آکاایران: روستای دشت حلقه در شهرستان مینودشت، بخش مرکزی ، دهستان چهل چای واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا 58 متر می باشد. روستا از سمت شمال به روستای سارلی علیا، از جنوب به روستای قره چشمه، از شرق به روستای سارلی سفلی از سمت غرب به روستای قول حاجی محدود می شود. فاصله روستا تا شهر مینودشت حدود 15 کیلومتر می باشد.

این روستا سه شهید ویک آزاده وسه جانباز به انقلاب اسلامی تقدیم کرده است.

روستای دشت حلقه از نظر تقسیمات سیاسی در سال های 45، 55 و 65 در محدوده دهستان قان یخمز شرقی از بخش مرکزی شهرستان گنبد قرار داشته است ودر سال 1375 در محدوده شهرستان مینودشت قرار گرفته است.

از نظر وجه تسمیه کلمه دشت حلقه برگرفته از قلعه ای که از دوره هخامنشیان بوده است که این قلعه هم اکنون در خارج بافت روستا قرار دارد که جمعیت در اطراف آن ساکن شده اند و از آنجائیکه قلعه در منطقه دشتی قرار داشته به دشت قلعه معروف شده است.

مسائل و مشکلات روستا شامل افت شدید آب چاه های کشاورزی، کمبود کمی و کیفی خدمات فرهنگی و ورزشی، پوشش نامناسب معابر، بیکاری، وضعیت نامناسب درآمدی مردم می باشد.

روستا دارای آب وهوای نسبتاً گرم و مرطوب است.

از نظر توپوگرافی، روستا در منطقه جلگه ای و دارای شیب بسیار ملایم از سمت جنوب به شمال است.

خاک روستا از نوع خاک عمیق با جنس قلیایی است که عمدتاً برای کشت گندم، جو وبرنج مناسب است.

از نظر زلزله خیزی، روستا در نزدیک گسله اصلی قرار دارد.

آب کشاورزی روستا از طریق چاه عمیق به عمق حدود 250 متر تامین می شود و کشاورزان با کمبود آب زراعی مواجه هستند.

روستا فاقد سیستم دفع فاضلاب و آب های سطحی است و آب های حاصل از بارش در سطح خیابانها جاری و به مرور زمان دفع می گردد.

روستا در سال 1345 دارای 172 نفر جمعیت بود که به 750 نفردر سال 85 رسیده است. نرخ رشد جمعیت در طی 40 سال حدود 8/3 درصد و 10 سال اخیر 1/1 درصد بوده است.

این مطلب را هم ببینید :  بادگیرها

از کل جمعیت روستا در سال 85، 386 نفر مرد و 364 نفر زن بوده است که نسبت جنسی برابر 106 می باشد.

بیشترین جمعیت روستا در گروه های سنی 19-15 و 24-20 ساله بوده به ترتیب 7/14 و 5/12 درصد از کل جمعیت را به خود اختصاص داده اند.

از کل جمعیت روستا، 5/32 درصد در گروه سنی 14-0 ساله، 5/64 درصد در گروه سنی 64-15 ساله و 3 درصد در گروه سنی 65 ساله و بیشتر بوده اند.

در سال 85، نسبت وابستگی 9/57 درصد، سهم جمعیت زیر 40 سال 8/82 درصد، سهم جمعیت زیر 25 سال 7/59 درصد و سهم پیران به جمعیت زیر 20 سال 8/8 درصد، سهم جمعیت در سنین مصرفی 7/36 درصد بوده اند. عوامل مذکور از جوانی جمعیت روستا حکایت می کنند….

طایفه های روستا ( بزی —- شیخ ویسی – سنچو لی – سارانی – هلاکو و… )می باشند.

زبان مردم روستا سیستانی و ترکمنی است.

آداب و رسوم مردم متاثر با عوامل مختلف جغرافیایی، تاریخی و مذهبی منطقه است.

فعالیت های اقتصادی روستا در سه محوراصلی کشاورزی، صنعت و خدمات قرار دارد.

پایه اقتصادی روستا کشاورزی و فعالیت های وابسته به آن است. کشت عمده روستا برنج، گندم و کلزا می باشد. مساحت اراضی کشاورزی روستا 735 هکتار است.

تعداد شاغلین بخش کشاورزی روستا 105 نفر معادل 70 درصد از کل شاغلان روست

هسته قدیمی روستا در نزدیکی مسجد بوده و قبل از سالهای 1200 هجری شمسی به صورت یک نقطه فعالیتی بوده و به مرور زمان با یکجانشینی مردم این مکان به رشد و نمو یافته و به شکل روستا درآمده که بیشترین رشد روستا بعد از دهه 1330 بخصوص در سال های اخیر بوده است..

2- تحلیل و استنتاج از بررسی و تدوین چشم اندازها

مهمترین خطرات طبیعی روستا زلزله، خشکسالی و سرمای شدید و طوفان می باشد.

آکاایران: روستای دشت حلقه

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :