معرفی شگفت انگیزترین تنگه ایران به نام تنگه بوچیر+عکس
تنگه بوچیر هرمزگان از آن جاهایی است که با دیدنش هیجان زده می‌شوید و آدرنالین خونتان بالا می‌رود. مکانی شگفت‌انگیز و افسانه‌ای که سفر به آن از به‌یادماندنی‌ترین

 

 

آکاایران: تنگه بوچیر هرمزگان از آن جاهایی است که با دیدنش هیجان زده می‌شوید و آدرنالین خونتان بالا می‌رود. مکانی شگفت‌انگیز و افسانه‌ای که سفر به آن از به‌یادماندنی‌ترین سفرهای عمرتان خواهد بود و لذت دره نوردی در این تنگه را هیچ‌وقت فراموش نخواهید کرد.

این تنگه رویایی در جنوب ایران قرار دارد و از جاهای دیدنی استان هرمزگان است. پس اگر به‌دنبال گردشی هیجان‌انگیز هستید و البته اهل ورزش، برای آشنایی بیشتر با تنگه بوچیر با آکاایران همراه باشید.

 

آشنایی با استان هرمزگان

استان هرمزگان یکی از استان های جنوبی کشور و در ضلع شمالی تنگه هرمز قرار گرفته است. این منطقه هم از نظر گردشگری قابل توجه است و هم از نظر اقتصادی حرف های زیادی برای گفتن دارد.

استان هرمزگان به دلیل موقعیت جغرافیایی اش، آب و هوایی بسیار گرم و خشک دارد و خصوصا در فصل تابستان این گرمی بیشتر نمود پیدا می کند و هر کسی تاب و توان زندگی در آن را نخواهد داشت.

اگر دوست دارید از این استان دیدن کنید و طاقت گرمایش را ندارید، می توانید در ماه آذر تا اسفند به این استان سفر کنید. در این سه ماه، هوا بسیار لطیف و دلپذیر است و شما را به یاد بهار در شهری که در آن ساکن هستید می اندازد.

جاذبه های دیدنی بسیار زیادی در این استان وجود دارد و وقت کافی و یک دل پر شور تنها لوازمی هستند که شما به آن ها برای شروع سفر نیاز دارید.

معرفی شهرستان پارسیان

تنگه ای که در این متن قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم، در شهرستان پارسیان قرار دارد. این شهرستان قبلا یکی از بخش های بندر لنگه بود، اما بعدها توانست به یکی از شهرستان استان هرمزگان تبدیل شود.

شهرستان پارسیان در غرب استان هرمزگان واقع است و شما می توانید به دلیل هم جواری با کوه و دشت، مناظر بسیار بکر و کم نظیری در این منطقه مشاهده کنید.

فاصله این شهرستان از بندر لنگه حدود ۲۲۰ کیلومتر و اقلیم حاکم بر این شهرستان در مقایسه با بقیه نقاط استان هرمزگان کمی معتدل تر است. پارسیان با شهرستان های لامرد و عسلویه همسایه است و زبانی که مردم این منطقه با آن صحبت می کنند، فارسی است.

به دلیل اقلیم معتدل این منطقه، مردم در شهر پارسیان به کشاورزی مشغول هستند و شما می توانید در آن باغ های مختلف و باغستان های زیادی را مشاهده کنید.

معرفی تنگه بوچیر

همان طوری که بالاتر نیز به آن اشاره شد، تنگه بوچیر یکی از جاذبه های دیدنی استان هرمزگان است. این تنگه در شهرستان پارسیان قرار دارد که در قسمت قبل به صورت خلاصه در مورد آن جملاتی بیان شد.

علت انتخاب نام بوچیر برای این تنگه، به روستایی باز می گردد که در نزدیکی آن قرار دارد و نام آن بوچیر است. به دلیل همین نزدیکی این تنگه را به این نام می خوانند.

روستای بوچیر، قدمت و تاریخچه طولانی دارد و مورخان دوران تاسیس آن را دوران قبل از اسلام می دانند. اولین کسانی که در این روستا ساکن شدند زرتشتیان بودند.

به دیدن تنگه بوچیر که می روید، از دیدن این همه زیبایی و خلاقیتی که طبیعیت در ایجاد آن به کار گرفته است، تعجب خواهید کرد و به پروردگاری که این همه زیبایی را در کنار هم قرار داده است، آفرین خواهید گرفت.

تنگه بوچیر، شکافی است که در دل کوه ایجاد شده و برای آنکه بتوانید از آن دیدن کنید، حتما باید وارد آب شوید. اگر فوبیای آب دارید، بهتر است به دیدن این تنگه نروید؛ زیرا ممکن است اصلا نظر مساعد شما را به خود جلب نکند.

آبی که در بوچیر جریان دارد از چشمه ای منشا می گیرد که در انتهای تنگه واقع شده است و عمق آن نیز حدود ۳۵ متر است.

موقعیت مکانی تنگه بوچیر

تنگه یا دره بوچیر یکی از جاذبه های طبیعی و دیدنی بستک در استان هرمزگان است. این تنگه در قلب منطقه کویری و گرم در نزدیک روستا بوچیر و پنج کیلومتری آن قرار گرفته است.

روستای بوچیر در هفت کیلومتری غربی روستای حمیران ، در شش کیلومتری شرقی هشنیز واقع شده است و در پشت کوه سنجول قرار دارد.

این تنگه زیبا و تماشایی را در حد فاصل پارسیان و بندر مقام می توانید تماشا کنید. فاصله تنگه بوچیر تا بندر پارسیان هم حدود یک ساعت است.

تنگه بوچیر

تنگه بوچیر یکی از مناطق دیدنی در شرق شهرستان پارسیان از استان هرمزگان است. پیش از پرداختن به این تنگه، بهتر است با روستای بوچیر آشنا شد. این روستا قدمتی دیرینه دارد و پیشینه آن به دوران پیش از اسلام باز می گردد. زرتشتیان، ساکنان اولیه این روستا بوده اند و در گذشته مرکز فرمانروایی قوم آلحمادی بوده است. در فاصله ۵ کیلومتری از روستا بوچیر، چشمه و آبشاری با همین نام وجود دارد که در دره ای به عمق ۵۰ متر از سطح زمین قرار گرفته اند. نکته جالب دیگر درباره این جاذبه گردشگری، قرار گیری آن در محیطی کویری است. آب چشمه بوچیر بسیار خنک است و عمق زیاد از سطح زمین سبب شده تا دمای هوا در دره، گاه به زیر صفر برسد. قندیل های یخ موجود در این تنگه، بیانگر این امر است.
تنگه بوچیر هرمزگان
فضای بکر و دست نخورده این تنگه، سبب جذابیت بیش از پیش آن برای گردشگران داخلی و خارجی شده است. در عمق تنگه بوچیر، هیچ مکانی برای استراحت وجود ندارد و اگر فردی بخواهد که طول تنگه را مشاهده نماید، باید تمام مسیر را شنا کند. در سال های اخیر، استفاده از لوازمی نظیر قایق بادی، پیمودن مسیر تنگه را برای بازدید کنندگان ساده نموده است. همانطور که پیشتر گفته شد، آب و هوای تنگه بوچیر در دل کویر سوزان تابستان، بسیار خنک و مرطوب است.
تنگه بوچیر هرمزگان
تنگه بوچیر در واقع شکافی در دل کوه است و برای ورود به تنگه باید ابتدا وارد محدوده آبی عمیقی شوید که برخی عمق آن را بیش از ۸۰۰ متر تخمین زده اند. چشمه که منبع اصلی آب جاری تنگه است در انتهای غار و یا شکاف قرار دارد. این شکاف ۱۰۰۰ متری، دارای فراز و فرودهای زیادی است که طی کردن مسیر را دشوار می نماید. در انتهای تنگه می توان چشمه ای را مشاهده نمود که ۳۵ متر عمق دارد.
 
آب تنگه بوچیر هرمزگان محل زندگی ماهی های دکتر فیش است. این گونه جانوری را می توان به وفور در تنگه بوچیر یافت. فصل تابستان، بهترین زمان برای بازدید از تنگه است و بهتر است بدانید تنگه یاد شده به چله بوچیر نیز شهرت دارد. اگر قصد شنا و بازدید از تنگه را دارید، حتما لوازم ضروری نظیر طناب، کفش مناسب، لباس، جلیقه نجات و غیره را به همراه داشته باشید. یک نکته مهم پیش از ورود به تنگه، اطلاع از بازدید خود به شورای روستا و اهالی آن است.

تنگه بوچیر کجاست

علت نام گذاری تنگه بوچیر

روستایی با نام بوچیر در شهرستان پارسیان قرار دارد که پیشینه بسیار طولانی دارد و حتی برخی از تاریخ دانان قدمت این روستا را به دوران پیش از اسلام می دانند. این روستا در ابتدا میزبان زرتشتیان بوده است. نام تنگه بوچیر نیز از همین روستا گرفته شده است.

 

راه دسترسی به تنگه بوچیر

برای رفتن به تنگه بوچیر در ابتدا شما باید به شهرستان بوچیر بروید. برای این کار می توانید به بندر عباس بروید و سپس مسیر خود را به شهرستان پارسیان ادامه دهید. بعد از رسیدن به پارسیان با استفاده از تابلو هایی که در مسیر قرار دارند به روستای بوچیر بروید. بعد از این که به روستای بوچیر رسیدید باید 5 کیلومتر دیگر طی کنید تا به ورودی تنگه بوچیر برسید.

بهترین فصل سفر به تنگه چله بوچیر

در شهر پارسیان امکانات زیادی برای مسافران وجود ندارد بنابراین بهتر است یک روز از سفرتان به بندر عباس ، کیش و قشم را به تنگه بوچیر اختصاص دهید و برای اقامت در یکی از شهرهای توریستی استان هرمزگان سوئیت یا ویلا اجاره کنید.

 

 شهرهای توریستی هرمزگان, تنگه بوچیر, تنگه بوچیر در جنوب ایران

جاذبه های دیدنی تنگه بوچیر

همانطور که در مطالب بالا ذکر شد تنگه بوچیر به دو قسمت چله بالا و چله پایین تقسیم می شود. چله در واقع به معنای درز و شکاف است و چون این تنگه شکافی در دل زمین ایجاد کرده است از کلمه چله نیز برای وصف این چله استفاده می شود.

 

چله پایین و آبشار تنگه بوچیر

در ابتدای تنگه شکافی وجود دارد که در واقع ورودی تنگه نیز از همین راه است. از ابتدای مسیر تا جای که به آبشار برخورد کنید ، چله پایین است  و بیشتر مسیر پر از آب است و شما باید تجهیزات مناسب و مرتبط را با خود داشته باشید.

به دره که وارد شوید در مقابل خود آب را مشاهده می کنید. برای عبور از آب می توانید شنا کنید یا از وسایلی مانند قایق و تیوب استفاده کنید و خود را به جاهای کم عمق برسانید.

بعد از این که کی مسیر 300 یا 400 کیلومتری را طی کردید به یک آبشار زیبا خواهید رسید. می توانید بر روی صخره هایی که فراز و فرود زیادی ندارند بنشینید و از زیبایی و منحصر به فردی این آبشار لذت ببرید.

تمام این مسیری که گفته شد چله پایین تنگه بوچیر است و شما می توانید ساعاتی بسیار لذت بخش و هیجان انگیز را تجربه کنید.

دره بوچیر پارسیان

چله بالا تنگه بوچیر

این چله طول بیشتری دارد و برای رسیدن به آن شما باید صخره نوردی کنید. بعد از این که آبشار را  پشت سر گذاشتید می توانید به سمت چله بالا حرکت کنید.

اگر بتوانید خود را به انتهای چله برسانید ، می توانید یک گودال عمیق 35 متری مشاهده کنید. این گودال اصلا مانند گودال ها  چاله هایی که دیده اید نیست.

شکل این گودال از بالا شبیه به قلب است و این شکل ظاهری باعث شده است که این گودال با بقیه گودال ها تفاوت داشته باشد. بعد از این که به این گودال برسید متوجه می شوید که این منظره ارزش سختی ها و خستگی های بیت راه را داشت.

تماشای قندیل هایی که در آنجا وجود دارد و پرندگانی که در حال پرواز در اطراف این تنگه هستند از دیگر جذابیت هایی است که با رفتن به تنگه بوچیر نصیب شما می شود.

روستای بوچیر

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی نزدیک به تنگه بوچیر روستای بوچیر است. این روستا تاریخی کهن دارد و روزگاری زرتشتی نشین و مقر فرمانروایی بنی حماد از ساکنان نجد بوده است. که در این زمان ارگی در 600 متری جنوب این روستا باقی مانده است.

شنا و صخره نوردی در دره بوچیر هرمزگان

نکاتی برای بازدید از تنگه بوچیر

برای بازدید از تنگه بوچیر نیاز است که دارای مهارت هایی همچون صخره نوردی و شنا باشید. البته این مهارت ها برای زمانی نیاز است که شما قصد دارید از درون تنگه دیدن کنید.

اگر شنا کردن بلد نیستید و با مهارت های صخره نوردی نیز آشنا نیستید می توانید این تنگه را از بالا تماشا کنید و زیبایی هایی که در آن وجود دارد را از همین طریق مشاهد کنید.

از دیگر نکاتی که باید در این باره رعایت کنید این است که فردی را همراه خود ببرید که به خوبی با مختصات این منطقه آشنایی داشته باشد.

به تنهایی و بدون استفاده از کمک راهنما ، قدم در بازدید از این تنگه نگذارید و قبل از این که هوا تاریک شود از تنگه خارج شوید تا با مشکل مواجه نشوید.

وسایل صخره نوردی مانند طناب ، جلیقه نجات ، کوله های ضد آب ، کفش های مخصوص صخره نوردی ، کلاه ایمنی و بقیه وسایل مورد نیاز را به همراه داشته باشید تا بتوانید بازدیدی بدون خطر و امن در نهایت هیجان  را داشته باشید.

معرفی تنگه بوچیر هرمزگان, موقعیت مکانی تنگه بوچیر, تنگه چله بوچیر

زمان مناسب برای دیدن از تنگه بوچیر

  همانطور که در مطالب بالا ذکر شد تنگه بوچیر در یک منطقه گرم و خشک کویری قرار دارد اما به دلیل خصوصیاتی که ذکر شد داخل تنگه خبری از هوای گرم نیست ، بنابراین برای سفر به این منطقه باید آب و هوای این منطقه را در نظر بگیرید.

بهترین زمانی که می توانید برای سفر به جنوب کشور ایران انتخاب کنید فصل های پاییز و زمستان است ، اما اگر قصد بازدید از تنگه بوچیر را دارید بهتر است در فصل تابستان به این منطقه سفر کنید ، چرا که در فصل زمستان و پاییز ممکن است با هوای زیر صفر درجه در این تنگه مواجه شوید. پس بهتر است فصلی را برای بازدید از این تنگه انتخاب کنید که در مقابل گرم بودن هوای بیرون از تنگه ، هوای داخل تنگه زیاد سرد و خنک نباشد.

حتی اگر هوای داخل تنگه هم گرم باشد ، آبی که در تنگه بوچیر جریان دارد سر است و آب تنی در آن می تواند لذت بخش باشد.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :