ایرانگردی در گلستان از تالابهای جهانی تا غارهای دیدنی 
ایرانگردی در گلستان از تالابهای جهانی تا غارهای,پارک ملی گلستان بزرگترین و قدیمیترین پارک ملی ثبت,منطقه شمال ایران ایل ترکمن,جمعه بازار گرگان جمعه بازار گنبد

ایرانگردی در گلستان/ از تالابهای جهانی تا غارهای دیدنی 
 خبرگزاری مهر: استان گلستان جاذبه های بکر گردشگری فراوانی دارد به طوری که زیبایی های چهار فصل و جاذبه های ایران را می توان یکجا در اقلیم این استان مشاهده کرده و این جاذبه ها همواره گردشگران زیادی را از مناطق مختلف کشور و جهان به سوی خود می کشاند.

به گزارش خبرنگار مهر، استان گلستان در شمال ایران واقع شده و محل سکونت یکی از بزرگ ترین و باسابقه ترین عشایر منطقه شمال ایران (ایل ترکمن) است.

همچنین یکی از قطب های اقتصادی مهم کشور در زمینه کشاورزی، دامداری و صنایع وابسته به آن ها بوده و از معادن و صنایع باارزشی برخوردار است. 
 
گلستان از شمال با جمهوری ترکمنستان، از جنوب با استان سمنان، از غرب با استان مازندران و دریای خزر همسایه است، این استان پیشتر جزو استان مازندران بود اما از 14 سال قبل با مجوز مجلس شورای اسلامی استقلال یافت.
 
آنچه گلستان را در نزد ایرانیان به شهرت رسانده طبیعت بکر و زیبای آن است که هر ساله تعداد زیادی از ایرانگردان و مخصوصا پایتخت نشینان خسته از شلوغی شهر را به سمت خود می خواند.
 
 ایرانگردی در گلستان از تالابهای جهانی تا غارهای دیدنی - آکا
 
دیدنی های گلستان
 
پارک ملی گلستان بزرگترین و قدیمیترین پارک ملی ثبت شده در کشور و پناهگاهی کم‌نظیر برای حیات‌وحش است که هزار و 300 گونهٔ گیاهی و ۳۰۲گونهٔ جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰کیلومتر مربع مساحت خود جای داده‌ است.
 
تالاب "گمیشان" با ‪ ۲۰‬هزار هکتار وسعت در شمال شرق بندر ترکمن واقع شده که سالانه پذیرای گردشگران زیادی از سراسر کشور است. این تالاب با گسترش طولی جنوبی - شمالی است که ضلع جنوبی آن مصب رودخانه گرگان، مرز شمالی مصب رودخانه اترک و مرز غربی محدود به نواری از تپه‌های شنی است که این محل را از دریای خزر جدا می‌کند.
 
نام گمیشان بر گرفته از اسم تپه‌ای در قسمت شمالی بندر ترکمن با نام "گمش دفه با گمیش دپه"(تپه نقره‌ای) است. تنوع زیستی حیوانات و گیاهان در این منطقه بی نظیر است به طوری که در این تالاب ‪ ۲۰‬گونه ماهی شناسایی شده که چهار گونه دارای ارزش بهره‌برداری اقتصادی بوده و بسیاری از گونه‌های ماهیان مانند کپور و کلمه برای تولیدمثل از اواخر زمستان تا اواسط بهار به‌این منطقه مهاجرت می‌کنند.
 
 ایرانگردی در گلستان از تالابهای جهانی تا غارهای دیدنی - آکا
 
درباره پرندگان آبزی این منطقه باید گفت که چنگر فراوانترین پرنده این تالاب است و نیز این محل یکی از زیستگاههای مناسب برای گونه‌های مرغابی، پلیکان و غازها است.
 
غار و مجموعه آبشارهای شیر آباد
 
غار و آبشارهای شیرآباد در ۵۵ کیلومتری شرق گرگان، در حد فاصل شهرهای علی آباد کتول و آزادشهر و در جنوب روستای شیرآباد از توابع بخش را میان واقع گردیده اند.فاصلهٔ این غار و آبشارهای آن از روستای شیرآباد کمتر از ۲۰ کیلومتر است.
 
غار
 
به دلیل شیب های تند رشته کوه های البرز در ناحیهٔ شرقی و وجود چشمه سارهای فراوان در دامنهٔ کوه قلعه ساران، آبشارهای کوچک و بزرگی شکل گرفته که در بین آنها آبشار، در محدودهٔ غار شیرآباد در بخش صخره ای قرار گرفته اند.
 
 ایرانگردی در گلستان از تالابهای جهانی تا غارهای دیدنی - آکا
 
ارتفاع یکی از آنها در حدود ۲۰ متر است و آب های نقره فام که با درخشندگی از این ارتفاع به داخل استخرهای پائین دست فرو می ریزند، به عنوان عنصر ممتاز طبیعی به شمار می آید و قابلیت های فوق العاده ای برای جذب جهانگردان و محققین ایرانی و خارجی و دیگر علاقه مندان دارد، امروز این مجموعه آبشارها مورد توجه علاقه مندان زیادی قرار گرفته که در فصول مساعد از آن دیدن می کنند.
 
قلعه ماران
 
قلعه میران یا قلعه موران یا قلعه ماران یا دژتاکی قله‌ای به ارتفاع ۲۴۳۰ است متر که در جنوب غرب شهر رامیان واقع شده‌است، در بالای این قله زمینی مسطح به مساحت سه کیلومتر مربع قرار دارد که در طول تاریخ پایتخت و مرکز برخی حکومت‌ها بوده‌است که از مهمترین ان‌ها می‌توان به پایتخت ییلاقی سلسله اشکانیان اشاره کرد.
 
 ایرانگردی در گلستان از تالابهای جهانی تا غارهای دیدنی - آکا
 
سعیدی مولف کتاب رامیان و فندرسک درباره قلعه ماران(=موران)می نویسد: کوه قلعه ماران بلندترین کوههای بخش رامیان و گرگان است. سر کوه مسطح و مرتع گاو و گوسفند است و چشمه آبی بر سر کوه‌است که مورد استفاده دامداران است، گندم‌های ذخیره امیر خان سردار، برادر محمد زمانخان که در چاههایی که در قله‌است همانند ذغال تا امروز باقی است.
 
کاخ موزه گرگان
 
ساختمان کاخ با بنای 250 متر مربع در دو طبقه و به سبک اروپایی در دوره پهلوی اول احداث شد، از ساختمان‌های هم زمان با کاخ می‌توان به شهرداری‌، شهربانی، ثبت احوال، دادگستری و دارایی اشاره کرد.
 
کاخ موزه گرگان در سال 1343 خورشیدی هم‌زمان با افتتاح پارک شهر، کتابخانه، قرائت‌خانه و ایستگاه راه‌آهن به طور رسمی افتتاح شد و شامل 252 قلم شی از پنجم پیش از میلاد تا دوره اسلامی بود.
 
این کاخ موزه اولین موزه شمال، چهارمین موزه تخصصی باستان‌شناسی و بیست و چهارمین موزه کشور محسوب می‌شد. موزه گرگان به سه بخش که شامل بخش های باستان شناسی، مردم شناسی و بخش سنگ مزارهایی که به دست آمده از گورستان های قدیمی منطقه می باشد، تقسیم می گردد.
 
 ایرانگردی در گلستان از تالابهای جهانی تا غارهای دیدنی - آکا
 
آبشار باران کوه، آبشار زیارت، آبشار کبودوال، پارک جنگلی دلند، پارک جنگلی قرق، جزیره آشوراده، منطقه جنگلی نهارخوران، منطقه حفاظت شده جهان نما، و همچنین مسجد جامع، آرامگاه مختوم قلی فراغلی، امام زاده روشن، پل آقا قلا، امام زاده نور اسحاق، امام زاده هندیجان، بازار قدیمی، برج رادکان باختری، پنج شنبه بازار قلا، تورنگ تپه، جمعه بازار گرگان، جمعه بازار گنبد، دوشنبه بازار ترکمن، سد اسکندری ، دیوار دفاعی، کاخ اختصاصی، کاخ شاهین، کاخ آغامحمدخان، مدرسه سردار، مدرسه دارالشفاء، مسجد گلشن، مسجد امام حسن عسگری(ع)، مسجد و مدرسه کریم آبشارو میل گنبد قابوس، به همراه جلوه های زندگی مردم و عشایر منطقه از دیگر دیدنی های جذاب استان گلستان هستند.

گردآوری ایران شناسی و گردشگری آکا

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن