روستای کرزان تویسرکان
همدان و تویسرکان توسط این شرکت مرمت,توسط سازمان میراث فرهنگی,همدان و تویسرکان,مرکز تحقیقات گردوی کشور,روستا دارای,زیادی گردیده,اختصاص بودجه,تاریخی

این روستا دارای آب - برق - گاز؟ - تلفن و جاده آسفالته به همدان و تویسرکان بوده و مرکز تحقیقات گردوی کشور در آن مستقر میباشد.

پل تاریخی کرزان که در ورودی روستای کرزان قرار گرفته است درطول سالهای گذشته دچارصدمات وخرابی زیادی گردیده بود که با اختصاص بودجه لازم توسط سازمان میراث فرهنگی استان همدان و تویسرکان توسط این شرکت مرمت گردید.

 

این پل در فاصله 5 کیلومتری شهرستان تویسرکان واقع شده است .
طول این پل بیش از 21 متر و عرض آن بیش از 5 متر است و چهار دهنه با طاق گرد دارد و شانه‌های دو طرف پل در محل اتصال با زمین از سنگ لاشه ساخته شده است .
‌ بر اثر سیلاب‌های خروشان و گذر زمان ، آجر طاق‌های پل در سمت جریان آب تا حد زیادی ریخته بود .
بنابراین گزارش : از ویژگی‌های خاص این اثر می‌توان به آجرکاری دقیق آن به صورت خفته راسته و حاشیه 40 سانتی‌متری راسته چین در اطراف طاق‌ها اشاره کرد .
پل تاریخی کرزان در تاریخ 15 فروردین پارسال به شماره 24334 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد . برای مرمت این پل 500 میلیون ریال هزینه شده است .


محصولات کشاورزی کرزان: گردو انگور سیب


کرزان رود       

رود زیبای کرزان رود از این روستای کوهپایه ای و خنک میگذرد و روستا را سرسبز میکند
شرح : از توابع رود اور است در کنار الوندکوه . (از نزهةالقلوب چ دبیرسیاقی ص 82). از بلوکات ولایت تویسرکان است . 18 قریه و 600 تن جمعیت دارد و مرکز آن کرزان است . (یادداشت مولف ).
•مرکز بلوک کرزان رود در ولایت تویسرکان است . (یادداشت مولف ). کرزان .
ویرایش و تلخیص آکاایران

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :