لوشان گیلان
شهرهای استان گیلان- لوشان گیلان ,دیدنی های لوشان گیلان ,جاذبه های گردشگری لوشان گیلان ,آثار تاریخی لوشان گیلان ,مناظر طبیعی لوشان گیلان ,استان لوشان گیلان ,نقش

لوشان از جمله شهرهای بخش مرکزی شهرستان رودبار در استان گیلان ایران است. جمعیت لوشان در سال ۱۳۸۳خ برابر با ۱۳٫۸۱۶ نفر برآورد شده‌است. طبق آخرین آمار اعلامی جمعیت فعلی شهر لوشان بیش از ۲۲٫۰۰۰ نفر می‌باشد.

لوشان در ۱۰۰ کیلومتری رشت و ۷۰ کیلومتری قزوین قرار دارد. و آب و هوای آن گرم و خشک است.

لوشان شهر آفتاب
لوشان از جمله شهرهای بخش مرکزی شهرستان رودبار در استان گیلان ایران است. جمعیت لوشان در سال ۱۳۸۳ برابر با ۱۳۸۱۶ نفر برآورد شده‌ بود. طبق آخرین آمار اعلامی جمعیت فعلی شهر لوشان بیش از ۲۲۰۰۰ نفر می‌باشد.لوشان در ۱۰۰ کیلومتری رشت و ۷۰ کیلومتری قزوین قرار دارد و آب و هوای آن گرم و خشک است.ارتفاع آن از سطح دریا برابر 491 متر می باشد. 

لوشان شهر آفتاب
اقتصاد گروه‌هایی از مردم از طریق کشاورزی و باغداری (زیتون) میگذرد. دراین شهر دو کارخانه سیمان فعالیت دارد .لوشان واقع در بین دو بخش عمارلو گیلان و مرکز بخش طارم سفلی، دارای شهرک صنعتی بزرگ و نیز تعدادی کارخانجات فعال از جمله دو واحد کارخانه سیمان و نیروگاه برق و شهرک‌های کوچک و بزرگ است که از سال ۱۳۶۰ به عنوان شهر اعلام شده‌است.

جغرافیای مردمی
در دورهٔ معاصر بیشتر جمعیت این شهر از اقوام لر لک و ترکهای مهاجر بوده‌اند. پس از وقوع زمین‌لرزهٔ سال ۶۹ به دلیل مهاجرت گسترده روستائیان از روستاهای کوهستانی اطراف ترکیب جمعیتی آن دوباره دچار تغییر شد بطوریکه امروزه احتمالاً جمعیت دیلمی‌تبارها بر جمعیت دیگر اقوام چیره شده است.

 


 اقتصاد
اقتصاد گروه‌هایی از مردم از طریق کشاورزی (پیاز و سیب زمینی و گندم) و باغداری (زیتون) میگذرد. دراین شهر دو کارخانه سیمان فعالیت دارد و معدن زغال‌سنگ سنگرود نیز در حوالی شهر لوشان واقع شده‌است.

لوشان واقع در بین دو بخش عمارلو گیلان و مرکز بخش طارم سفلی، دارای شهرک صنعتی بزرگ و نیز تعدادی کارخانجات فعال از جمله دو واحد کارخانه سیمان و نیروگاه برق و شهرک‌های کوچک و بزرگ است که از سال ۱۳۶۰ به عنوان شهر اعلام شده‌است.

جاذبه های گردشگری لوشان :
لوشان از نظر پوشش گیاهی در منطقه ی کوهستانی می باشد ، دارای پوششی نسبتا سبز بوده و در ارتفاعات خود ییلاقهای بسیار زیبا و دیدنی دارد . وجود مکانهای تاریخی و باستانی و نقاط مذهبی از دیگر جازبه های ایرانگردی و جهانگردی این شهر می باشد .
منبع : شهرداری لوشان

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :