سیر تاریخی و فرهنگی خانه نراقی+ عکس
قدمت خانه نراقي ها به اوايل دوره قاجار مي رسد و به گفته كارشناسان ميراث فرهنگي وجود حسينيه شخصي با گچبري هاي منحصر به فرد آن را نسبت به بسياري از خانه هاي تاريخ

آکاایران: اين بناي با ارزش تاريخي، خانه اي با بيش از يكصد سال قدمت و جزو خانه هاي اعياني نشين دوره قاجاريه و يكي از معدود خانه هاي تاريخي داراي حسينيه محسوب مي شود. خانواده نراقي ها جزو تجار همدان به شمار مي رفتند و از جمله مهاجراني بودند كه 200 سال پيش به اين شهر وارد شدند. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا، به معرفی این خانه قدیمی و سیر تاریخی آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

خانه نراقی -

نام اثر در فهرست آثار ملی ایران: خانه نراقی

قدمت و دوره تاریخی: اواخر قاجار ـ پهلوی اول

آدرس خانه نراقی همدان : همدان، همدان، خیابان عباس آباد، کوچه کبابیان، بن بست خوانساری

شماره ثبت ملی: 6141

تاریخ ثبت: ۱۳۸۱/۰۷/۰۷

سرزمین ایران جزء چند کشور اول جهان با بیشترین پیشینه تاریخ و تمدن در بین تمام کشورهای جهان و از نظر تعداد میراث ثبت شده جهانی در بین کشورهای برتر دنیا قرار گرفته است، در ایران بیش از 30 هزار جاذبه گردشگری، طبیعی و فرهنگی وجود دارد. همچنین بهتر است بدانید ایران، مقام نخست جهان در میان کشورهای جهان از نظر تعداد شهرهای جهانی صنایع دستی را دارا می باشد. با توجه به این که ایران دارای اقلیم های بسیار متنوع آب و هوایی است و به عنوان یکی از امن ترین مقصدهای گردشگری شناخته و معرفی شده است، فرصت بی نظیری برای همه علاقه مندان به صنعت گردشگری در ایران و سراسر دنیا است تا با سفر به ایران و استان همدان، از این همه جاذبه گردشگری، طبیعی، میراث فرهنگی، صنایع دستی بازدید نمایند.

استان همدان دارای جاذبه های گردشگری، باستانی و طبیعی بسیاری است که خانه نراقی شهرستان همدان یکی از آثار تاریخی و دیدنی این استان می باشد.

خانه‌ نراقی را دریابید - ایسنا

خانه نراقی همدان

خانه نراقی مربوط به اواخر دوره قاجار - دوره پهلوی اول است و در همدان، خیابان عباس‌آباد، کوچه کبابیان، بن‌بست خوانساری قرار گرفته است و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۱۴۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. ولی مالک آن با شکایت به دیوان عدالت اداری، این بنا را از ثبت ملی خارج کرد، بی آنکه نسبت به ترمیم آن اقدامی کند.

خانه نراقی دارای اندرونی و زمستان نشین بوده و به شکل ساختمانی دو طبقه با تزئینات آجری مخصوص با حوض‌خانه‌ای زیبا در بخش پایینی آن ساخته شده بوده است‌. قناتی زیر این عمارت وجود داشته که اکنون کور شده ولی سبب شده آب زیر این خانه به صورت دریاچه جمع شود.

 

نام دیگر خانه نراقی

- عمارت نراقی

 

موقعیت جغرافیایی خانه نراقی

خانه‌ی تاریخی نراقی‌ها ابتدای خیابان شریعتی (عباس‌آباد) در همدان قرار گرفته است. این خانه‌ی قدیمی که از ساختمان‌های ارزشمند این شهر با بیش از 100 سال قدمت محسوب می شود و جزو لیست آثار ملی ایران بود، به علت ناتوانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تامین اعتبار خریداری آن از مالک اصلی، از لیست آثار ملی بیرون آمده است.

خانه نراقی ,خانه تاریخی نراقی ,خانه تاریخی نراقی همدان

سیر تاریخی و فرهنگی خانه نراقی

با توجه به این مسئله که قدمت این بنا به دوران قاجار بازمی‌گردد، بیش از یک قرن را گذرانده است. خانه یا عمارت نراقی یکی از منحصر به فرد ترین آثار تاریخی استان همدان است. چرا که دارای گچ بر‌ی‌های خاص و همین طور حسینه‌ بوده، که سبب تفاوت آن از دیگر بناهای تاریخی استان شده است.

ولی تا به حال متاسفانه به علت بی‌توجهی به این آثار ارزشمند، این بنا به شکل متروکه درآمده و مالک خصوصی آن هم نسبت به ترمیم آن اقدامی انجام نداده است. خانه‌ی نراقی مالک خصوصی دارد و با نظر به اینکه این بنا از ثبت خارج شده، اداره‌ی میراث فرهنگی نمی‌تواند در خصوص جذب اعتبار و مرمت این اثر ورود کند و اقدامی انجام دهد. همین موضوع باعث شده این بنا در اواخر سال 1389 با رای دیوان عدالت اداری از ثبت آثار ملی خارج شود. ولی کاش بتوان فکری به حال این چنین آثار باارزش کشورمان کرد.

خانه نراقی ,خانه تاریخی نراقی ,عمارت نراقی

تصاویر خانه نراقی

خانه نراقی ,خانه تاریخی نراقی ,خانه تاریخی نراقی همدان

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :