زندانیان دریاچه آهک در ایران
روستای برنجه ,دیدنی های روستای برنجه ,جاذبه های گردشگری روستای برنجه ,آثار تاریخی روستای برنجه ,مناظر طبیعی روستای برنجه ,استان روستای برنجه ,نقشه روستای برنجه

می گویند خان های محلی برای تنبیه روستاییان و مخالفان خود، به پایشان سنگ می بستند و آنها را درون این چشمه عمیق می انداختند، چشمه ای که به همین دلیل زندان برنجه نامیده شده است.

در جنوب

دهانه این چشمه بزرگ به شکل بیضی است. قطر بزرگ این بیضی 100 متر و قطر کوچک آن 50 متر است و ژرفایش نیز به حدود 70 متر می رسد. در کف این سازه بزرگ طبیعی دریاچه ای آکنده از آب سرد و گاز کربنیک است. این چشمه دیوارهای بلند و پرشیب دارد که از لایه های نازک تراورن تن نواری پدید آمده است.

 پایین رفتن از این دیواره های بلند بدون ریسمان و دیگر تجهیزات لازم غیر ممکن است بویژه آنکه کارشناسان احتمال می دهند وجود آب های گازکربنیک دار در ته دهانه چشمه موجب خردگی بیشتر دیواره شده و بر قطر آن افزوده است.

روستای برنجه ,دیدنی های روستای برنجه ,جاذبه های گردشگری روستای برنجه ,شهرهای آذربایجان غربی - دیدنی های آذربایجان غربی

زندان برنجه از نظر زمین شناسی تاریخچه پیدایش مشابهی مثل دریاچه تخت و زندان سلیمان را دارد و آن محل نیز از انباشته شدن رسوبات آهکی، تل های بلند و در مواردی دهانه های وسیع آتشفشانی مانند بوجود آورده اند و در عمق نسبتا" زیاد دهانه یکی از این تپه ها دریاچه ای در میان صخره سنگی وجود دارد که به علت عمق زیاد سطح آب از دهانه امکان دسترسی به آن غیر ممکن بوده و آب دریاچه بعد از گذشتن از میان سنگ های رسوبی و آهکی و تراورتن در جنوب شرقی به رودخانه مجاور در روستای برنجه ,دیدنی های روستای برنجه ,جاذبه های گردشگری روستای برنجه ,شهرهای آذربایجان غربی - دیدنی های آذربایجان غربی

بهترین سمت برای فرود و صعود دهانه شمالی می باشد که مستقیما به آب چشمه ختم می شود.

از رها کردن زباله و وسایل سبک وزن بدون حفاظ در کنارچشمه جدا خودداری شود. وزش باد می تواند هر چه کنار چشمه قرار دارن درون زندان آن بیاندازد.

دمای آب در فروردین ماه حدود 30 درجه سانتیگراد و عمق آب بیش از 25 متر تخمین زده می شود.

 پدیده هایی از این دست بسیار حساس و آسیب پذیر هستند. ملیون ها سال طول کشیده تا بوجود آیند و قابل ترمیم و بازسازی نیستند. از نوشتن یادگاری، کنده کاری، رول و تابلو کوبی و رها کردن زباله در محیط جدا خودداری فرمایید!

روستای برنجه ,دیدنی های روستای برنجه ,جاذبه های گردشگری روستای برنجه ,شهرهای آذربایجان غربی - دیدنی های آذربایجان غربی

آثار موجود در اطراف زندان برنجه:

1-  در دو راس تپه مجاور به زندان برنجه ( برنجک) بقایای معماری از دوره نا مشخص توجه بازدید کننده را به خود جلب می کند که بنا به اظهارات ساکنین محلی و افراد مسن، قبرهایی در کنار بقایای معماری مربوط به ترسایی ها موجود بوده که به خط میخی یا شبیه به آن نوشته هایی بر روی سنگ قبرها مشاهده می گردید؛ ولی هم اکنون به علت حفاری های غیر مجاز جویندگان طلا و مخروبین آثار باستانی کاملا" منهدم شده و از بین رفته است.

روستای برنجه ,دیدنی های روستای برنجه ,جاذبه های گردشگری روستای برنجه ,شهرهای آذربایجان غربی - دیدنی های آذربایجان غربی

2- در روستای قره بلاغ، مرکز دهستان چمن در کیلومتر 24 شهرستان تکاب و غرب روستای برنجه (برنجک) و در کنار قبرستان عمومی روستا، قبرهایی با سنگ های سرخ رنگ با چندین علامت خط میخی مربوط به دوران حکومت مغولان دیده می شود که بنا به روایت ساکنین محلی مربوط به مردگان لشکر تیمور در موقع حمله مغولان جهت تسخیر تخت سلیمان و شهرنشین می باشند که هم اکنون در اثر کندن و حفاری از بین رفته ولی سنگ قبرها به علت بزرگ بودن برای نشان دادن در همان محل باقی مانده است.گفته می‌شود که خان‌های محلی برای تنبیه روستاییان و مخالفان خود، به پایشان سنگ می‌بستند و آنها را به درون این چشمه ژرف می‌انداختند و علت نامگذاری زندان برنجه همین بوده است.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از فرمانداری تکاب، روزنامه ایران


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :