مراوه تپه گلستان آکا ایران
شهرهای استان گلستان- دیدنی های استان گلستان,شهرستان گنبد کاووس منتهی,شهرستان,جاذبه های ,گردشگری , توریستی , سوغاتی , دیدنی های , نقشه ماهواریی , راه , مسیر یابی

 

 

شهرستان مَراوه‌تَپه از شهرستان‌های استان گلستان و ترکمنصحرای ایران است. مرکز این شهرستان شهر مراوه‌تپه است. این شهرستان در شمال خاوری ایران در نزدیکی مرز ترکمنستان واقع شده است.

در سال ۱۳۸۶ خورشیدی بخش مراوه‌تپه شهرستان کلاله به شهرستان ارتقاء یافت و از آن جدا شد.

این شهرستان دارای دو بخش است و از طرف شمال به کشور ترکمنستان، از طرف شرق به استان خراسان شمالی، از سوی جنوب به شهرستان کلاله و از طرف غرب به بخش داشلی‌برون شهرستان گنبد کاووس منتهی می‌شود.

آرامگاه‌ دولت‌محمد آزادی و مختومقلی فراغی و زیارتگاه آل خان بابا و مدرسه سید قلیچ ایشان از اماکن زیارتی این شهرستان هستند.

در سال ۱۳۱۱خ در گذرگاه پادشالیق یولی (راه پادشاهی) گمرگ وجود داشته و دادوستد کالا بین دوکشور از طریق این گمرگ صورت می‌گرفته است. ولی این گمرک امروزه بسته است.


بخش‌ها
مرکزی
دهستان پالیزان (مرکز: قازان‌قایه)
دهستان مراوه‌تپه (مرکز: روستای سوزش)
شهر: مراوه.

بخش گلی‌داغ
دهستان گلی‌داغ (مرکز: گلی‌داغ)
دهستان شلمی (مرکز: عرب‌قره‌حاجی)

کشاورزی
منطقه مراوه تپه یکی از مساعدترین مناطق کشاورزی استان گلستان به شمار می‌رود و استعداد زیادی در تولید محصولات کشاورزی دارد.

محصولاتی که در منطقه مراوه تپه کشت می‌شود، به شرح زیر می‌باشد.

آفتاب‌گردان: در منطقه گلیداغ بیش از نیمی از آفتاب گردان کشور تولید می‌شود. در منطقه گلیداغ انواع گیاهان گلدار که زنبور عسل از آن استفاده می‌نماید وجود دارد و آب وهوای این منطقه نیز با پرورش آن مناسب می‌باشد.
پنبه
گندم از سال ۱۳۶۰خ با تثبیت و تضمین قیمت گندم از سوی دولت سطح زیر کشت این محصول در منطقه مراوه تپه زیاد شده است .
جوویکیپدیا

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :