دانسفهان قزوین  ایران
آخرین تقسیمات کشوری از توابع بوئین زهرا,دامنه رشته کوه رامند از چین,طوری که قسمت‌هایی,منطقه انتقال داده,زبان محلی,جمعیتی بالغ,جانی و مالی,جدید می‌گویند

دانسفهان قزوین

دانِسفِهان از شهرستانهای استان قزوین و (در آخرین تقسیمات کشوری) از توابع بوئین زهرا است. دانسفهان در دامنه رشته کوه رامند (از چین خورده گیهای ارومیه-دختر) واقع گردیده‌است و جمعیتی بالغ بر ۳۰۰۰۰ نفر در آن زندگی می‌کنند. این شهرستان در زلزلهٔ سال ۱۳۴۱ بوئین زهرا خسارات شدیدی از نظر جانی و مالی متحمل شد، به طوری که قسمت‌هایی از آن به کل ویران و در دوران ساخت و ساز به قسمت‌های دیگری از منطقه انتقال داده شده که در زبان محلی به باقیمانده آثار زمین‌لرزه «کهنه ده» (ده قدیم) و به قسمت‌های تازه ساخت «نو ده» (ده جدید) می‌گویند.

مردم این منطقه و مناطق اطراف آن به زبان تاتی صحبت می‌کنند. زبان تاتی یکی از کهن ترین زبانهای ایرانی است، که متاسفانه مطالعه علمی هر چند کوچکی در مورد آن در کشورمان صورت نگرفته و این زبان کهن در معرض از بین رفتن قرار دارد. این زبان، زبان رایج منطقه آذربایجان فعلی در دوران پیش از اسلام بوده‌است. گرداگرد دانسفهان را روستاهای ترک‌زبان احاطه کرده‌اند.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :