معرفی امام زاده دال ذال تبریز+ تاریخچه و معماری
امامزاده دال ذال کجاست,امامزاده دال ذال تبریز کجاست,امامزاده دال و زال,تبریز امامزاده دال ذال,امامزاده دال ذال,امامزاده دال و ذال,امامزاده دال ذال تبریز کجاست,ت

امامزاده دال ذال در محله میارمیار تبریز قرار دارد و شامل دو قبر كوچك با پوششی از كاشی سبز رنگ معمولی و ساده است كه در كنار هم قرار گرفته اند و ساکنان آنها را زیارت می كنند. این بنای متبرک از روزگاران قدیم محل توجه و علاقه مردم تبریز بوده است.

تاریخچه امامزاده دال ذال:
امامزاده دال ذال یکی از آثار مهم تاریخی مرکزی شهر تبریز که جنبه ی مذهبی- اسلامی دارد مسجد دال و ذال و زیارتگاه دو تن از بزرگان دین است که در همین منطقه اعدام و شهید شدند.

تاریخ ساخت بنای نخست بقعه مشخص نیست ولی در دوره های گوناگون تعمیر و بازسازی شده است. در پاورقی کتاب تاریخ و جغرافی دارالسلطنه تبریز، تعمیر بقعه و مسجد را در سال ۱۱۹۳ق بدست حاج اسدالله نامی خبر داده؛ اسرار علیشاه از تعمیر فرد عالی همتی سخن گفته است. بر اساس کتیبه ای که به دیوار ضلع غربی نصب شده، بقعه در سال ۱۳۸۰ش با تلاش حاج جعفر دهقان افروز تجدید بنا شده است.
در كتب كهن مزارات از جمله «روضات الجنان و جنات الجنان» به وجود مسجدالدار و دو قبر موجود در كنارآن اشاره شده.
حافظ حسين كربلائي تبريزي مي نويسد: «مرقد دو مزار آن بزرگوار، المدفونين في مسجدالدار رحمهما الله، در مسجدي است در درب مهادمهين، در حوالي محله سنگ سياه مشخص و معين، ايشان را امامزاده مي گويند.
خواجه محمد پارسا رحمه الله در وقت توجه به حج، به زيارت قبر ايشان مشرف گشته اند، گويا كشف قبور ايشان را باقي بوده فرموده اند كه دو سيد بزرگوار اينجا مدفونند».
ملا محمد امين حشري تبريزي در كتاب «روضه اطهار» نوشته است: «اگر چه اسامي شريفشان تحقيق نشده است، دو مزار فيض آثار از دو امامزاده عالي تبار در محله مهادمهين در مسجددار واقع است. في الواقع اثر انوار از مدفن آن دو عالي تبار لامع است. ايشان را فرزندان محمد حنفيه مي دانند و ...».
صاحب کتاب اولاد اطهار می نویسد: چون هشام بن عبدالملک بن مروان به سادات علوی اذیت کرد آنان ناچار به سایر بلاد متفرق شدند. دو بزرگوار از آنان به تبریزآمدند مدتی مخفی بودند تا هواخواهان بنی امیه بر آنان دست یافتند و در این مسجد شهیدشان کردند و به دار کشیدند لهذا اسم مسجد به دال و ذال مشهور شد. دال اشاره به اسم عبدالله بن جعفر و ذال اشاره به اسم مبارک عبدالله رأس المذری پسر جعفرثانی است و دال ذال از این جهت گفته اند که در پیش اعادی و ظالمان تصریح به اسم آنان نکنند و یا از جهت سهولت نام ایشان دال ذال گفته اند.
آقاي عبدالعلي كارنگ محقق گرانمايه آذربايجان مطالبي را از مرحوم حضرت آيت الله حاج سيد مرتضي مستنبط غروي دركتابش نقل كرده و مي نويسد: «مرحوم حضرت آيت الله حاج سيد مرتضي مستنبط غروي امام جماعت مسجد دال ذال روز هفتم محرم 1391هـ.ق مي فرمود: درباره سيادت اين دو مدفون در جنب مسجد دال و ذال، من روايتي دارم و آن اينكه، مرحوم پدر من در اين محل امامت و سيادتي داشت. طبق معمول هفته اي يك روز عده اي از طبقات مختلف مردم به محضر ايشان مي رسيدند، سيدي نيز مي آمد كه محسن نام داشت هنوز من قيافه او را خوب به ياد دارم، روزي پيش پدرم خوابي گفت. گفت منزل من در اهراب است هر روز كه از طريق ميارميار به بازار مي رفتم دو جا توقف مي كردم و فاتحه اي براي اموات مي خواندم، يكي گورستان گجيل و ديگري مقابل مزار مسجدالدار. چند روزي توقف در برابر اين مزار و خواندن فاتحه را ترك كردم، شبي در عالم رويا ديدم به بازار مي روم تا بدينجا رسيدم. دوسيد نوراني جوان جلو مرا گرفتند و گفتند: سيدمحسن از ما چه بدي ديدي كه احسان خود را بريدي؟ من از آن روز يقين كردم كه خفتگان در اين خاك دو سيدپاك هستند». بعد مرحوم آيت الله آقاي مستنبط غروي فرمود من هم همين عقيده را دارم.
امامزاده دال ذال در تاریخ ۵ تیر ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۹۸۴ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

امامزاده دال ذال,امامزاده دال ذال در تبریز,تاریخچه امامزاده دال ذال

عکس از ضریح امامزاده دال ذال


معماری امامزاده دال ذال:
در نمای اصلی بقعه و مسجد دال و ذال سه در ورودی و چهار پنجره ی آهنی سبز رنگ موجود است که درب میانی و درب و پنجره ای که در ضلع شرقی قرار دارد مربوط به مسجد است و بر بالای هر کدام از درب ها کتیبه ای نصب شده است که کتیبه ی درب میانی از جنس مرمر ومتن آن آیه ی ۱۸ از سوره ی مبارکه ی توبه و کتیبه ی درب ضلع شرقی از جنس کاشی آبی و فیروزه ای است و عبارت" مسجد دال ذال" بر روی آن حک شده است و درب ضلع غربی و سه پنجره ی آن متعلق به بقعه ی امامزاده دال ذال است.

ابعاد بقعه دوازده متر طول با شش متر عرض است که دارای پلان مستطیل شکل است نمای بیرونی دارای اندازه ای به ارتفاع یک مترو نیم از جنس مرمر است و قسمتهای بالای آن با آجرهای سه سانتی نما کاری شده است.

دو مناره ی فلزی در این نما موجود است و بالای در ورودی بقعه کتیبه ای از کاشی آبی و فیرزه ای نصب شده و عبارت زیر روی آن حک شده است:

آستان مقدس نوادگان امیرالمومنین(ع) ، فرزندان جناب محمد حنفیه حضرت حذیفه و ابراهیم.


آدرس امامزاده دال ذال:
استان آذربایجان شرقی ـ شهرستان تبریز ـ بخش مرکزی ـ شهر تبریز ـ محله مهادمین ـ کوچه میار میار بین خیابان فردوسی و خیابان شریعتی شمالی کنونی

933

934

935

936

937

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :