آستانه اشرفیه گیلان ایران گردی
شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان,گیلان در شمال,دهستان,ایرانگردی,تقسیمات کشوری,گیلان,شهرستان,جاذبه های ,گردشگری , توریستی , سوغاتی , دیدنی های , نقشه ما

ایرانگردی - استان گیلان - آستانه اشرفیه گیلان

شهرستان آستانه اشرفیه از شهرستان‌های استان گیلان در شمال ایران است. مرکز این شهرستان آستانه اشرفیه است.

تقسیمات کشوری
بخش مرکزی شهرستان آستانه اشرفیه
دهستان دهشال
دهستان گورکا
دهستان کیسم
دهستان چهارده
شهر: آستانه اشرفیه

بخش کیاشهر
دهستان دهگاه (آستانه اشرفیه)
دهستان کیاشهر
شهر: کیاشهر

موقعیت جغرافیایی
آستانه اشرفیه در ۳۵ کیلومتری مرکز استان رشت واقع است و فاصلهٔ آن تا شهر لاهیجان ۷ کیلومتر است .

این شهرستان با وسعت ۴۲۶/۶ کیلومتر مربع در شرق گیلان در عرض جغرافیایی ۳۷ درجه و ۱۶ دقیقه و طول جغرافیایی ۴۹ درجه و ۵۶ دقیقه شرق نصف النهار مبدا واقع شده است و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۳ متر است .

شهرستان آستانه اشرفیه با جمعیت ۱۲۵٫۴۳۷ نفر از دو بخش مرکزی با ۴ دهستان ( کورکاء، دهشال، کیسم و چهارده ) و بخش بندر کیاشهر با ۲ دهستان ( دهسر و دهکاء ) تشکیل شده است
۴۲ درصد جمعیت این شهرستان شهر نشین و ساکن در دو شهر آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر و ۵۸ درصد روستانشین و ساکن در ۱۰۷ روستا می‌باشند.

این شهرستان شامل دو شهر، دو بخش، ۶ دهستان و ۹۸ آبادی می‌باشد. مرکز شهرستان، شهر آستانه بوده و شهر دیگر شهرستان، بندر کیاشهر نام دارد.

پلی به طول ۸۵۰ متر در این شهر بر روی سفیدرود احداث گردیده است که این شهر را به رشت مرتبط می سازد.

آرامگاه دکتر محمد معین نیز در شهر آستانه قرار دارد.

وجه تسمیه
شهرستان که چهارمین شهر مذهبی کشورمان در مرکز آن قرار دارد در گذشته کوچان نامیده می‌شد و پس از تدفین پیکر سید جلال الدین اشرف پسر امام موسی کاظم در این شهر نام آن به آستانه اشرفیه تغییر یافت


محصولات
از محصولات زراعی این شهرستان می‌توان بادام زمینی، برنج (انواع برنج‌های معطر و طارمی، دمسیاه و...)، گوجه سبز و تخمه آفتابگردان و مرکبات نام برد.

به دلیل کیفیت و سبکی خاک این منطقه که بیشتر حاصل رسوبات سفیدرود است هویج نیز از محصولات آن است. این شهرستان از مراکز عمده تولید فلفل سبز دانست. ضمناً این شهرستان دارای نوعی کدو تنبل است که از نظر ارزش تغذیه در سطح بالایی قرار دارد. آستانه اشرفیه از مراکز اصلی تولید نهال صنوبر است.


اماکن
آرامگاه آقا سید جلال الدین اشرف
بقعه‌های آپیر جنگلی آقا سید حسن - آقا سید حسین وآقا سید محمد.
پارک ساحلی
مناظر حاشیهٔ رودخانهٔ سفید رود
آرامگاه دکتر محمد معین
پل چوبی کیاشهر.
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :