اگر برای تعطیلات تابستانی به شمال غرب کشور و محدوده آذربایجان سفر می کنید، تماشای غار سهولان را از دست ندهید. غاری آبی که در دامنه رشته کوه‌هایی بنام کوتر قرار گرفته است و برای دیدن آن باید به 43 کیلومتری شرق شهرستان مهاباد، سر راه جاده مهاباد-بوکان سفر کنید. جاده ای که بومیان منطقه آن را به نام جاده برهان می شناسند. هر چند که مسیر روستای عیسی کند هم مسیر خوبی است که شما را راحت تر به غار می رساند.

 را نشان می دهند و مردم روستای مجاور به یاد دارند که پیش از این،

در قسمت خشک غار، گورهایی وجود داشته که به زمان حمله روس ها

به منطقه و پناه گرفتن مردم به آن جا برمی گردد

 

غار گمنام

غار سهولان در مهاباد

غار سهولان از نظر آغاز پیدایش به دوره دوم زمین شناسی (کرتاسه) برمی گردد اما با این وجود، در هیچ یک ازکتب معتبر فارسی، کردی، ترکی و عربی نامی از آن برده نشده است. تنها ژاک دمورگان، جهانگرد فرانسوی بین سال های 1896-1892 میلادی که در ایران مشغول نوشتن کتاب جغرافیای غرب ایران بود، سفری به این غار داشت و با کمک ساکنین روستا به وسیله کلک از راه آبی وارد غار شده واز راه خشکی بالایی خارج شده بود. کروکی ای که دمرگان در آن زمان از غار ترسیم کرد، 60% باواقعیت کنونی همخوانی دارد.

درسال 1350یک هیات غارنورد از دانشگاه آکسفورد با تجهیزات کامل از غاردیدن کردند و درباره آن نوشتند که غارسهولان یکی از عجیب ترین غارهای آبی جهان به شمار می رود.

سرانجام درسال 1370 هیاتی برای شناسایی به دیدن این غار رفتند و اقدامات اولیه را برای بازگشایی مسیر انجام دادند که در سال 1376 تکمیل شد و در نهایت شهرداری مهاباد آن را برای استفاده عموم آماده کرد.

را نشان می دهند و مردم روستای مجاور که هم نام این غار است، به یاد دارند که پیش از این، در قسمت خشک غار، گورهایی وجود داشته که به زمان حمله روس ها به منطقه و پناه گرفتن مردم به آن جا برمی گردد.

ساکنان سنگی

غار سهولان ویکی پدیا

غار آهکی سهولان از دو بخش آبی با سه حوضچه به هم چسپیده و بخش خشکی مجاور آن درست شده است و اگر در خشکی آن قدم بزنید، می توانید قندیل های زیبا و فراوانی را ببینید که هر کدام نامی را یدک می کشند: هشت پا، لاک پشت، ستاره دریایی، خوشه انگور و... . قندیل هایی که رشد می کنند و قد می کشند و غار را به اصطلاح زمین شناسان فعال نگه می دارند.

در محل اتصال قسمت آبی به خشکی، شیب تندی وجود دارد که در انتهای آن تونلی دیده می شود که به عقیده کارشناسان، راهی مخفی برای رسیدن به قلعه بالای کوه بوده است اما براثر مرور زمان مسدود شده است.

این غار یک حوضچه بزرگ دارد با دالان های متصل به هم. حوضچه ای که به جز زلالی، عمیق هم هست! با این حال، غار سهولان هم مثل خیلی از غارهای توریستی ایران، برای تازه کارها غار مناسبی است. در این غار تمام امکاناتی که یک گردشگر غیر حرفه ای برای تماشای غار نیاز دارد، آماده است. از قایق گرفته تا نورپردازی رنگی که نمی گذارد حس دلهره و وحشت از قدم گذاشتن به دنیای ناشناخته دل کوه را تجربه کنید. حوضچه غار سهولان به طور میانگین حدود 20 متر عمق دارد و  ابعادی به طول 250 متر و عرض 2متر.  هرچند که عمق آن در بخش هایی به 52 متر هم می رسد!

در غار آبی سهولان، هیچ نوع گیاهی نمی روید و تنها ساکنان جاندار آن؛ کبوترهای چاهی و خفاش ها هستند که شاید در مدت حضورتان در غار، چند باری با شما چشم در چشم شوند!


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران