قلعه وسوسه انگیز
قلعه رودخانه,قلعه رودخان چند پله دارد,قلعه رودخان استان گیلان,قلعه رودخان گیلان,قلعه رودخان,قلعه رودخان تهران,قلعه رودخان فاصله تا تهران,قلعه رودخان+عکس,قلعه رو


قلعه رودخان,قلعه رودخانه,قلعه رودخان تهران,شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان

یک روستا مهربانی

روستای رودخان یکپارچه مهربانی است و با آغوشی باز به سمت ما می آید. اصلا یکی از دلایلی که اهالی را در روستا نگهداشته است همین مسافرانی است که هرساله 9ماه از سال را به سمت قلعه رودخان,قلعه رودخانه,قلعه رودخان تهران,شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان

مدل خانه های روستا سنتی و وسوسه انگیز است. شهرنشینان این مدل خانه ها را دوست دارند. کلبه هایی که با چوب و خشت ساخته شده اند. کف هر خانه یک متر با زمین فاصله دارد و در واقع خانه ها به روی سکوهای یک متری ساخته شده اند تا کمی از رطوبت داخل خانه بکاهند. حیاط خانه ها با حصارهای چوبی از هم جدا شده است. مرغ و خروس و گاو در حیاط فراوان است. این یک محیط گردشگرپسند است. کوه های اطراف سبز سبزند. رودخانه جاری است و هر کس می خواهد خیس نشود باید از پل مانندی عبور کند که با قرار دادن تکه های چوب در کنار هم درست کرده اند. جوجه ها مدام دور و بر آدم می پلکند. آب چشمه را لوله کشی کرده اند و در کنارش یک سرویس بهداشتی هم ساخته اند که به گردشگران هم اجازه استفاده از آن را می دهند.

برای صعود به قلعه اینجا ایستگاه آخر است. البته گروه هایی که می خواهند شب را در قلعه بگذرانند عصر راه می افتند راهی 2ساعته در پیش است. از روستای رودخان مسیر قلعه بخوبی مشخص است. هوا گرم و شرجی است. در ابتدای مسیر ـ که هنوز خاکی است ـ تابلویی نصب شده با پیام حفاظت از جنگل و آلوده نکردن آن. باشد که ما هم بپذیریم. هرچند که در طول مسیر شاهد انواع هنر نمایی از نوع هیاهو، جنجال، فریاد، جیغ، هوار، عربده و پراکندن انواع زباله خواهیم بود.

البته اگر در وسط هفته اینجا را برای بازدید انتخاب کنیم کمتر از این صحنه های دیوانه کننده برخوردار می شویم. مسیر گردشگری به این سمت که روی آورد مسافران حرفه ای و کوهنوردان مسیر را خلوت کرده و به خلوتی دیگر روی آوردند. روزگاری بود که به سختی می شد این مسیر را طی کرد. برای رسیدن به قلعه باید با راهنمای محلی و عبور از رودخانه های فصلی یا دائمی و عبور از دل جنگل به رویای خود (قلعه رودخان,قلعه رودخانه,قلعه رودخان تهران,شهرهای استان گیلان- دیدنی های استان گیلان

 مهربان گام برداریم

اما حالا که در مسیر قلعه رودخان قرار گرفتیم. زباله پراکنی نمی کنیم. دیگران را به داد و فریاد و هوار و جیغ و نعره های خود میهمان نمی کنیم. راه مردم را سد نمی کنیم. آتش در دل جنگل روشن نمی کنیم. یادگاری نمی نویسیم و آرامش دیگران را به هم نمی زنیم. یادمان باشد پنجشنبه و جمعه قلعه شلوغ می شود. گردشگران از در و دیوار قلعه بالا می روند. بسیاری از آنها هنوز نمی دانند چه خطراتی قلعه را تهدید می کند و چه قدر باید مواظب گام های خود باشند. بنابراین اگر مسیر خلوت را می خواهیم باید وسط هفته به این سمت بیاییم. اما اگر با آژانس مسافرتی همراه نیستیم و می خواهیم اطلاعاتی از محل هم به ما داده شود چاره ای نداریم جز این که آخر هفته را به این سمت بکشانیم. قلعه فقط ? روز آخر هفته راهنما دارد و بس. در ضمن مسیر قلعه رودخان مسیر راحتی نیست.

پس یادمان باشد که کفش های راحت برای پیاده روی بپوشیم و پشت سرگروه حرکت کنیم. همچنین یادمان باشد قلعه رودخان، زیبا، جذاب و پرابهت است، اما دیواره های لغزنده، پرخزه و بدون حفاظ آن خطرناک و منتهی به دره های عمیق 40 تا 150 متری است. علاوه بر آن پله های منتهی به قلعه، غیرمهندسی و لغزنده است، بنابراین باید با آرامش و اطمینان کامل گام برداشت.

هر اتفاقی در این مسیر می تواند به عاقبتی غیرقابل جبران منتهی شود. مسیر ماشین رو نیست و تیم درمانی هم در قلعه وجود ندارد. آمارهای زیادی از سقوط گردشگران این قلعه وجود دارد پس در نهایت آرامش، قلعه را بالا برویم و برگردیم. این مسیر را اگر با آژانس های معتبر برویم بهتر است. علاوه براین که مسیر وخطرات آن را می شناسند اطلاعات زیادی هم درباره گونه های گیاهی و حیوانی منطقه به ما می دهند.


گروه گردشگری تبیان

منبع: جام جم

گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن