سیاهکل گیلان
هواشناسی سیاهکل گیلان,شهرستان سیاهکل گیلان,سیاهکل گیلان,نقشه شهر سیاهکل گیلان,سیاهکل استان گیلان,املاک سیاهکل گیلان,سیاهکل گیلان مالفجان,سیاهکل در استان گیلان,ن

 

 

شهرستان سیاهکَل از شهرستان‌های استان گیلان در شمال ایران است. جمعیت این شهرستان ۵۱٬۶۷۵ نفر است (سال ۱۳۸۳) و مرکز آن شهر سیاهکل است. این شهرستان دارای ۲ بخش و ۵ دهستان است.نام سیاهکل در زبان محلی سی کل است و معنی آن آبادی کنار کوه است زیرا سی به معنی کوه سینه بریده و با شیب تند است و دامنه دلفک به سوی سیاهکل شیبی بیش از 60 درجه دارد و کل یا کلا به معنی آبادی است و ترکیب آن ها معنی آبادی کنار کوهی با شیب تند را می سازد.

این نام قدمتی بیش از 150 سال ندارد و در هیچ سند تاریخی متعلق به زمانی بیش از 150 سال این نام مشاهده نمی‌شود. شهر سیاهکل امروز ترکیبی از روستاهای کلسر و برفجان و کدوبنک است و سیاهکا در واقع آبادی شکل گرفته میان این سه روستاست و به مرور آن سه روستا را در خود گرغته است. این نام امروزه بر شهرستانی با وسعتی بیش از 1000 کیلومترمربع نهاده شده است که بخش دیلمان را در خود دارد.. شهرستان سیاهکل از شمال به شهرستان های لاهیجان و آستانه و از شرق به شهرستان های لنگرود و رودسر و املش و از جنوب به شهرستان رودبار و از غرب به شهرستان رشت محدود است.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :