معرفی آبشار لندی یکی از دیدنی ترین آبشارهای ایران
آبشار لندی از زیباترین آبشار­های طبیعی و دائمی استان چهارمحال و بختیاری است، که در منطقه شلیل از توابع شهرستان اردل قرار گرفته است. این آبشار باشکوه و شگفت‌­انگ

 

آکاایران : آبشار لندی یکی از آبشارهای زیبا در مجاورت رودخانه بازفت در جنوب استان چهارمحال و بختیاری است . رودخانه بازفت در همین محدوده است که به تدریج وارد دریاچه پشت سد کارون 4 می شود . آبشار لندی در فاصله حدودا 200 کیلومتری جنوب شهر کرد قرار دارد ، اینجا جایی در جنوب استان چهارمحال و بختیاری و در مرز این استان با استان خوزستان است . برای شناخت بیشتر این آبشار دیدنی و مشاهده تصاویر دیدنی آن در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

مکان آبشار لندی

آبشار لندی در موقعیت جغرافیایی N315111 E501852 در استان چهارمحال و بختیاری واقع است. آبشار لندی یکی از آبشارهای دائمی و زیبای استان چهارمحال و بختیاری است که در منطقه شلیل از توابع شهرستان اردل قرار گرفته است.

دهستان شلیل در حدود بیست کیلومتری رود کارون قرار دارد. چیزی که به زیبایی بی حد و مرز این منطقه می افزاید، دست نخورده بودن طبیعت آن است. این طبیعت بکر، آبشار لندی را در بر گرفته و باعث می شود که این آبشار، زیبا تر به نظر برسد.

منطقه شلیل در جنوبی ترین نقطه استان چهار محال و بختیاری واقع شده است، و جمعیتی حدود هفت هزار نفر را در خود جای داده است.

 

آبشار لندی ، از آبشارهای دائمی و زیبای کشور

آب این آبشار وارد رودخانه بازفت شده و نهایتا در پشت سد کارون 4 انباشته میشود. نزدیک ترین بخش به این آبشار ناغان، شهر سرخون و دهستان، دوپلان میباشد.

آبشار لندی ، از آبشارهای دائمی و زیبای کشور

جاده دسترسی به آبشار علاوه بر مسیر طولانی و کوهستانی، دارای پیاده روی نسبتا طولانی (حدود 10 کیلومتر از روستا) با شیب های تند و نفس گیر اما در عین حال زیبا با مناظر کم نظیر است. در طول مسیر چادرهای عشایر بختیاری قابل رویت است. برای دسترسی به آبشار از ناغان به سمت دوپلان مسیر را در پیش بگیرید.

 

آبشار لندی ، از آبشارهای دائمی و زیبای کشور

پس از عبور از گندمکار و گلشور ، پس از طی 11 کیلومتر به دو راهی شلیل خواهید رسید که مسیر را به سمت جاده فرعی تغییر دهید. بعد از طی 20 کیلومتر جاده پرپیچ و خم کوهستانی با آسفالت سرد و گذر از روستاهای شلیل و دورک قنبری به روستای گوزلک میرسید.

آبشار لندی ، از آبشارهای دائمی و زیبای کشور

از این روستا تا روستای لندی جاده خاکی، پرشیب و در موازات رودخانه بازفت ادامه دارد. انتهای این مسیر روستای لندی است. بیشتر طول مسیر در جهت فرود به سمت دره پیموده می شود. بعد از رسیدن به روستای لندی مسیر تا آبشار اصلی لندی در حدود 3 ساعت پیاده روی با شیب های تند است.

آبشار لندی, آبشار لندی کجاست, عکس های آبشار لندی

سفر به دهستان شلیل برای بازدید از آبشار لندی

آبشار لندی واقع در دهستان شلیل شهرستان اردل، زیبایی چشمگیری دارد و سالانه، تعداد زیادی برای دیدن کردن از آن، به این دهستان می روند.

متأسفانه، اگر قصد سفر به این منطقه را در فصول سرد سال داشته باشید، باید در نظر بگیرید که جاده های نامناسب این منطقه، در فصل های پاییز و زمستان که فصول بارندگی است، بسیار خطرناک هستند. آسفالت سرد نیز این مشکل را تشدید خواهد کرد.

دهستان شلیل, زمان سفر به آبشار لندی, روستای لندی

البته با وجود جاده های کوهستانی و پیچ در پیچ، زیبایی این منطقه که در مسیر نیز جلوه گر است، غیر قابل تصور است، و واقعا دیدن چنین منظره ای در هر جای کشور ما ممکن نیست.

ممکن است در طول مسیر سفر به این آبشار بلند و زیبا، چادرهای عشایر بختیاری را نیز مشاهده کنید، که در کنار خیابان چادر زده اند.

برای رفتن به آبشار لندی، ابتدا باید به شهرستان اردل در استان چهار محال و بختیاری بروید. سپس وارد جاده ای شوید که شما را به سمت گندمکار می برد. پس از عبور از گندمکار، از گلشور نیز عبور کنید.

در ادامه مسیر، پس از طی کردن حدود 11 کیلومتر، به یک دوراهی خواهید رسید. وارد جاده فرعی بشوید. پس از وارد شدن به جاده فرعی، جاده های کوهستانی و پر پیچ و تاب شروع خواهند شد. اگر تجربه رانندگی در جاده های کوهستانی را ندارید، ممکن است که این مسیر برای شما سخت، و حتی بسیار خطرناک باشد.

پس از طی کردن حدود بیست کیلومتر، شما به دهستان شلیل خواهید رسید. در امتداد رودخانه بازفت، که آب آبشار لندی به آن می ریزد، جاده ای خاکی وجود دارد که شما را به روستای لندی می رساند.

نکته مهم این است که آبشار های دیگری نیز در این منطقه وجود دارند، اما برای رسیدن به آبشار لندی، نمی توانید از خودرو استفاده کنید؛ در نتیجه باید با کمک راهنمای محلی، چند ساعت به پیاده روی بپردازید تا در نهایت به این آبشار زیبا و دست نخورده برسید.

دهستان شلیل، دارای مکان های دیدنی دیگری نیز هست که در ادامه مطلب به آنها نیز اشاره خواهیم کرد.

ویژگی های آبشار لندی

ارتفاع آبشار لندی در حدود 40 متر، و عرض این آبشار بسیار زیبا و دیدنی حدود 3 متر می باشد. همانطور که پیش تر گفته شد، این آبشار، یک آبشار دائمی است. 

مسیر آبی که از این آبشار به پایین می ریزد، به رودخانه ای به نام بازفت وارد می شود. رودخانه بازفت سر انجام به سد کارون چهار وارد می شود؛ در نتیجه آبی که از این آبشار سقوط می کند، در نهایت در پشت سد کارون چهار ذخیره می شود.

علاوه بر رودخانه بازفت که به سد کارون چهار می ریزد، آب رود کوهرنگ نیز به این سد می ریزد، و در پشت آن ذخیره می شود. سد کارون چهار، بیشترین ارتفاع را از سطح دریا، نسبت به سایر سد های مربوط به رود کارون دارد. از این سد برای تولید برق منطقه، و کنترل سیلاب هایی که در بارش های سالانه اتفاق می افتند، استفاده می شود.

موقعیت قرار گیری آبشار لندی، به گونه ای است که پیشنهاد می شود اگر میل به دیدن این آبشار از نزدیک را دارید، از راهنما های محلی کمک بگیرید.

آبشار لندی یکی از مهمترین دلایل ورود گردشگران به دهستان شلیل است، اما متأسفانه تا کنون، رسیدگی بسیاری صورت نگرفته و تا کنون برای دیدن از این آبشار، باید مسیری طولانی را پیاده روی کرد، که برای برخی افراد مناسب نیست.

 

مکان های دیدنی دیگر در نزدیکی آبشار لندی

مکان های دیدنی و گردشگری دیگری نیز در منطقه شلیل، و در نزدیکی آبشار لندی حضور دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

کاروانسرای شلیل، در مرز استان چهار محال و بختیاری با استان خوزستان، واقع شده است. قدمت این ساختمان، به هزاران سال می رسد و دارای آثار های تاریخی است که از صد ها سال پیش تا کنون به جا مانده اند. این مکان سالانه میزبان توریست هایی می باشد که علاقه مند به آثار باستانی هستند.

آبشار لندی, آبشار لندی کجاست, عکس های آبشار لندی

سایر مکان های دیدنی دهستان شلیل شامل چشمه سرقله، بردگوری شلیل، چنار های قد افراشته و... هستند که دیدن کردن از آنها نیز در کنار آبشار لندی، به شدت توصیه می شود.

دهستان شلیل, زمان سفر به آبشار لندی, روستای لندی

آبشار لندی

 

آبشار لندی

آبشار لندی

آبشار لندی

آبشار لندی

آبشار لندی

آبشار لندی

آبشار لندی

آبشار لندی

سخن پایانی

آبشار لندی، تنها یکی از جاذبه ها و زیبایی های طبیعی کشورمان است. منطقه شلیل شامل زیبایی های بسیار زیادی است که این آبشار، بیشتر این زیبایی ها را به خود اختصاص داده است.

بیشتر مردم کشور ما، گمان می کنند که تمام ایران، یک سرزمین کویری است، در حالی که اینگونه نیست، و کشور ما سر سبزی های فراوانی دارد. تنها کافیست که یک سفر دور و دراز در ایران داشته باشید، تا دریابید که ایران بسیار زیبا تر از چیزی است که در ذهن هر کسی می گنجد. 

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :