قلعه چالشتر  چهارمحال بختیاری
سنگ و استفاده از مصالح سنگ همواره در احداث,سنگ خودنمایی,زمین داران بزرگ تبدیل شدند,ایران مورد,قلعه در منطقه,چهار محال و بختیاری,معماران,حکومت ناصرالدین شاه,شه

سنگ و استفاده از مصالح سنگ همواره در احداث بنا، از دیرباز در ایران مورد توجه معماران بوده و حجاری و تراش سنگ نیز بر شکوه و عظمت دوره‌های معماری ایران افزوده است.


"قلعه چالشتر" در استان چهار محال و بختیاری تلفیقی از معماری دوران قاجار در ایران با معماری اروپایی است که با ستونهایی ایستاده از سنگ ، خودنمایی می -‌کند.این قلعه در منطقه " چالشتر " واقع شده، که در دوره صفویه مرکز حکمرانی چهارمحالی‌ها بوده است که ‌به ‌وسیله کلانتران روستاهای و مناطق تحت سیطره خود را کنترل می‌کردند و پس از انتصاب "حسین قلی‌خان " به عنوان ایلخان بختیاری ، در اواسط حکومت ناصرالدین شاه، حکمرانان این منطقه از حاکمیت بر چالشتر خلع و تنها به زمین داران بزرگ تبدیل شدند.

مدیرپایگاه قلاع تاریخی چهارمحال و بختیاری معتقداست:مجموعه قلعه تاریخی چالشتر که به " قلعه خانی" مشهور می‌باشد،در ‪ ۱۱۰‬سال پیش در چالشتر احداث و بنا شده است.

"اردشیر آخوندی " درگفت و گو با ایرنا افزود: دریکی‌ازسرستونهای سنگی این مجموعه قلعه،تاریخ ساخت آن را به سال ‪۱۳۲۱‬هجری قمری حک کرده‌اند.

وی‌گفت: مجموعه تاریخی چالشتر شامل " سردر سنگی"،"خان‌نشین "، " اندورنی "، " حمام "، " انبارها " و " اصطبلها " است.

به گفته وی، قلعه عیانی و خان‌نشین این مجموعه تاریخی دارای ‪ ۳۸‬ستون سنگی با سر در و ایوان می‌باشد.

آخوندی یادآور می‌شود: " ازاره سنگی " منقوش این مجموعه قلعه شامل نقوش افسانه‌ای و اسطوره‌ای،زندگی روزمره،گل وگیاه،گل و گلدان، گل و مرغ، نقوش پیچش گیاهی و نقوش فرشته است.

به‌گفته وی،این نقوش به صورت ماهرانه و زیبا خلق شده و در برخی موارد به صورت برجسته حجاری شده است.

آخوندی‌ادامه‌داد:دراین مجموعه قلعه، اندرونی با یک دالان به‌قسمت خان‌نشین ارتباط داشته و ایوان آن دارای ‪ ۱۰‬ستون سنگی است.

مدیر پایگاه قلاع چهارمحال وبختیاری گفت: ایوان با آجرکاری وکاشی معرق در لچکی‌ها و پیشانی بنا با ازاره‌های سنگی منقوش شامل درختان تاک،گل و گلدان ،گل و مرغ و سرو و کاج تزئین شده است.

آخوندی اظهار داشت:اتاقهای این مجموعه قلعه نیز با نقوشی به سبک نقاشی "لندنی" که تلفیقی از هنر نقاشی ایرانی و غربی است، مزین است.

به گفته وی،این سبک نقاشی که در دوره قاجار به اوج خود می‌رسد شامل نقوش گل و گلدان،افسانه لیلی ومجنون ونقوش اسلامی شامل یوسف و زلیخا به همراه خط نوشته‌ای از آیات قرآن است.


قلعه چالشتر  چهارمحال ,دیدنی های قلعه چالشتر  چهارمحال ,جاذبه های گردشگری قلعه چالشتر  چهارمحال

وی یادآور شد: در بخشی از سر درهای این مجموعه قلعه، همچنین معماری " سنتوری" که‌به صورت مثلثی شکل بانقوشی به سبک " شیر و شکر" است، به چشم می خورد.

به گفته آخوندی، حمام قلعه تاریخی چالشتر نیز مزین به کاشی‌آبی فیروزه‌ای و سفید سربی بوده است.

وی یادآورشد: سقف اندرونی این قلعه به صورت قابهایی از چوب گردو است و درهاوپنجره‌های اتاقهای این مجموعه‌نیزازجنس چوب گردو به صورت گره چینی شده می‌باشد.

آخوندی خاطر نشان کرد: این مجموعه قلعه دارای پنج ایوان است و پنج اتاق نیز در اندرونی آن وجود دارد و در مجموع دارای ‪ ۴۰‬ستون است.

مجموعه قلعه تاریخی "چالشتر" شهرکرد در مرکز استان چهارمحال و بختیاری واقع شده و هرروزآماده بازدید برای علاقه مندان به هنر حجاری ایرانی است.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :