حمام مهرآباد آذربایجان شرقی
تاریخ غنی دوره صفویه از جمله,دوره قاجار می رسد, حمام مهرآباد تبریز ,دیدنی های حمام مهرآباد تبریز ,جاذبه های گردشگری حمام مهرآباد تبریز ,آثار تاریخی حمام مه

حمام مهرآباد آذربایجان شرقی

حمام مهرآباد یکی از معروف ترین گرمابه هاست که تاریخ بنای آن به دوره قاجار می رسد و از پنج بخش تشکیل شده است. 1 – تالار رخت رکن 2 – محل نظافت 3 – تالار شستشو 4 – گرم خانه 5 – خزینه آب مجموعه مسجد و حمام مهرآباد بناب با دارا بودن تاریخ غنی دوره صفویه، از جمله ابنیه ارزشمند و زیبای استان هستند و حفظ آنها برای نسل های آینده بسیار مهم می باشند.


تالار بزرگ رخت کن شامل یک گنبد بزرگ و چهار گنبد کوچک و چهار طاق در چهار طرف آن است و یک حوض بزرگ سنگی نیز در زیر گنبد بزرگ وجود دارد . تالار رخت کن از طریق راهروی باریکی وارد تالار استحمام می شود که از نظر طراحی معماری تا حدی شبیه تالار رخت کن است . در ضلع شرقی تالار استحمام ،دو اتاق با سقف گنبدی به عنوان خلوتی یا شاه نشین وجود دارد که مخصوص استحمام افراد سرشناس بود. تالار استحمام با چهار پله ، پس از عبور از یک در کوچک وارد خزینه می شود که آخرین مرحله استحمام است . پس از بیرون آمدن از خزینه بایستی از حوضچه های کوچک آب سرد عبور کرد

 آب مصرفی گرمابه از چاهی که در کنار خزینه قرار دارد ، توسط منجنیق مخصوصی استخراج می شد و از طریق لوله های باریک سفالی که در دیوارها تعبیه شده بودند به داخل گرمابه هدایت می شد . تاریخ بنای این حمام مربوط به دوره شاه طهماسب است و با توجه به شیوه ساخت و مقایسه با سایر حمام ها می توان آن را به دوره صفویه نسبت داد .

از سایر حمام های تاریخی آذربایجان شرقی می توان حمام های زیر را نام برد:

حمام های شازده تبریز ، حکم آباد تبریز ، نوبهار تبریز ، نوبر تبریز ، سرهنگ تبریز ، سراب ، جلفا ، میلان ، اسکو ، حاجی موسی مرند ، حاج فتح الله بناب ، چهارسوق مراغه ، چهار سوق آذرشهر .

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :