قلعه قهقهه
قلعه قهقهه اهر,موقعیت جغرافیایی قلعه قهقهه,عکس قلعه قهقهه,قلعه قهقهه,تاریخچه قلعه قهقهه,قلعه قهقهه مشگین شهر,زندانی قلعه قهقهه,زندانی قلعه قهقهه,قلعه ی قهقهه,دا

اشتباه نکنید! قلعه قهقهه,قلعه قهقهه مشگین شهر,موقعیت جغرافیایی قلعه قهقهه,شهرهای استان اردبیل- دیدنی های استان اردبیل

بیشتر وقایعی که مورخان درباره قلعه قهقهه,قلعه قهقهه مشگین شهر,موقعیت جغرافیایی قلعه قهقهه,شهرهای استان اردبیل- دیدنی های استان اردبیل

قلعه قهقهه از نظر ارتفاع قرار گیری و مصالح به کار رفته در آن، شبیه تمام قلعه های ایران است، اما یک ویژگی مهم، این قلعه را مورد توجه بیشتری قرار داده است. قلعه قهقهه یکی از استوارترین و تسخیر ناپذیرترین قلعه های ایران بوده که بعد از گذشت سال ها هنوز هم شکوه و استحکام خود را حفظ کرده است. آنقدر که هنوز ورود به این قلعه تقریبا غیر ممکن است، مگر در شرایط جوی مناسب و خاص. استحکام این دژ البته از چشم پادشاهان صفوی دورنمانده و آنها همیشه با بهره برداری از این مزیت فوق العاده قلعه از آن برای اهداف سیاسی شان استفاده کرده اند. چنانکه مولف تاریخ عالم آرای عباسی در این باره می نویسد: «هیچ پادشاه ذی شوکت کمند همت بر کنگره تسخیر آن حصن بلند ارکان نینداخته و آرزوی گرفتن آن عالی بنیان در مخیله هیچ یک ازسلاطین کشور گیر صورت نبسته».

قلعه قهقهه سه حصار متداخل دارد که برای تعیین حدود قلعه و تشکیل دیواره های سنگی کوه تعبیه شده اند. طوری که قلعه برکوه استوار است و حصار اصلی آن با چهار برج و دروازه آن با دو برج پنج ضلعی که طاقی هلالی دارند، نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کنند. ورود به این قلعه نظامی از ضلع شمالی آن انجام می گیرد و بعد از دروازه راهروی درازی شما را به اتاق هلالی می رساند. علاوه بر این ها، قلعه 5 استخر و یک برج دیده بانی 8 ضلعی هم در قسمت شمال غربی اش دارد.

زندان قلعه هم کمی دورتر، یعنی در بدنه بالایی کوه قرار دارد و سه قسمت آن رو به پرتگاه و به سوی دره ای 80 متری هستند و تنها یک سمت آن به قلعه می رسد.


گروه گردشگری تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :