جادبه های دیدنی تنکابن
تنکابن ,دیدنی های تنکابن ,جاذبه های گردشگری تنکابن ,آثار تاریخی تنکابن ,مناظر طبیعی تنکابن ,استان تنکابن ,نقشه تنکابن ,مساحت تنکابن ,جمعیت تنکابن ,مراکز گردشگ

پارک ملی خشکه داران

درکیلومتر 30 محور تنکابن به چالوس  بعد از شهر عباس آباد و قبل از سلمانشهر درکنار جاده واقع شده و تنها 120 متر با دریا فاصله دارد. این منطقه حفاظت شده به عنوان تنها جنگل جلگه ای و بکر و از آخرین بازمانده های اکوسیستم های جنگلی جلگه ای شمال ایران با مساحت تقریبی 2600000 مترمربع مساحت بشمارمی رود.

انواع مختلف گونه های جانوری و گیاهی مانند توسکا از نوع کرک که در ایران رو به انقراض است سه قلو انجیلی،‌ انار، ممرز، بلوط،‌ لیلکی یا کرات خرمندی،‌ لرگ،‌ ملج،‌ انوع مهم شمشاد،‌ ازگیل جنکلی و یاس وحشی می باشد گونه های متنوع و فراوان جانوری نیز از قدیم در قدیم در آن می زیستند و درحال حاضر زیستگاه حیوانات وحشی نظیر شغال،‌ گرگ،‌ خوک،‌ گربه وحشی و پرندگانی مثل حواصیل خاکستری،‌ قره،‌ غاز، مرغابیها،‌ دارغاز باکلان،‌ اگوت بزرگ و کوچک می باشد.

خشکه داران با شرایط مذکور و برخورداری از ساحل زیبای دریای خزر و مجاورت با شهرهای توریستی و امکانات اقامتی و پذیرایی از جمله بهترین مناطق برای اجرای تور می باشد درحاشیه این منطقه نیز یک موزه تاریخی طبیعی ایجاد شده که مجموعه تاکسیدرمی از حیوانات وحش شمال ایران را به نمایش گذارده و همواره مورد استقبال محققان و دانش پژوهان است با هماهنگی اداره محیط زیست می توان از این جاذبه بازدید کرد.

 دشت دریاسر

جاده آسفالته دو هزار از سه راهی خرم آباد و قبل از پل چشمه کیله آغاز و با عبور از شهر خرم آباد و دو راهی لتاک و پارک چالدره با طی مسافت 40 کیلومتر به کلیثم می رسد از این نقطه در شرق جاده ها  به  صورت پیاده در حدود 5/1 ساعت در مسیر صعود به قله سیالان دشت زیبای دریا سر وجود دارد.  این منطقه 200000 متر مربع مساحت دارد، ارتفاع دشت از این صحرا 1800 متر بوده و به این خاطر در تابستان دارای آب و هوای بسیار مطبوعی است. وجود کوه های زیبای هر تنگ لات خان بن، سیاه کل و کل تلا، کوههای پوشیده از گیاهان، چشمه ها و رودهای پر آب دریاسر را بعنوان یکی از جاذبه های منحصر بفرد کشور معرفی می کند.

تنکابن ,دیدنی های تنکابن ,جاذبه های گردشگری تنکابن ,شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان

 منطقه ییلاقی سه هزار

مسیر دسترسی تنکابن به خرم آباد پس از عبور از قلعه گردن به سمت جنوب امتداد یافته و دو راهی لتاک در جانب شرقی وارد یک جاده خاکی می شود که به طرف منطقه زیبای سه هزار ادامه پیدا می کند دره سه هزار منطقه ای بکر، زیبا با چشم اندازهای بدیع، ‌چمنزارها، ‌جنگلهای مرتفع و جلگه ای، رودخانه پر آب سه هزار یک مانده است آب و هوای مطبوع به همراه آبشار  و چشمه های آب گوارا و آرامش رویایی این منطقه برای گروههای توریستی مشتاق آرامش و طبیعت کاملاً ایده‌آل است.

پس از طی کردن مسافتی د رحدود 35 کیلومتر با وسیله نقلیه در صورت 30 کیلومتر پیاده روی در دو کیلومتری شمال شرق روستای میان رود در غرب رودخانه پرور آب معدنی شلف قرار دارد که مواد قلیایی، ‌نمکی، آهکی، فسفر،‌ اکسید آهن،‌ سیلیس،‌ پتاس، آلومین، کلر،‌ سود،‌ کربنات،‌ منیزیم و اسید سولفوریک تشکیل شده و با دارا بودن خواص طبی فراوان برای درمان بیماریهای مختلف،‌ نظیر امراض کلیوی سوء هاضمه و نقرس، امراض جلدی و درد روماتیسم مفید است این آب معدنی به همراه مناظر زیبای طبیعی اطراف مورد علاقه ورزشکاران و طبیعت گردان می باشد.


تنکابن ,دیدنی های تنکابن ,جاذبه های گردشگری تنکابن ,شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان

 غار دانیال

این غار زیبا در ارتفاعات مشرف به سلمانشهر قرار دارد سلمانشهر در 30 کیلومتری شرق تنکابن در مسیر ارتباطی کناره چالوس به تنکابن قرار دارد این شهر در ساحل زیبای خزر واقع شده و مسیر دسترسی به غار دانیال از وسط شهر و از خیابان میانی شهر و محور ارتباطی در محل میدان مرکزی شهر جدا و وارد خیابان دری گوشه می شود این خیابان در ادامه از شهر خارج و به طرف جنوب و دامنه های زیبای البرز ادامه پیدا می کند و در خاتمه به روستای چاری می رسد و از وسط رود چاری گذشته و پایان می یابد کل فاصله تنکابن تا آخر روستای چاری 4 کیلومتر بوده و ازمحل با پای پیاده به 1 ساعت زمان لازم است تا با عبور از ارتفاعات به دهانه غار رسید .

تنکابن ,دیدنی های تنکابن ,جاذبه های گردشگری تنکابن ,شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان

داخل غار بسیار سرد بوده و آب گوارا و سردی هم در داخل آن جاری است مواد آهکی چکیده از سقف غار منظره زیبایی دارد پهنای غار از 2 الی 5 متر متغیر است و طول آن نامعلوم است و به گفته بومیان به 6000 مترمی رسد شباهت زیادی بین این غار و غار علیصدر وجود دارد این محل برای اجرای تور برای هر گروه سنی جالب و دلپذیر است.

 پارک جنگلی چالدره

در 18 کیلومتری مسیر تنکابن به دو هزار و درکنار جاده قرار دارد و مسیر آسفالت بوده و پارک زیبای چالدره با هکتار مساحت در میان دلتای دو رود سه هزار و دو هزار و محل اتصال آنها قرار دارد این پارک با پل پارکینگ ،‌سرویسهای بهداشتی،‌اب و برق ،آلاچیق از امکانات پارک چالدره می باشند طرحهایی برای توسعه این پارک در دست اجرا است.

تنکابن ,دیدنی های تنکابن ,جاذبه های گردشگری تنکابن ,شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان

آبشار فرهاد جوی

جاده آسفالته دو هزار و سه هزار که از تنکابن آغاز می شود پس از عبور از خرم آباد به مساحت 2 کیلومتر به منطقه قلعه گردن می رسد که منظره جالبی را در دامنه ارتفاعات کوتاه و جنگلی از جلگه و دریای تنکابن به نمایش می گذارد. این محل با تنکابن 8 کیلومتر فاصله دارد در کنار جاده از تونل انحرافی و تاریکی قلعه تنکا که آب و لمرود را به رود سه هزار ملحق می کند آبشاری ایجاد شده که ده متر ارتفاع دارد و تا 50 متر قابل افزایش است در جمع محیطی زیبا برای اتراق مسافران بوجود آمده است.

آب گرم معدنی فلک ده

این مکان بکر در لیر سر قرار دارد ، مسیر آن از سه راهی خرم آباد در داخل شهر تنکابن و قبل از پل چشمه کیله آغاز و پس از عبور از شهر خرم آباد به دو راهی لتاک می رسد ، از این محل پس از عبور از پل به فاصله اندک دو راهی سه هزار و لیر سر وجود دارد که از این محل جاده بصورت خاکی ادامه پیدا می کند کل فاصله تنکابن تا روستای سنتی فلکده 33 کیلو متر است . آب گرم با درجه حرارت متوسط در کنار رودخانه لیرسر و یک چشمه آب سرد به همراه جنگلهای انبوه و کوههای پوشیده از درخت برای اجرای تور و گروههای مختلف توریستی بسیار جالب است.

 

منبع تبیان 

گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :