جنوب روستاي بانقلان است که از توابع شهر ايلام است.در ادامه اين مطلب از آکاايران تصاوير و مطالبي از قلعه توت را براي شما کاربران عزيز جمع آوري کرده ايم.

قلعه توت ايلام

قلعه يا دژ توت در ميان کشتزارهاو باغهاي کشاورزي و بر فراز يک تپه باستاني از گذشته بر جاي مانده است و به نام قلعه توت معروف است. آثار تخريب شده قلعه توت بر فراز تپه باستاني قلعه توت ملاحظه مي شود. ارتفاع تپه از سطح زمين‌هاي اطراف حدود 15 متر اندازه گيري شده است. امروز در بناي اين قلعه پلان مشخصي ديده نمي شود.

بخش عمده بنا بر اثر فرسايش و تخريب تدريجي از بين رفته است. سنگ بکار رفته در معماري قلعه، به تدريج براي حصار‌کشي باغ ها و مزارع کشاورزي پيرامون انتقال داده شده که همين مساله موجب شده تا از معماري قلعه اثري باقي نماند اما اين اثر به عنوان يک تپه باستاني قابل مطالعه است.

قلعه توت ايلام در ميان کشتزارها و باغ‌هاي کشاورزي و بر فراز يک تپه باستاني از گذشته بر جاي مانده است و به نام قلعه توت معروف است. به دليل فعاليت‌هاي نامتعارف کشاورزي در سطح تپه و دامنه‌هاي آن بافت سطحي تپه و بناي قلعه به هم خورده است.

Image result for ?قلعه توت?‎

در تپه تکه هاي متراکم سفال و ابزارهاي سنگي ديده مي شود. سفال هاي بدست آمده همگي بدون لعاب بوده و اکثرا داراي پوشش گلي نخودي و آجري است. پخت سفال ها ناقص بوده و از مواد گياهي، شن و ماسه براي شاموت آنها استفاده شده است. اکثر سفال ها از نوع سفال هاي خشن خمره اي، چرخ ساز و داراي تزيينات افزوده دور کمر يا روي شانه ظروف هستند.

در سطح تپه و در گوشه جنوب شرقي آن، توده‌اي از قلوه سنگ به ارتفاع حدودا يک متر ديده مي‌شود، همچنين در حاشيه غربي سطح تپه چند رديف توده سنگي به صورت خشکه چين ديده مي‌شود. به احتمال زياد اين سنگ ها بقاياي معماري قلعه سطح تپه هستند که در گذشته در ساخت ديوارها بکار رفته است. به دليل فعاليتهاي نامتعارف کشاورزي در سطح تپه و دامنه‌هاي آن بافت سطحي تپه و بناي قلعه به هم خورده است. در سطح و سمت جنوب تپه آثار و گچ ( و احتمالا کوره گچ) ديده مي‌شود.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :