رضوان شهر گیلان
شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان, رضوان شهر گیلان ,دیدنی های رضوان شهر گیلان ,جاذبه های گردشگری رضوان شهر گیلان ,آثار تاریخی رضوان شهر گیلان ,مناظر

 

 

شهرستان رضوانشهر یکی از شهرستانهای استان گیلان در شمال ایران است. مرکز این شهرسان شهر رضوانشهر است. این شهرستان در شمال غربی این استان، بین سواحل دریای خزر و رشته کوه‌های تالش قرار دارد و از دو بخش جلگه‌ای و کوهستانی تشکیل شده‌است. این شهرستان از شمال به دریای خزر و شهرستان تالش، از غرب به شهرستان خلخال، از جنوب به شهرستان‌های صومعه سرا و ماسال و از شرق با شهرستان بندر انزلی مرز مشترک دارد.

 

مساحت شهرستان رضوانشهر 711۰٫۲۹۴ کیلومتر مربع است.

این شهرستان بعد از تقسیم شهرستان تالش به سه شهرستان مجزا ایجاد شد و از نظر زیباییهای طبیعی شهرستانی غنی است. آبشار ویسه‌دار از گردشگاه‌های زیبای منطقه‌است. کارخانه تولید کاغذ چوکا نیز در این شهرستان است این کارخانه که زمانی حدود ۷۰ درصد کاغذ کارتن کشور را تولید می‌کرد اکنون دارای وضع نابسامانی است.


تقسیمات کشوری
این شهرستان شامل دو بخش پره سر و مرکزی و شهرهای رضوانشهر و پره سر، و دارای چهار دهستان به نام‌های دیناچال، ییلاقی ارده، خوشابر و گیل دولاب و ۱۱۰ روستا می‌باشد.

بخش مرکزی شهرستان رضوانشهر
دهستان خوشابر
دهستان گیل دولاب
شهر: رضوانشهر


دوران
کوههای الماس
تازه اباد
شهرک چوکا
بارگام
روشنده
بخش پره‌سر
دهستان دیناچال
دهستان ییلاقی ارده
شهر: پره‌سر


جمعیت
جمعیت شهرستان رضوانشهر بر پایهٔ آمار سال ۱۳۸۵ ، نزدیک به 200 هزار نفر برآورد می‌گردد که با این احتساب ۶/۲1 درصد کل جمعیت استان گیلان را دارا می‌باشد و مردمان آن به زبان‌های تالشی، گیلکی صحبت می‌کنند.


اقتصاد
اقتصاد شهرستان رضوانشهر بر پایهٔ کشاورزی، دامداری است. مهم ترین محصولات کشاورزی رضوانشهر: برنج، گندم، جو و ذرت می‌باشد. پرورش دام به دلیل دارا بودن مراتع مناسب (۲۲ هزار هکتار در شهرستان رضوانشهر) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.


جاهای دیدنی
یکی از زیباترین سواحل دریای خزر در امتدادشفارود و سیمبرخاله و تازه آباد،همچنین مناطق دست نخورده و زیبای معتدل در الله بخش محله که دارای چشمه بسیار زیبای مرادخانی و جنگل‌های زیبایی که اطراف شهر دیده می‌شوند، آبشار ویسادار پره سر، مناطق کوهستانی ارده و زندانه و برزکوه، بنای تاریخی اسپیه مزگت (مسجد سفید) دیناچال، خرابه‌های شهر گسگر در روستای هفت دغنان، گورستان باستانی مینه رو و وسکه، دژ زرین کول در ییلاق شوشل دشته دومن، گورستان باستانی رفیه رود میانرود، پل آجری پونل، خانه تاریخی سردار مقتدر در ییلاق آق مسجد، آق مسجد رینه، آرامگاه سید شرف شاه و سید امین السلطان غریب بنده ، زیارتگاه آقا سید صالح پدر بزرگوار حضرت شیخ عبدالقادر گیلانی واقع در منطقه ییلاقی دهستان اورما ،زیارتگاه حضرت شیخ کمال الدین نقشبندی واقع در منطقه رودبار سرا.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :