حمام کردشت جلفا آذربایجان شرقی
دارای یک هشتی به صورت هشت ضلعی به ابعاد,میان باغ بزرگی ساخته,زیباترین حمام های آذربایجان,حمام,کنار رود ارس,سنتی در روستای,توابع جلفا,ورودی,شهرهای آذربایجان شرقی

این حمام یکی از زیباترین حمام های آذربایجان است که با معماری اصیل سنتی در روستای کردشت از توابع جلفا و در کنار رود ارس قرار دارد .
این حمام که در میان باغ بزرگی ساخته شده ، دارای یک هشتی به صورت هشت ضلعی به ابعاد 5/3×5/3 و به ارتفاع 3/4 متر است . یکی از اضلاع به در ورودی و دیگری راه ورود به رخت کن یا سربینه است.سربینه حمام نیز هشت ضلعی به اضلاع 5/3 متر و ارتفاع 5/8 متر است و گنبد بزرگ آن بر روی جرزها و هشت ستون سنگی هشت بَر استوار شده است . همه ستون ها دارای سرستون های سنگی مقرنس هستند که به وسیله ملات سرب مذاب به ستون وصل شده اند .

گنبد سربینه دارای کاربندهای جالب مزین به آهک بری های زیبا است . سکوهای رخت کن با طاق ضربی پوشیده و در زیرأن کفش کن هایی تعبیه گردیده است گرم خانه فضایی است که از چهار ستون سنگی هشت بر و دو حوض بزرگ مستطیل شکل و اتاقیبا گنبد قیراندود تشکیل شده است .

حمام کردشت جلفا ,دیدنی های حمام کردشت جلفا ,جاذبه های گردشگری حمام کردشت جلفا

نور داخل سربینه و گرم خانه به وسیله روزنی که نوک گنبد قرار دارد تأمین می شود و گویا بر روی آن روزنه ها سنگ های مرمر نازک و ظریفی نصب بود که نور آفتاب از آن نفوذ می کرد و داخل حمام را به صورت یکنواخت،روشن و شستشو کنندگان را از نگاه نامحرمان حفظ می نمود .

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :