بیله سوار اردبیل
مهمترین آثار تاریخی این شهرستان قیزقلعه,جاذبه های تاریخی شهرستان,قلعه دختر,کیلومتری شمال شهر گرمی,کنار رودخانه,سوار به شمار,بزرگی جلب,میلادی

جاذبه های تاریخی شهرستان :
از مهمترین آثار تاریخی این شهرستان قیزقلعه سی ( قلعه دختر ) که ثبت تاریخی این قلعه سال 629 میلادی است در کنار رودخانه برزند در 17 کیلومتری شمال شهر گرمی دژ مستحکم و بزرگی جلب توجه می کند و به
قیز قلعه سی مشهور است و جزو شهرستان بیله سوار به شمار می رود . سبک و نام بنا و قدمت آنرا به دوران اشکانی و ساسانی منسوب می دانند

از دیگر آثار باستانی می توان تپه های باستانی ، سکه های مربوط به دوره اشکانی و ساسانی ظروف سفالی متعلق به عصر حجر قدیم و جدید و کاروانسرای مخروبه در منطقه خروسلو از دوران صفویه نام برد . نیز گمرک بیله سوار ساختمان قدیم از آثار تاریخی این شهرستان می باشد که حداقل سال قدمت تاریخی دارد که در گذشته یکی از مهمترین گمرکات کشور به حساب می آمده است . و از دیگر آثار تاریخی قبرستان شهدای گمنام شهریور 1320 در شهر بیله سوار می باشد .

جاذبه های تاریخی و فرهنگی شهرستان بیله سوار

اکتشافات باستانشناسی و آثار بدست آمده از منطقه نشان میدهد که در اثر مساعدت عوامل طبیعی در اعصار قدیم ، ناحیه بیله سوار محل سکونت اولیه انسانها بوده است .

شهر تپه سی ، یاریم تپه ، مدرسه امام خمینی ، شاه تپه بیله سوار ، قیزقلعه سی ( قلعه دختر ) ، تپه جعفرقلی قشلاقی از آثار دیدنی این شهرستان به شمار می آید .جاذبه های طبیعی شهرستان :
بیله سوار در سرزمین جلگه ای و هموار بنا شده است ، از جمله جاذبه های طبیعی این شهرستان رودخانه بالهارود است که از کوههای لنگان و خروسلو سرچشمه می گیرد و به چاله محمود آباد می ریزد و با جاری شدن آب رودخانه نبض حیات در بیله سوار به تپش در می آید .
کوههای خروسلو که از جمله کوههای سرسبز منطقه با ارتفاع 1096 متر مرتفع ترین و پر جاذبه ترین طبیعت این شهرستان به شمار می آیند .
ارتفاع این شهر از سطح دریا متر است ، بیشترین میزان بارندگی در ماههای فروردین ، اردیبهشت و خرداد است متوسط بارندگی در فصل زمستان برابر 28 میلی متر بوده و 5/3 درصد مجموع بارندگی سالانه را تشکیل می دهد .

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن