لنگرود گیلان
دوره سلطنت شاه عباس اول شهر لنگرود مرکز,زمان قاجار نیز لنگرود مورد, لنگرود گیلان ,دیدنی های لنگرود گیلان ,جاذبه های گردشگری لنگرود گیلان ,آثار تاریخی لنگرود گ

لنگرود یک شهر ساحلی (ساحل چمخاله) در شمال ایران و نزدیک به لاهیجان می‌باشد. جمعیت این شهر بر پایه آمار سرشماری سال ۸۵ برابر با 174629 نفر است.

نام لنگرود، برای نخستین بار در سال ۵۱۲ هـ.ق. در متون تاریخی ذکر شده است. این سال مصادف با مرگ سلطان محمد پسر ملک شاه آلب ارسلان است. در دوره صفویان، خصوصاً در دوره سلطنت شاه عباس اول، شهر لنگرود مرکز حوادث مهمی بوده است. فرار احمد خان حاکم لاهیجان از لنگرود و دستگیری اعضای خانواده وی توسط کیا فریدون حاکم گیلان و تحویل آنها به شاه عباس، از جمله رویدادهای مهم این دوره شهر است. نادر برای سرکوب تاتارهای شرق مازندران و توسعه تجارت و دستیابی به دریا، لنگرود را برای ایجاد پایگاه دریایی و کارخانه کشتی‌سازی انتخاب کرد و در توسعه آن کوشید. در زمان قاجار نیز لنگرود مورد توجه قرار گرفت. این شهر، امروزه یکی از مناطق زیبای گردشگری در استان گیلان است.

موقعیت جغرافیائی و جمعیت
نام لنگرودLANGAROUD ترکیبی است از دو پاره واژه لنگر LANGARو رودROUD. لنگر به معنی وقار و سکون و آرامش است همان گونه که که کشتی لنگر انداخته آرامش می‌یابد. در ترکیب لنگر و رود دو ( ر) در هم یکی شده و نام به لنگرود تبدیل می‌گردد و معنی رود سکون یافته و آرام و با وقار معنی می‌گیرد و اگر به رود جاری در این بنگریم آن را دارای جریان آن چنان آرامی می بینیم که گویا حرکتی ندارد. لنگرود در طول 30ً و 10َ و 50َ و عرض 11 و 37 جغرافیایی، در ارتفاع 21 متر از سطح دریای خزر قرار دارد. این شهرستان بر روی جلگه‌ای سرسبز و 10 کیلومتر با دریای خزر فاصله دارد و در قسمت‌های جنوبی آن کوهپایه‌های جنوبی آن جنگلی دیده می‌شود.لنگرود که یکی از شهرهای مذهبی گیلان است. در فاصله 60 کیلومتری رشت (مرکز استان) واقع شده است و از طرف شمال و غرب به شهرستان لاهیجان،از طرف شرق به دریای خزر و از طرفی به شهرستان رودسر، و از طرف جنوب به شهر املش (از شهرهای رودسر) منتهی می‌گردد. در سال 1275 ه.ق /1230 ه .ش.، یعنی حدود یک سده و نیم پیش جمعیت این شهر دو هزار نفر بوده است. اما در سرشماری عمومی نفوس سال 1375 ه.ش چمعیت این شهرستان به 135922 نفر رسیده که از این تعداد 65973 نفر در شهر لنگرود زندگی می‌کنند. هم اکنون شهرستان لنگرود بالغ بر ۶۵٬۳۶۹ ‪ نفر جمعیت دارد.


جاذبه‌های گردشگری، تفریحی و امکان دیدنی
ساحل چمخاله در 9 کیلومتری شمال لنگرود قرار دارد. از دو راه زمینی و یک راه آبی 72.75.78.106 ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۰۸، ساعت ۰۲:۲۵ (UTC)می تون به چمخاله رفت.
تالاب زیبا و طبیعی کیاکلایه با انواع پرندگان دریایی و بوستان تفریحی فجر که در قسمتی از تالاب ایجاد گردیده است .
لیلاکوه خواستگاه دوستان طبیعت
پارک فجر در ابتدای جاده رودسر
پارک آزادی در جاده چمخاله
پل خشتی لنگرود «خشته پل» یا «خشته پورد» که مربوط به دوره ایلخانیان است. این پل «راه پشته» را به مرکز شهر متصل می‌کند.
مسجد جامع لنگرود که تاریخ ساخت در مسجد مربوط به سال 1001 هجری قمری است.
خانه دریا بیگی که از شاهکارهای هنر دوران قاجاریه است.
قلعه دزدبن (دزبن) دز به معنای دژ و قلعه است.
پل خشتی قدیمی نالکیاشر.
باغ معروف منجم باشی در روستای دیوشل

--------------------------------------------------------------------------------


روستاهای لنگرود
پاپکیاده: مرحوم حجة الاسلام حاج رمضانعلی کاظمی‌پور، از قضات معروف شهرستان قم، در این روستا متولد شدند.
تالش محله: این روستا در 3 کیلومتری جاده لنگرود به لاهیجان قرار دارد تالش محله است. عمده شیوه معیشت مردم بر اساس کشاورزی ، کشت چای و برنج است. تهیه نوعی نان به نام نان برنجی از دیگر موارد گذران زندگی مردم می‌باشد که تالش محله به آن شهرت دارد.
چاف:
نالکیاشر: علی صوفی نالکیاشری، استاندار سابق گیلان و وزیر تعاون در دوره دوم ریاست جمهوری خاتمی، متولد این روستا است.
دهستان گل سفید:این روستا با قدمت تاریخی بسیار زیاد تقریباً در ٩ کیلومتری شرق شهر لنگرود قرار دارد و مسیر میانبر رودسر به چمخاله می باشد.مهندس حاج حسن دهگان نماینده مردم شهرستان لنگرود در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی متولد و بزرگ شده این روستا بوده که در دوران معاونت وزارت راه ترابری به همراه وزیر و تعدادی از مسئولین دیگر در سانحه هوایی دشت ناز ساری جان به جان آفرین تسلیم کرد.


لنگرود گیلان ,دیدنی های لنگرود گیلان ,جاذبه های گردشگری لنگرود گیلان


لنگرود گیلان ,دیدنی های لنگرود گیلان ,جاذبه های گردشگری لنگرود گیلان


لنگرود گیلان ,دیدنی های لنگرود گیلان ,جاذبه های گردشگری لنگرود گیلان

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :