روستای بند امیر فارس و پل بند امیر مرودشت
شهرها و دیدنی های استان فارس,روستای بند امیر فارس,بند امیر مرودشت,بازار مرودشت شیراز ,دیدنی های بازار مرودشت شیراز ,جاذگریپ فروت های گردشگری بازار مرودشت شیراز

روستای بند امیر فارس و پل بند امیر مرودشت


در جنوب‌ شرقی‌ جلگه‌ مرودشت‌ روی‌ رودکر، بندی‌ محکم‌ احداث‌ شده‌ که‌ پل‌ آن‌ بنام‌«بند امیر» معروف‌ است‌. این‌ پل‌ به‌ آثار دوره‌ عضدالدوله‌ دیلمی‌ تعلق‌ دارد و از مهم‌ترین‌ بناهای‌ قرون‌ اولیه‌اسلامی‌ است‌.

 روستای هزارساله بند امیر در انتظار گردشگران
چشم اندازهای دیدنی اطراف رودخانه، نهرها، طبیعت بکر و زیبای اطراف روستا تنها بخشی از جاذبه های طبیعی روستای هزار ساله بند امیر است. در 43 کیلومتری شیراز و 12 کیلومتری شرق زرقان روستای قدیمی و زیبا وجود دارد که به دلیل سد(بند) مشهور امیر که در دوره عضدالدوله دیلمی بر روی رودخانه کر بنا شده به آن روستای بند امیر  می گویند.

[categoriy],بازار مرودشت شیراز ,دیدنی های بازار مرودشت شیراز ,جاذگریپ فروت های گردشگری بازار مرودشت شیرازدر برخی از منابع و کتب تاریخی آمده است که قدمت این روستا به دوره دیلمیان می رسد. به گزارش خبرنگار ما این روستا در محدوده دشتی قرار گرفته و هسته اولیه روستا با معابر نامنظم و استفاده از مصالح خشت خام و گل شکل گرفته است. این روستا که از توابع زرقان است یکی از 15 روستای هدف گردشگری فارس به شمار می رود که هم اکنون جاذبه های آن از سوی کارشناسان سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس مورد مطالعه و بررسی است. این روستا به دلیل آثار متعدد طبیعی و تاریخی می تواند به یکی از جاذبه های منحصر به فرد فارس تبدیل شود و محلی مناسب برای حضور گردشگران به خصوص طبیعت گردها باشد. یکی از جاذبه های مهم گردشگری این روستا سد است. راه ارتباطی روستا در گذشته از طریق پلی بوده که بر روی این سد ساخته شده است. پل بند امیر 13 دهانه دارد و قدمت آن به سال 365 هجری قمری می رسد. این پل در سال 1349 رو به شماره 2 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این بنا از سنگ و ساروج ساخته شده است و از دو بخش بند و پل تشکیل شده که با 20 متر پهنا، 9متر ارتفاع و حدود 103 متر درازا از قطعات سنگ های تراشیده تشکیل شده است. معماری این بنا مانند معماری دوره ساسانی است این سد و پل برای کنترل جریان تند آب رودخانه کر و نیز بالا آوردن سطح آب جهت استفاده روستاهایی است که در مسیر رودخانه قرار گرفته است بنابراین گزارش در اطراف پل و در محل شهرهای منشعب از رودخانه آُسیاب های قدیمی وجود دارد که تعداد آنها به 25 می رسد. یکی دیگر از جاذبه های تاریخی در این روستا گونه هایی از سازه های آبی است که قدمت آن ها به اوایل دوره اسلامی می رسد که به آن گاوشیر می گویند. دامداری و تولید محصولات صنایع دستی چون قالی از جمله فعالیتهای مردم این روستا محسوب می شود البته نباید میهمان نوازی آنها را نیز از یاد برد. برای رفتن به این روستا می توان از طریق شهرهای مرودشت، زرقان و شیراز اقدام کرد.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :