راهنمای سفر به عروس دشت های گیلان
روستای سحر انگیز با طبیعت و مناظری شگرف و باور نکردنی که چشم همگان را خیره می کند این روستا که به عروس دشت ها هم معروف است روستای جواهر دشت رودسر نام دارد. که ب

 

روستای جواهردشت

آکاایران: جواهردشت از روستاهای ییلاقی شهرستان رودسر است که در مرز شرقی استان گیلان واقع شده. این ییلاق بهشتی از توابع چابکسر است. ساکنین آن از اهالی پایین‌دست همین منطقه یعنی سیاهکلرود، قاسم‌آباد علیا و سفلا، گاو‌ماست و روستاهای دیگرند. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا بیشتر با این منطقه بکر و دیدنی گیلان که به عروس دشت های گیلان معروف است، آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

 ییلاق جواهردشت سیاهکلرود

مشخصات کلی
نام
جواهردشت رودسر
 
در این منطقه جواهرنامی حاکمیت داشت و به این نام، معروف شده است. از سوی دیگر این منطقه بعلت حاصلخیز بودن جواهردشت نامیده شده است.
 
ویژگی جغرافیایی
جواهردشت در دامنه های سماموس بلندترین قله گیلان و مشرف به دریای کاسپین قرار دارد.
 
ویژگی جانوری
در منطقه حفاظت شده سرولات و جواهردشت مرال، شوکا، کل و بز، پلنگ، خرس قهوه ای، گراز، شغال، گربه جنگلی و انواع پرنده مثل سارگپه و قرقاول زندگی می کنند.
 
ویژگی گیاهی
«میش گوش» و انواع پهن برگان و گلهای مختلف
 

جواهردشت کجاست؟

جواهردشت از روستاهای ییلاقی شهرستان رودسر از اطراف دهستان سیاهکلرود قسمت چابکسر، واقع در استان گیلان است. جواهردشت در ارتفاع نسبی ۲۰۰۰ متری از سطح دریای کاسپین قرار دارد و در زمستان به علت بارش سنگین برف خالی از جمعیت است. در جبهه جنوبی جواهردشت بلندترین قله استان گیلان، سماموس با ارتفاع ۳۶۷۸ متر از سطح دریا واقع شده‌است.

لازم به ذکر است آب زلال و همیشه سرد، سفید آب رحیم آباد که برای آب آشامیدنی بخش‌های مرکزی و دیگر قسمت های شهرستان رودسر استفاده می‌شود از قله‌های سماموس سرچشمه می‌گیرد.

پیش از ورود به جواهر دشت با آستانه متبرکه نقره عباس روبرو می شویم که در دشتی زیبا و سرسبز قرار دارد که محلی زیبا هم برای زیارت و هم برای تفریح است. در این بخش وجود پوشش گیاهی گوناگون و خانه های روستایی با سقف های شیروانی جلوه گری می کنند.در این بخش مزارع بزرگ سیب زمینی و گله های دام روستاییان خیلی به چشم می خورد و حصار زمین های با سنگ و چوب نشانه نزدیکی باغ و جنگل است. مردم جواهر دشت که از نعمت آب لوله کشی محروم هستند مثل پیشینیان آب مصرفی خود را از چشمه تامین می کنند.

قله سماموس یکی از قله های بلند و زیبای این بخش است که با ارتفاع ۳۶۲۰ متر از سطح دریا یکی از مکانهای دیدنی جواهر دشت است که البته برای رسیدن به قله حتما باید یک راهنمای محلی داشته باشید. به قول مردم قدیمی منطقه چون در دوران قدیم فردی با نام جواهر بزرگتری مردم روستا بوده است به همین علت نام جواهر دشت را روی آن گذاشتد و بعضی نیز اعتقاد دارند که چون جنگلها به دشتهای سرسبز تبدیل شده اند و چشمه ها و زمین های مرغوب در این بخش بسیار است نام جواهردشت را بر آن گذاشته اند.

عمر جواهردشت تقریبا به ۳۰۰ سال می رسد ولی به علت آب و هوای مناسب و چراگاه های مطلوب افراد بسیاری را به سوی خود جذب نموده است. جواهر دشت مردمی خونگرم و مهمان نواز دارد و در ورودی آبادی، بازاری قرار دارد که در آن مغازه های مانند قهوه خانه، خوار و بارفروشی و قصابی برای برطرف کردن نیازهای مردم وجود دارد.

 

مردم محلی در ماه‌های خنک سال مثل روزهای بهاری و تابستانی، به کاشت صیفی جات مثل سیب زمینی مشغول می‌شوند و چوپانان به دامداری روی می‌آورند. البته در فصل سرما این منطقه خالی از سکنه است.

در روزهایی از سال تجمع ابرها در دامنه‌ی این منطقه به اوج خود می‌رسد و منظره دلنوازی را جلوی چشم می‌آورد؛ طوری که دوست دارید همیشه در این بهشت باشید و از عطر طبیعت و سرزندگی هوا سرمست شوید. در این منطقه اسب ها آزادانه بازی می‌کنند و گوسفندان مشغول چَرا هستند. اگر خوش شانس باشید و هوا صاف و روشن باشد، می‌توانید خطه زیبای دریای خزر در محدوده دریای رودسر را با چشم غیر مسلح ببینید. شما در ارتفاعی بیش از دو کیلومتر هستید و دریای خزر و جلگه شرق گیلان همگی جلوی چشمان شماست.

صبح زود صبحانه با چای آتشی نوش جان کنید و شب که می‌شود  آتش روشن کرده و با آهنگی ملایم از طبیعت و سکوت شب لذت ببرید.

دیدنی‌های اطراف جواهردشت

جنگل سیاهکلرود:

در سفر به منطقه جواهردشت و ماندن چندروزه در این ییلاق زیبا، از دیدنی‌های اطراف جواهردشت هم دیدن کنید. از برجسته‌ترین دیدنی‌های اطراف، منطقه حفاظت شده «سرولات» است که در مسیر جاده ییلاقی وجود دارد. این قسمت پوشش گیاهی خیلی زیبا و مطبوعی دارد و پیاده‌روی و گشت‌وگذار در طبیعت سرسبز آن، بسیار جذاب خواهد بود.

قله سماسوس:

چنانچه از علاقه‌مندان به کوهنوردی هستید،‌ جواهردشت یکی از مسیرهای شروع کننده برای صعود به قله سماسوس است. مسیر صعود به قله، هفت کیلومتر طول و ۱۷۰۰ متر اختلاف ارتفاع دارد و اواسط مردادماه بهترین وقت برای رفتن به این ارتفاعات است. در ابتدای مسیر، کوه شیب ملایمی دارد که به‌ مرور زیاد می‌شود. صعود به قله این کوه ۶ تا هفت ساعت طول خواهد کشید، ولی چشم‌انداز قله،‌ منظره‌ای فوق العاده از سواحل دریای خزر تا چمخاله را شامل می‌شود.

امامزاده نقره عباس:

«امام‌زاده نقره عباس»، مکان زیارتی محلیان و ادای نذورات آن‌ها است. قدم زدن در روستاهای اطراف جواهردشت، خیلی لذت‌بخش و از معروف‌ترین آن‌ها، روستای «قاسم آباد» است. این روستا با عنوان «روستای ملی چادر شب بافی»، در آثار ملی ایران، به ثبت رسیده است. لباس‌ها و رقص محلی این روستا معروف هستند.

پیشنهادات
بخش های مهم برای بازدید
دشت و روستای جواهردشت، قله ساموس
 
بهترین زمان بازدید
از اواخر بهارتا اوایل پاییز
 
تخمین مدت زمان بازدید
چند روز می توانید از خنکای کوهستانی این منطقه در تابستان لذت ببرید.
 
وسایل مورد نیاز
چادر، امکاناتی مثل کیسه خواب، پیک نیک، لباس گرم، جعبه کمک های اولیه، کفش مناسب کوهنوردی و ...
 
نزدیک ترین جاذبه های گردشگری
قله ساموس، منطقه حفاظت شده سرولات و جواهردشت، امامزاده نقره عباس، روستای قاسم آباد
 
مسیر دسترسی
آدرس
گیلان، رودسر، کلاچای، سیاهکلرود، روستای جواهر دشت
 
نحوه دسترسی
برای دسترسی به این منطقه استفاده از خودروی شخصی توصیه نمی شود.

برای سفر به جواهردشت گیلان بدانید

جاده سیاهکلرود به سمت جواهردشت بسیار پرپیچ و شیب‌دار است. مسیر از جایی آسفالت است اما با افزایش ارتفاع و خروج از منطقه جنگلی دوآب، به جاده خاکی ۱۸ کیلومتری می‌رسید. جاده‌های بالادست به دلیل شنی و خاکی بودن، تنها در روزهای غیربارانی قابل عبور است. اگر در مورد توانایی خودرو شک دارید بهتر است در منطقه خیاط محله سیاهکلرود سوار ماشین جیپ افراد محلی شده به جواهردشت زیبا ورود کنید. در این مسیر پر تنوع می‌توانید در قهوه‌خانه های سنتی استراحت کنید.

جواهردشت کجاست | راهنمای سفر + عکس و مسیر دسترسی - کجارو

فصل سفر به جواهردشت بهار و تابستان است. از آنجایی که این منطقه یک منطقه ییلاقیست، بازدید از این منطقه در فصول گرم به معنای واقعی ارزشش را دارد. در فصول سرد این منطقه مملوء از برف و خالی از سکنه می‌شود و برای سفر باید با تجهیزات بیشتری به این منطقه بیایید.

همه ساله در اواخر مردادماه، جشنواره ورزش های بومی محلی در جواهردشت برگزار می‌شود. ورزش‌هایی همچون اسب دوانی، کشتی گیله‌ مردی، والیبال و برنامه های فرهنگی جزئی از فعالیت‌های جشنواره جواهردشت است.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :