آخر هفته در جنگل های سیاهکل
سیاهکل ,دیدنی های سیاهکل ,جاذبه های گردشگری سیاهکل ,آثار تاریخی سیاهکل ,مناظر طبیعی سیاهکل ,استان سیاهکل ,نقشه سیاهکل ,مساحت سیاهکل ,جمعیت سیاهکل ,مراکز گردشگ

این روزها که گرمای تابستان با قدرت هر چه تمام تر خود را به آب و هوای کشور تحمیل می کند، یک سفر خنک به مناطق شمالی کشور، می تواند بهترین گزینه گردشگری باشد. به خصوص که در چند روز آینده، چند تعطیلی رسمی هم در پیش داریم و این فرصت خوبی است تا راهی سفر به یکی از شهرهای شمالی کشور شوید. پیشنهاد گردشگری ما برای یک سفر دو سه روزه، شهری مثل سیاهکل است که با آب و هوای خنک کوهستانی و طبیعت دلنشینش، به خوبی از مسافران گرما زده پذیرایی می کند! شهری که با وسعتی حدود هزار و 48 کیلومتر مربع در شرق گیلان واقع شده و از شمال و شرق به لاهیجان، از جنوب به رودبار و از غرب به رشت محدود می‌شود.

اگر گذارتان به سیاهکل بیفتد، می توانید کاروانسرای تی‌تی را نشسته بر ساحل رودخانه شیم‌رود ببینید که به شما خوش آمد می گوید. جایی درست در 10 کیلومتری جاده سیاهکل به دیلمان و بر پای تپه‌ای نسبتاً بلند و سرسبز که در گذشته راه اصلی کاروان رو از لاهیجان به دیلمان و طالقان بوده است
 

با این حال بد نیست بدانید که سیاهکل جز آب و هوای خوب و طبیعت زیبا، سابقه تاریخی درخشانی هم دارد و می تواند ذوق تاریخی گردشگران را هم پاسخگو باشد. سیاهکل و دیلمان خاستگاه یکی از قدرتمندترین سلسله‌های حکومتی ایران به نام آل‌بویه بوده اند که به‌عنوان پناهگاه شیعیان مشهور بوده و دانشمندان زیادی را به جامعه ایرانی تحویل داده است.


سیاهکل ,دیدنی های سیاهکل ,جاذبه های گردشگری سیاهکل ,شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان

اگر گذارتان به سیاهکل بیفتد، می توانید کاروانسرای تی‌تی را نشسته بر ساحل رودخانه شیم‌رود و در محل تلاقی دو رودخانه شیم‌رود و باباکوه ببینید که به شما خوش آمد می گوید. جایی درست در 10 کیلومتری جاده سیاهکل به دیلمان و بر پای تپه‌ای نسبتاً بلند و سرسبز که در گذشته راه اصلی کاروان رو از لاهیجان به دیلمان و طالقان بوده است.

کاروانسرای تی‌تی از جمله بناهای دوره صفوی در گیلان است و دو ایوان در طرفین هشتی آن وجود دارد که از آنجا به حیاط کاروانسرا راه دارد. معماری این کاروانسر شباهت زیادی به کاروانسراهای مناطق کوهستانی دارد با این تفاوت که کاروانسراهای مناطق کوهستانی حیاط مرکزی ندارند.

محور سیاهکل به دیلمان رودخانه‌های طبیعی زیادی دارد که در مراتع منطقه جاری شده اند. علاوه بر این، آبشار لونک هم گزینه خوبی برای گشت و گذاری چند ساعته است که اگر صبح زود سری به آنجا بزنید، می توانید لذت تماشای طلوع خورشید در آبشار را هم تجربه کنید!


سیاهکل ,دیدنی های سیاهکل ,جاذبه های گردشگری سیاهکل ,شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان

قبل از سفر به سیاهکل بد نیست بدانید که اقتصاد این شهر بر پایه دامداری و کشاورزی است و عمده‌ترین تولیدات آن میوه، پرورش کرم ابریشم، عسل مرغوب و محصولات جالیزی است که در کنار آن تولیدات سفال تزئینی و دوخت لباس‌های محلی و معرق نیز رونق ویژه‌ای دارد.


گروه گردشگری تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :