ماسال گیلان
شهرهای استان گیلان- ماسال گیلان ,دیدنی های ماسال گیلان ,جاذبه های گردشگری ماسال گیلان ,آثار تاریخی ماسال گیلان ,مناظر طبیعی ماسال گیلان ,استان ماسال گیلان ,نقش

شهرستان ماسال

شهرستان ماسال از شهرستان‌های استان گیلان در شمال ایران است. جمعیت این شهرستان ۴۸٬۹۲۹ نفر است (سال ۱۳۸۳خ.) (برآورد ۱۳۸۶: حدود ۵۲ هزار نفر) و مرکز آن شهر ماسال است. این شهرستان دارای ۲ بخش و ۴ دهستان است.
 

این شهرستان دربرگیرنده دو شهر به نامهای ماسال و شاندرمن است که دارای ۹۴ روستا و وسعت جغرافیایی ماسال ۴۸۶ کیلومترمربع است. از این میزان حدود ۷۰ هزار هکتار آن جنگل و مرتع و ۷۲۵۰ هکتار زیر کشت برنج و ۳ هزارو ۹۸۳ هکتار اراضی باغی می‌باشد. میزان بارش سالانه باران در این منطقه ۱۰۰۰ الی ۱۴۰۰ میلی متر است.

میرزا کوچک‌خان جنگلی در ارتفاعات «آلاله‌پشته» ماسال براثر کولاک درگذشت.

قله شاه معلم با ارتفاع بیش از ۳۱۵۰ متر از نقاط دیدنی آن است.


معرفی شهرستان ماسال

                                                                           
 
شهرستان ماسال در مختصات 37درجه و15 دقیقه تا 37درجه و35 دقیقه عرض شمالی از خط استوا و48 درجه و43دقیقه تا49 درجه و14دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبدا ودرفاصله 50کیلو متری شمال غرب شهر رشت واقع شده است . این شهرستان ازشمال به شهرستان رضوانشهر واز جنوب به شهرستان فومن وصومعه سرا( حد شرقی وجنوب شرقی ) ازمشرق به شهرستان صومعه سرا وازمغرب به استان اردبیل ( شهرستان خلخال، بخش شاهرود ) محدود است . وسعت این شهرستان درحال حاضر 486کیلو متر مربع است حد اکثر درازای ماسال ازشرق به غرب 38 کیلومتر وپهنای آن ازشمال به جنوب 10تا 13کیلو متر است که به طور متوسط درمناطق جلگه ای دارای ارتفا عی حدود 20متر از سطح دریا های آزاد (ژئوئید) می باشد .
از نظر ناهمواریها ، از سه ناحیه جلگه ای ، کوهپایه ای وکوهستانی تشکیل یافته است ومهمترین ارتفاعات آن تورشوم ، شاه معلم،ریسبند ورودها ی مهم آن ارس نیک ،دران بر ، میله سرا است .
آب وهوای این منطقه به دلیل کوهستانی بودن دارای زمستانهای گرم وبا درصد رطوبت بیشتر از 75درصد می باشد . بیشترین رطوبت در شهریور ماه مشاهده می شود .
شهرستان ماسال که سابقا جزئی ازمنطقه وسیع تالش بود درسال 76 مستقل وبه شهرستان تبدیل شد که شامل دو بخش : مرکزی وشاندرمن ، چهار دهستان : شاندرمن ، شیخ نشین ، حومه و ماسال ونیز 98 آبادیست که از این تعداد 12 آبادی خالی از سکنه است .
براساس سر شماری 1375جمعیت این شهرستان بالغ بر 47961 نفر است که از این تعداد 16000نفر در شهر وبقیه ساکن روستاها هستند . نام ماسال از « مازال » یا« مزال» به معنی کوه یا کوه وار گرفته شده ، مردم ماسال تالشند وبه زبان تالشی تکلم می کنند .
اقتصاد این شهرستان بر پایه کشاورزی ودامداری استوار است ، فعالیتهایی از قبیل برنج کاری ، پرورش طیور ، پرورش پیله ابریشم و گاو وگوسفند رایج است . تولید شال وصنایع چوبی از صنایع دستی منطقه محسوب می شود دراین شهرستان مانند سایر نقاط گیلان بازار هفتگی در روز شنبه هر هفته تشکیل می شود ونقش مهمی در اقتصاد منطقه دارد.

مناطق دیدنی ماسال
بام سبز ماسال، کمربندی، شالماء، هتل و مهمان‌سرای رامینه، ربار، هتل و مهمانسرای اولسبلنگاه

مناطق جنگلی ماسال
موسله خونی، مورکوم، سلینگه وا، تلارگاه، خردول، خندیله پشته، لیه و سوته، خرزنه پشت، بیگارول، اسپیلی دشت، سواءچاله، برنی بلنگاه، مورجونه، هزار بلنگاه، خون، نسرون، آوری، تلکاپشت، گواله پشت، برزخونی، ووزدولهوبار.

نقاط زیارتی ماسال
بقعه شالماء، درخانه، گیل سرا، میر محله، ماسال وردم، قلعه کول، سنگ بستو.

 

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :