هفشجان چهار محال و بختیاری
شهرهای چهار محال بختیاری - دیدنی های چهار محال,گرفته‌است بر اساس آمار سال ۱۳۸۵ جمعیت,چهارمحال و بختیاری ایران,مرکزی شهرستان شهرکرد,سنگ‌نبشته‌هایی از گورهای,شهر

هَفشِجان یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری ایران است.

هفشجان (تلفظ دیگر: هوشِگون  در بخش مرکزی شهرستان شهرکرد قرار گرفته‌است. بر اساس آمار سال ۱۳۸۵ جمعیت هفشجان برابر با ۲۰٬۰۴۲ نفر بوده است.
 تاریخچه
سنگ‌نبشته‌هایی از گورهای موجودوشیرهای سنگی بختیاری در هفشجان حدود ۳۰۰ سال پیشینهٔ استقرار جمعیت در این ناحیه را نشان می‌دهد. در دوره قاجار خان‌های بختیاری بر این آبادی سلطه داشتند.

تاریخچه شهرهفشجان

 

قدمت تاریخی اسکان جمعیت در محل فعلی هفشجان و دیگر مراکز جمعیتی چهارمحال ( لار، کیار، گندمان،‌ میزدج) بنا بر متون تاریخی و شواهد موجود به سلسله‌های ساسانی و اشکانی می‌رسد. در ادوار بعدی چهارمحال به علل گوناگون مورد توجه ملوک،  سلاطین و حکومت‌های مرکزی قرار گرفت. در دوره‌هایی به علت واسطه قرار گرفتن میان مناطق مرکزی ایران و دشت‌های حاصلخیز خوزستان و راه‌های آبی آن سرزمین، و در دیگر ادوار به عنوان تیول یا شکارگاه و یا به علل مهار عشایر ایلات بختیاری و غیره مورد توجه بوده است. سنگ نبشته‌های قبور موجود در هفشجان حدود 300 سال سابقه استقرار جمعیت در این ناحیه را نشان می‌دهد. این آبادی در دوره قاجار تحت سلطه خوانین بختیاری بوده، لیکن با تثبیت قدرت مرکزی از اقتدار این ایل کاسته شد. در دوران معاصر، هفشجان به صورت یکی از چند مرکز جمعیتی می‌باشد که در حوزه نفوذ مستقیم شهر کرد قرار دارد و نقش شهری کوچک همراه با ارایه خدمات ناحیه‌ای به روستاهای اطراف را ایفا می‌کند.

ی تاریخی دز پارت قرار داشته است .  در گذشته این شهر رونق خوبی داشته است.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :