جنوب گردی در 3روز
بوشهر ,دیدنی های بوشهر ,جاذبه های گردشگری بوشهر ,آثار تاریخی بوشهر ,مناظر طبیعی بوشهر ,استان بوشهر ,نقشه بوشهر ,مساحت بوشهر ,جمعیت بوشهر ,مراکز گردشگری بوشهر

سرما که از راه می‌رسد بیرون‌ماندن از خانه سخت می‌شود، چه برسد به این که کسی بخواهد برنامه سفر هم برای خود بریزد، اما در همین فصلی که بیشتر افراد از آب و هوای سرد و کوتاهی روزها گله دارند و در مورد این که نمی‌توانند جایی بروند شکایت می‌کنند، مناطق جنوبی ایران، بهترین مکان برای گردش و تفریح است.

پیشنهاد ما یک مسافرت چندروزه به یکی از شهرهای استان بوشهر است. «دشتستان» همان‌طور که از نامش پیداست، دشتی است که در مناطق جنوبی قرار گرفته و در این فصل سال، آنقدر آب و هوای مطبوعی دارد که 529 سال قبل از میلاد، کوروش را به هوس انداخت تا در این شهر کاخی زمستانی بنا کند، اما حیف که عمرش به دنیا نبود تا از این کاخ زمستانی بهره ببرد.

دشتستان از قدیمی‌ترین شهرستان‌های ایران است که نزدیک به 7 هزار سال قدمت دارد. جایی که در آن می توانید هوای گرم و مرطوب جنوب را نفس بکشید، «قلیه‌ماهی» و «میگوی بندری» بخورید و آفتاب داغ زمستان را تجربه کنید!

کجا برویم؟

دشتستان در شرق استان بوشهر قرار دارد و از جنوب به شهرستان تنگستان، از مغرب به شهرستان بوشهر از شمال به شهرستان گناوه و در مشرق به استان فارس منتهی می شود. برای دیدن جاذبه‌های گردشگری شهرستان دشتستان 3 روز می‌تواند کافی باشد.

روز اول: از قلعه مشیر‌الملک یا به اصطلاح محلی‌ها، دژ برازجان دیدن کنید که در شرق میدان امام قرار گرفته و تا مهمانپذیر توحید (اگر محل اقامت‌تان باشد) 100 متر بیشتر فاصله ندارد. طبق آنچه در تاریخ آورده شده قلعه مشیرالملک، کاروانسرایی بوده که در دوره قاجاریه به فرمان مشیرالملک شیرازی ساخته شد و به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردش به عنوان یک اثر ملی هم به ثبت رسید.


بوشهر ,دیدنی های بوشهر ,جاذبه های گردشگری بوشهر ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر

در جنوب غربی شهر برازجان و در 500 متری ابتدای جاده‌ برازجان ـ بوشهر کاخ کوروش یا چرخاب قرار دارد. کاخ چرخاب یکی از کاخ‌های زمستانی کوروش هخامنشی در شهرستان دشتستان بود که سال 529 قبل از میلاد مسیح به دستور کوروش ساخته شد ولی با مرگ کوروش ناتمام ماند و فقط ته‌ستون‌های آن بنا شد. حالا هم بعد از 38 سال از کشف این اثر، به دلیل قرارگرفتن زیر آفتاب، باد و باران‌های جنوب کشور و همجواری با زمین‌های کشاورزی در معرض آسیب‌دیدگی است.

بعد از آن در جاده گناوه حرکت کنید تا به روستای درودگاه برسید. در مسیر ورودی روستا، رودخانه حله را می‌بینید که آب شوری دارد، ولی زیبایی خاصی به روستا داده است. در شمال روستا، بین نخلستان‌ها، کاخ بردک سیاه قرار‌گرفته است. این کاخ مربوط به عصر هخامنشی است و بعد از کاخ کوروش بنا شده است.

در مسیر بازگشت، ابتدای شهر برازجان، بازاری قرار دارد که ساعات پایانی روز می‌توانید از آن خرید کنید. خرما، رطب، خارک، حصیر، ظروف سفالی، قالی، قالیچه، گبه، گلیم، نمد، گیوه، عبا، ملحفه، قبا، ارده، انواع حلوا، رنگینک، گرده و مشتک و انواع نان محلی، چیزهایی هستند که می‌توانید سوغاتی ببرید.

پل مشیر یکی از پل‌های قدیمی و زیبای شهر است که در شمال شهر دالکی قرار دارد. در شمال غرب این شهر، آبگرم دالکی قرار دارد که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید است. به شرطی که کمتر از 2 ساعت در آب نمانید

روز دوم: از شهر برازجان به سمت شیراز راه بیفتید تا بعد از 18 کیلومتر به شهر دالکی برسید. پل مشیر یکی از پل‌های قدیمی و زیبای شهر است که در شمال شهر دالکی قرار دارد. در شمال غرب این شهر، آبگرم دالکی قرار دارد که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید است. به شرطی که کمتر از 2 ساعت در آب نمانید. شهر دالکی از شهرهای دشتستان است که منابع آبی منحصر به فردی دارد.

علاوه بر آبگرم دالکی، یک چشمه گوگردی و یک رود با 215 کیلومتر طول، از این شهر می‌گذرد و باعث شده‌اند نخلستان‌های این شهر حسابی ‌آباد باشند. در شهر دالکی یک حمام قدیمی و بقعه شاهزاده احمد قرار دارد که بهتر است دیدن آنها را از قلم نیندازید. 20 کیلومتر بعد از شهر دالکی، یک مسیر فرعی در سمت راست جاده قرار دارد. وارد این مسیر که شوید 15 کیلومتر بعد، به روستای رودفاریاب می‌رسید.


بوشهر ,دیدنی های بوشهر ,جاذبه های گردشگری بوشهر ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر

در غرب روستای رودفاریاب، آبشار رودفاریاب قرار دارد که زبانزد خاص و عام است. فقط حواستان باشد در روستای رودفاریاب خبری از رستوران نیست. بساط ناهارتان را بردارید تا ضمن آن که تنی به آب می‌زنید و از طبیعت استفاده می‌کنید ناهار هم نوش‌جان کنید.

15 کیلومتر بعد از روستای رودفاریاب «بخش تنگه ارم» قرار دارد. از این تنگه 50 کیلومتر به سمت شمال بروید تا به روستای «پشت پر» برسید. در غرب روستای پشت پر «گور دختر» قرار دارد. گور‌دختر برای مادر یا دختر کوروش هخامنشی است. این اثر تاریخی تقریبا به زیبایی آرامگاه کوروش در استان فارس است. در فاصله 600 ـ 500 متری گور‌دختر، کوشک اردشیر و زندان سلیمان هم قرار دارد که بد نیست به آنها هم سری بزنید.


بوشهر ,دیدنی های بوشهر ,جاذبه های گردشگری بوشهر ,شهرهای استان بوشهر- دیدنی های استان بوشهر

روز سوم: پس از صرف صبحانه به سمت شهر سعدآباد که در 25 کیلومتری برازجان قرار دارد، حرکت کنید. کمتر از یک ساعت به سعدآباد می‌رسید که نخلستان‌های زیبایی دارد و از حاشیه آن رودخانه‌ای به اسم شاپور به طول 230 کیلومتر می‌گذرد. در شمال شهر سعدآباد، رشته‌کوهی است که مشرف به رودخانه شاپور است.

در ارتفاعات این کوه تعدادی اتاق شبیه به غارهای صخره‌ای و حجاری‌شده دیده می‌شود که به این مجموعه بسیار زیبا «غار چهل‌خانه» می‌گویند. غار چهل‌خانه مهم‌ترین اثر باستانی دشتستان است.‌ یکی دو کیلومتر بعد از سعدآباد، سمت چپ جاده، روستای زیراه قرار گرفته است. در غرب روستای زیراه، آبشار زیراه خودنمایی می‌کند. در همان جاده یک کیلومتر بعد از روستای زیراه، روستای شول قرار گرفته که در غرب آن یک آبشار به اسم آبشار شول وجود دارد.

می توانید از مسیر جاده گناوه به سمت شهر شبانکاره بروید، در مرکز شبانکاره، قلعه خشتی ملک منصورخان شبانکاره‌ای قرار دارد که از آثار دوره قاجاریه است. در 10 کیلومتری شرق شهر شبانکاره، سد شهید رئیسعلی قرار دارد که خوردن یک لیوان چای بعدازظهر در مجاورت آن خستگی یک روز شلوغ و پربازدید را از تن‌تان بیرون می‌کند. در مسیر برگشتن می‌توانید از کمربندی شهر آبپخش عبور کنید و از نخلستان‌های همان‌جا، سوغاتی‌‌هایی مثل خرما، ارده، شیر،خرما و... تهیه کنید.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، پورتال دشتستان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن