شهرکرد
شهرهای چهار محال بختیاری -شهرکرد,دیدنی های شهرکرد,جاذبه های گردشگری شهرکرد,آثار تاریخی شهرکرد,مناظر طبیعی شهرکرد,استان شهرکرد,نقشه شهرکرد,مساحت شهرکرد,جمعیت شهرتاریخچهٔ شهرکرد
نام شهر کرد قبلاً ده کُرد بوده‌ است. در سال هزار و سیصدو چهارده ده کرد از دهستان به شهرستان تبدیل شد و با تغییر واژهٔ «ده» به «شهر» نام شهرکرد بر آن گذارده شد.

زبان مردمان شهرکرد فارسی است. اهالی بسیاری از شهرهای این شهرستان مانند سامان - بن - شهرکیان (شهرک) و طاقانک به زبان ترکی نزدیک به ترکی قشقایی نیز تکلم می‌کنند.

به چه دلیل پسوند کرد برای شهرکرد گذاشته‌اند: در سالایان دور زمانی که اصفهان پایتخت بود کردها نقشه حمله به اصفهان را میریزند که شاه آن زمان با فهمیدن این موضوع فکر چاره می‌کند که با کردها چه کند به همین دلیل گروهی از کردهای با اسم و رسم را که هنوز از این نقشه خبر دار نشده‌اند را جمع میکند و در شهرکرد یا دهکرد به آنها زمین می‌دهد و چون شهرکرد در سر راه حمله کردها بوده و به اصفهان نزدیک بوده و نظر به رسم کردها که حمله به خودی را خیانت می‌دانستن کردها بعد از مواجهه با کردهای مستقر در شهرکرد دست از حمله بر می‌دارند و گروهی از آنان در همینجا یعنی شرکرد مستقر می‌شوند از این رو به این شهر، شهرکرد می‌گویند.


اتابکان فارس و لرستان نیز از شهرکرد بدلیل موقعیت راهبردی آن به عنوان پاسگاه و تامین عبور و مرور استفاده می‌کرده‌اند. شهرسیتان شهرکرد از شرق به شهرستان‌های فرخشهر و روستای طاقانک و از سمت غرب به شهرستان چالشتر، بن، و روستاهای وردنجان شیخ شبان، کاکلک اشکفتک محدود می‌شود.


موقعیت جغرافیایی
این شهرستان در طول شرقی ۴۹ درجه و ۲۲ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۴۹ دقیقه‌است و از نظر عرض جغرافیایی در عرض شمالی ۳۲ درجه و ۲۰ دقیقه تا ۳۳ درجه و ۳۱ دقیقه قرار گرفته‌است. به لحاظ وضعیت توپوگرافی این شهرستان در بخش شمالی رشته کوه زاگرس و در حاشیه گسل زاگرس قرار گرفته و از ارتفاعات آن می‌توان به کوه جهانبین و کوه شیراز اشاره کرد که با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر آن را پوشانیده‌است. فواصل بین رشته کوهها را دشتهای وسیعی فرا گرفته‌است از عمده‌ترین دشتهای منطقه می‌توان به دشت شهرکرد، دشت بن، دشت هفشجان اشاره نمود.


جاذبه‌های طبیعی
دریاچه سد زاینده رود در شمال این شهرستان و رودخانه زاینده رود، گرداب بن و چشمه زنه از جمله جاذبه‌های طبیعی آن است که هر کدام مناظر زیبایی را خلق کرده‌اند


جاذبه‌های مذهبی
امامزاده دو معصوم و مسجد جامع در مرکز شهر


جمعیت
برآورد جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۸۲ حاکی از آن است که این شهرستان در سال مذکور دارای ۳۸۰۳۱۲ نفر جمعیت بوده که ۲۵۳۵۹۶ نفر آن برابر با ۷/۶۶ درصد در مناطق شهری و ۱۲۶۷۱۶ نفر برابر با ۳/۳۳ در مناطق روستایی سکونت داشته‌اند.
ویکی پدیا

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :