معرفی جاذبه گردشگری شیراز پارک ملی بختگان
هواشناسی پارک ملی بختگان,پارک ملی بختگان استان فارس,پارک ملی بختگان,پارک های ملی بختگان,وسعت پارک ملی بختگان,پارک ملی بختگان کجاست,حیوانات پارک ملی بختگان,مساحت

پارک ملی بختگان شیراز محدوده‌ای از مجموعه حفاظتی بختگان است که با وسعتی برابر با 175 هزار هکتار در شمال غرب منطقه حفاظت‌شده بختگان واقع شده است. این پارک بخشی از پناهگاه حیات‌وحش حیوانات بختگان است که در سال 1374 به‌عنوان پارک ملی معرفی شد و حمایت و حراست از زیستگاه و حیات‌وحش آن در اولویت قرار گرفت.

پرندگان دشتزی مانند کبک، تیهو، هوبره در کنار تالاب و دیگر پرندگان آبزی، قوچ ومیش و کل و بز از حیوانات شاخص کوهستانی پارک ملی بختگان به شمار می روند.برای شناخت بیشتر پارک ملی بختگان در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

معرفی پارک ملی بختگان
پارک ملی بختگان در شیراز یکی از محیط های طبیعی ایران میباشد که میزبان حیواناتی مانند پلنگ ها، گربه وحشی، روباه، فلامینگوها، پلیکان ها، انواع قوچ ها و بز ها است.
پارک ملی بختگان در استان فارس، ۱۶۰ هزار هکتار مساحت دارد. منطقه بختگان نخستین بار در سال ۱۳۴۷ بعنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد و سپس در سال ۱۳۵۴ بعنوان پناهگاه حیات وحش تصویب شد. در سال ۱۳۷۴ هم قسمتی از پناهگاه به عنوان پارک ملی بختگان اعلام گردید.

 

پارک ملی بختگان,تصاویر پارک ملی بختگان استان فارس,پارک ملی بختگان کجاست

جاذبه های پارک ملی بختگان
پارک ملی بختگان قسمتی از شمال دریاچه بختگان و طشک را در بر می گیرد.
از مهمترین منابع تأمین کننده آب دریاچه های طشک و بختگان رودخانه کر می باشد. چشمه گمبان واقع درشمال غربی پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان در فصول پر باران دریاچه طشک را تغذیه می کند. رودخانه کر نیز ۵ کیلومتر پیش از ریختن به دریاچه بختگان به دو شاخ تقسیم می شود و به همین علت این منطقه را دو شاخ کربال می نامند و هر شاخه در محل ورود به دریاچه شبیه شبکه مویرگی به چندین شعبه تقسیم شده و منطقه گسترده ای را فرا می گیرد در این منطقه نخست گزستانها و سپس نیزارهای وسیعی پدید آمده است.

پارک ملی بختگان,عکس های پارک ملی بختگان,پارک ملی بختگان کجاست

در این مجموعه میتوان شاهد دو غار پل تخت و غار جمال بود. نام گردنه های این پناهگاه محیط زیست، گردنه هل، گردنه باغو، تنگ زرد و شهر پازن هستند. در اینجا ۱۲ چشمه و دو چاه را میتوان دید که عبارتند از: چشمه گمبان، چشمه هل، چشمه باغو، چشمه آخوندو، چشمه لیاب، چشمه ریزاب، چشمه بی بی فاطمه، چشمه قلمو، چشمه باغ قاضی، چشمه ناانجیر، چشمه مقنعه سر، چشمه بیدمشک، چشمه امامزاده و دو چاه به نام های دراز و بیوک.

گردنه هل و باغو، تنگ زرد، شهر پازن، وجود بناهای قدیمی و آثار تاریخی، کاروان سرای شاه عباسی و قدمگاه خضر نبی در جنوب پارک ملی بختگان، زیبای آن دو چندان کرده است.

موقعیت جغرافیایی پارک ملی

پارک ملی بختگان با وسعت ۳۷۲ هزار و ۱۷۵ هکتار و پناهگاه حیات وحش بختگان با ۵۷۱ هزار و ۱۵۵ هکتار از منحصر به فردترین پناهگاه های حیات وحش کشورمان هستند که دو تا از دریاچه های بزرگ کشورمان را در خود جای داده اند. این منطقه در ۷۰ کیلومتری غرب شهرستان نی ریز فارس و در موقعیت جغرافیایی بین ۱۲ و ۵۴ تا ۱۵ و ۵۳ طول شرقی و ۵۵ و ۲۹ تا ۱۰ و ۲۹ درجه عرض شمالی واقع شده است. دریاچه های بختگان و طشک از بزرگترین دریاچه های ایران هستند که در پناهگاه حیات وحش بختگان شیراز  واقع شده اند و دارای جزایر متعددی هستند. از عجایب این دو دریاچه، یکی شدن آن ها در سال های پر باران و تبدیل به یک دریاچه یک پارچه شدن است. این منطقه در ابتدا در تاریخ ۱۲/۹/۱۳۴۷ به عنوان منطقه حفاظت شده به ثبت رسید و در نهایت در سال ۱۳۵۴ به عنوان پناهگاه حیات وحش مصوب شد.

پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان

گونه های جانوری پارک ملی بختگان

یکی از دلایلی که باعث شد تا در سال ۱۳۵۴ پارک ملی بختگان به عنوان یکی از مناطق محافظت شده ایران معرفی گردد، تنوع بالا در گونه های جانوری آن می باشد که در نوع خود بی نظیر است. وجود ۲۳ گونه ماهی و آبزیان در دریاچه های این منطقه، ۳ گونه دوزیست، ۲۱۸ نوع پرنده، ۴۶ نوع پستانداران و ۳۶ نوع خزنده، تنها گوشه ی کوچکی از ویژگی های پارک ملی بختگان محسوب میگردد. جالب است بدانید که در این منطقه نوع خاصی از پلنگ زندگی می کند که محیط بانان تلاش زیادی برای حفظ جان آنها می کنند تا از انقراض آنها جلوگیری به عمل می آید.
روباه، پلنگ، قوچ و میش از جمله پستانداران این پارک می باشند که در کنار پرندگانی همچون کبک و تیهو، کفچه نوک، کاکایی و اگرت و فلامینگو در بخش های مختلف منطقه زندگی می کنند.

جاذبه های طبیعی و تاریخی پارک ملی بختگان

علاوه بر تنوع بالای زیست محیطی، در پارک ملی بختگان جاذبه های طبیعی خارق العاده ای به چشم میخورد که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

چشمه ها

سرتاسر منطقه محافظت شده پارک ملی بختگان چشمه های زیادی دیده میشوند که سرسبزی را به این منطقه بخشیده اند و نعمت الهی را از دل زمین برای موجودات زنده این منطقه به ارمغان می آورند. چشمه های این منطقه عبارتند از: چشمه باغو، چشمه آخوندو، لیاب، ریزآب، چشمه بی بی فاطمه، قلمو، باغ قاضی، ناانجیر، مقنعه سر، بیدمشک، امامزاده، بیوک و چشمه هل که هر یک در گوشه ای از این منطقه قرار گرفته اند.

بازدید از پارک ملی بختگان شیراز

تالاب

از معروف ترین جاذبه های طبیعی پارک ملی بختگان، دو تالاب بزرگ ایران به نام های تالاب بختگان و طشک می باشند که در فصول مختلف میزبان پرندگان مهاجر از اقصی نقاط دنیا هستند. دریاچه بختگان که از بزرگترین تالاب و دریاچه های این منطقه می باشد، در فصل زمستان مکانی مناسب برای استراحت و زندگی پرندگانی از قبیل فلامینگو، درنا، کبوتر و مرغابی و غاز و غیره به شمار می رود که از مناطق سردسیری مانند روسیه به این پارک پناه می آورند. البته در چند سال گذشته این تالاب دچار خشکی شده است و امیداوریم با بارش دوباره باران، بار دیگر بختگان زنده شود.

پوشش گیاهی

بازدید از پارک ملی بختگان شیراز

پارک ملی بختگان از مناطق خاص کشورمان است که به دلیل موقعیت جغرافیایی و ارتفاع منطقه از پوشش متنوع گیاهی برخوردار است. شما با تهیه بلیط هواپیما شیراز و بازدید از این منطقه می‌توانید درختان مختلفی چون بادام‌کوهی، قیچ، تنگرس و کیکم را در منطقه وسیعی حدود 130 هزار هکتار بیابید. اگر به سمت منطقه باغو حرکت کنید، نوار پهناوری از درختچه‌های قیچ را خواهید یافت که از دشت ساحلی باغو تا دامنه کوه کشیده شده‌اند.

بازدید از پارک ملی بختگان شیراز

کمی بالاتر از این نوار سرسبز به جنگل‌های متراکم بلوط خواهید رسید که به دلیل کاهش ارتفاع، پوشش گیاهی آن به درختان بادام‌کوهی و بنه مبدل شده است. البته باید گفت که انبوه‌ترین جنگل‌های بنه استان شیراز در محدوده‌ای بین شمال دریاچه طشت تا نزدیکی ارسنجان قرار گرفته است و به دلیل ارتفاع بالای آن تنها در دسترس بومیان منطقه قرار دارد.

غارها

در منطقه محافظت شده بختگان دو غار به نام های غار پل تخت و غار جمال وجود دارند که از زیبایی های این منطقه محسوب میشوند و بر منحصر به فرد بودن آن می افزایند.

جاذبه های تاریخی بختگان

در کنار تمام زیبایی هایی که به صورت طبیعی در پارک ملی بختگان بوجود آمده اند، نشانه هایی از حضور هنر انسان ها را نیز می توان در این منطقه مشاهده کرد. با توجه به موقعیت جغرافیایی این منطقه و به دستور شاه عباس صفوی، کاروانسرایی بسیار قدیمی در آن ساخته شده است که محلی مناسب برای استراحت و راه اندازی کمپ های شبانه به شمار می رود. علاوه بر کاروانسرای شاه عباسی، قدمگاه خضر نبی نیز در بختگان وجود دارد که از نظر معنوی دارای ارزش بسیار زیادی است.

پارک ملی بختگان کجاست؟
پارک ملی و پناهگاه حیات وحش بختگان در ۷۰ کیلومتری غرب شهرستان نی ریز استان فارس قرار دارد.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :