بستک هرمزگان  آکا ایران
شهرهای استان هرمزگان- دیدنی های استان هرمزگان,بستک از شهرهای,بوده‌است شهر بستک در منطقه‌ای کوهستانی,قدمتی تاریخی در قدیم محلی,جنوب ایران,بستک,ایران,بستک,مسجد

 

 

بستک از شهرهای استان هرمزگان، با قدمتی تاریخی، در قدیم محلی برای استراحت کاروان‌ها بوده‌است. شهر بستک در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد که از شمال و غرب به استان فارس و از شرق و جنوب به استان هرمزگان متصل است. این شهر مرکز شهرستان بستک است.


مسجد جامع قدیمی بستک این مسجد ، اولین مسجد جامعی است که در بستک بنا شده‌است، ویکی از اماکن تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

مسجد قدیمى بستک
مسجد جامع قدیم بستک هرمزگانگویند اولین بنیان این مسجد توسط فرمانروای باقدرت جهانگیریه و بستک شیخ محمد بستکی بوده‌است، ولی بعد از شیخ محمد خان نیز چند بار دیگر از جانب فرمانروایانی که بعد از شیخ محمد بستکی به حکومتی رسیده‌اند بازسازی وتعمیر شده‌است.این مسجد در محلهٔ بازار ودر وسط شهر بستک واقع شده‌است. از نظر زیبایی یکی از کاملترین مساجد شهرستان بستک به شمار می‌رفته‌است در آن دوران. محراب و منبر زیبای آن ، و مناره جذاب آن ، و درون مسجد دارای تزیینات گچبری ارزنده‌ای است و قدمت آن به دوره زندیه می‌رسد . در حال حاضر این مسجد تاریخی متروک وبه شکل مخروبه دیده می‌شود. این بنای تاریخی سازه‌ای سنگی با مصالح گچ و اندودهای ساروجی است که بنیان اصلی مسجد را تشکیل داده‌اند. تاریخ بنای این أثر معماری به اوائل دوران زندیه بر می‌گردد. شیخ محمد بستکی پس از سپری نمودن ۲۰ سال در قلعه دیده بان به فرمان مطاع «الوکیل الرعیة» کریم خان زند از قلعه دیده بان به شهر بستک بر می‌گردد. پس از باز گشت به تعمیر وعمران قلاع بستک ودهات آن که در جریان لشکر کشی‌های زکی خان و نصیرخان لاری در موقع محاصره قلعه دیده بان خراب شده بود می‌پردازد مساجد وآب انبارها (برکه‌ها) وچاه‌های آبیاری کشاورزی را احداث می‌نماید. مسجدی باطراز معماری بسیار جالب وشیبه به «عمارت مغولی» ویا «عمارت سلجوقی ، ترکی» بنا می‌نهد و آن را «مسجد جامع بستک» می‌نامند. این مسجد یکی از مراکز علوم دینی و شرعی ودار العلم فقه و حدیث آن دوران بوده‌است. دانش‌آموزان علوم دینی و شرعی از راه‌های دور و نزدیک به سویش می‌شتافته‌اند. آثار وباقی مانده این مسجد که در وسط شهر بستک واقع شده بسیار شگفت انگیز است. در حال حاضر شهرداری بستک در صدد آن است که این اثر تاریخی بازسازی و تعمیر نماید، و پس از تعمیر وباز سازی موزه ملی ویکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان بستک هرمزگان قرار دهد.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :