مراغه آذربایجان شرقی
آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان مراغه, مراغه آذربایجان شرقی ,دیدنی های مراغه آذربایجان شرقی ,جاذبه های گردشگری مراغه آذربایجان شرقی ,آثار تاریخی مراغه آذربایجان

مَراغه یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان مراغه است. مراغه در کنار رودخانه صوفی چای و در مشرق دریاچه ارومیه و بر دامنه جنوبی کوه سهند قرار گرفته‌است. این شهر با ۱۴۹٬۹۲۹ نفر جمعیت و ۲۰ کیلومتر مربع مساحت، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر استان آذربایجان شرقی پس از کلان‌شهر تبریز است. شهر مراغه در ۱۳۵ کیلومتری مرکز استان، واقع شده ‌است.

تاریخچه مراغه
اوج شهرت نام مراغه به عهد هلاکوخان می‌رسد. در دوره هلاکوخان و در زمانی که مراغه به عنوان پایتخت برگزیده شده بود با تقاضا و تشویق دانشمند بزرگ ایرانی خواجه نصیر الدین طوسی معتبرترین مرکز علمی جهان یعنی رصدخانه مراغه در یکی از تپه‌های شمال غربی مراغه احداث گردید که قبل از ویرانی یکی از بزرگ‌ترین مراکز پژوهشی و نجومی زمان خود در جهان بود.

آب و هوای مراغه
وجود ارتفاعات بر تغییرات آب و هوای شهر تاثیر گذاشته، آب و هوای شهر را معتدل (متمایل به‌سردی و نسبتاً نیمه مرطوب) ساخته‌است. حداکثر درجه حرارت در این شهر در روزهای گرم تابستان، ۳۵ درجه سانتی‌گراد و حداقل آن در روزهای سرد زمستانی (۲۰-) درجه سانتی‌گراد می‌باشد.
بارش برف در این شهر معمولاً از دی ماه شروع و تا اواسط اسفند ماه ادامه دارد که در بعضی از سال‌ها بارش برف از آذرماه شروع و تا اواسط فروردین ماه مخصوصاً در قسمت‌های کوهستانی ادامه می‌یابد که خود بر عوامل آب هوایی منطقه موثر است.
بارش باران‌های بهاری که در اصطلاح محلی به «لیسان» مشهور است از اوایل فروردین ماه شروع شده و تا اواسط اردیبهشت ماه، ادامه می‌یابد. متوسط سالانه بارش در شهر مراغه، حدود ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌متر می‌باشد و ایام یخبندان آن، حدود ۱۱۴ روز در سال است. شما اگر از فراز بلندی به شهر مراغه نگاهی بیندازید. شهر را ساختمانی در قلب یک باغ خواهید دید. مراغه را بزرگترین باغ شهر ایران نیز لقب داده‌اند.

آثار باستانی مراغه

رصد خانه مراغه
گنبد سرخ
گنبد کبود
گنبد مدور
گنبد غفاریه
کلیسای هوانس
معبد مهر
مقبره اوحدی مراغه‌ای
مقبره آقالار (موزه سنگ‌نگاره‌ها)
مقبره مادرهلاکوخان
مساجد مراغه
کاروانسراها و خانه‌های قدیمی مراغه
موزه‌های مراغه
قلعه و غار قیزقلعه‌سی
گویجه قلعه
حمام صفوی
تپه‌های باستانی مراغه
یخچال مرادیان
پل مردق


مراغه آذربایجان شرقی ,دیدنی های مراغه آذربایجان شرقی ,جاذبه های گردشگری مراغه آذربایجان شرقی

جاذبه‌های طبیعی مراغه
غار کبوتر (هامپوئیل)
دریاچه سد علویان
منطقه فسیل مراغه
کوه سهند
چشمه‌های معدنی مراغه
رودهای مراغه
دهکده توریستی
روستاها و چشم‌اندازهای طبیعی مراغه
چشمه‌های معدنی معروف اطراف شهر مراغه : شورسو، گشایش، ایستی‌بلاغ، قره‌پالچیق و ساری‌سو

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن