تصویر بهشت در قاب دریاچه نئور
اردبیل ,دیدنی های اردبیل ,جاذبه های گردشگری اردبیل ,آثار تاریخی اردبیل ,مناظر طبیعی اردبیل ,استان اردبیل ,نقشه اردبیل ,مساحت اردبیل ,جمعیت اردبیل ,مراکز گرد

اردبیل را استان چشمه‌های بهشتی می‌گویند و بیشتر مردم، این استان را با چشمه‌های آب گرمش می‌شناسند، اما این استان جاذبه‌های تاریخی و طبیعی منحصر به‌فرد دیگری دارد که تماشای آنها خالی از لطف نیست؛ جاذبه‌هایی مانند دریاچه نئور که در فصل بهار، تصویر رویایی و خیال‌انگیزی از طبیعت را به نمایش می‌گذارد.

قدم‌زدن روی تپه‌ها و دشت‌هایی سرسبز و پوشیده از گل‌های رنگارنگ که دامن پرچین خود را از هر سو تا دریاچه‌ای زیبا و نقره‌ای‌رنگ گسترانده است، گاهی به نظر فقط در خواب و رویا امکان‌پذیر است،‌ اما این خواب و خیال زیبا قابل تعبیر است، اگر در فصل بهار سری به استان اردبیل و طبیعت سرسبزش بزنید.

با سفر به این استان، در حدود 45 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل و در مسیر اردبیل به خلخال، در مسیر کوهستانی باغیرو قرار خواهید گرفت که دریاچه‌ای زیبا و زلال را در دره‌های سبز و باصفای خود جای داده، دریاچه‌ای 220 هکتاری به نام نئور که از دو دریاچه بزرگ و کوچک 180 و 40 هکتاری تشکیل شده است.

البته اگر در فصل بهار که فصل پرآبی است،‌ تماشاگر این دریاچه باشید، دریاچه‌ واحد و یکدستی را مشاهده می‌کنید که ارتفاع عمیق‌ترین نقطه آن پنج متر است و از پیوست دو دریاچه کنار هم به وجود آمده است.

بارش نزولات آسمانی در فصل زمستان و بهار و جوشش چشمه‌های متعددی که در کف دریاچه و اطراف آن قرار گرفته و از دل مراتع ییلاقی راهی به سوی دریاچه پیدا می‌کند، دو دریاچه را آنچنان سیراب و سرریز می‌کند که فاصله از میانشان برداشته شده و اتحاد و یگانگی را به نمایش می‌گذارند.

دریاچه نئور و مراتع و پوشش گیاهی اطرافش،‌ زیستگاه برخی گونه‌های پرندگان مهاجر عبوری نیز است که برای مدتی کوتاه در فصل زمستان از دریاچه استفاده می‌کنند. آنقوت از عمده‌ترین پرندگان این دریاچه و حاشیه آن است که در این منطقه زادآوری می‌کند

برنامه یک روز شاد در نئور

می خواهید یک روز متفاوت در نئور بسازید؟ پس کوله بارتان را جمع کنید و راهی شوید. پس از طی چهل کیلومتر از شهر اردبیل به سمت شهر خلخال به ده بودالالو خواهید رسید. می توانید چند ساعتی در این ده بمانید و استراحت کنید یا به مسیرتان ادامه دهید و بعد از طی سیزده کیلومتر به بالای کوه و دریاچه نئور برسید. جایی که قزل‌آلای خال قرمز زندگی می کند. ماهی‌های دریاچه نئور هر سال پیش از زمستان صید و جمع‌آوری می‌شوند زیرا در اثر یخ زدن دریاچه این ماهی‌ها نمی‌توانند در زمستان زنده بمانند و پس از زمستان دوباره ماهی‌های کوچک پرورشی در نئور رها می‌شوند. می توانید کنار دریاچه بنشینید، ماهی های بازیگوش آن را نگاه کنید یا اگر توانستید، تنی به آب بزنید.اردبیل ,دیدنی های اردبیل ,جاذبه های گردشگری اردبیل ,شهرهای استان اردبیل- دیدنی های استان اردبیل

این دریاچه محل مناسبی برای پرورش ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان است و اگر در فصل بهار و تابستان مسافر آن باشید، می‌توانید در هوای مطبوع منطقه مهمان یک پرس قزل‌آلای رنگین‌کمان این دریاچه باشید که از نظر کیفیت و خوشمزگی شهرت جهانی دارد حتی می‌توانید در مسابقه تفریحی ماهیگیری شرکت کنید که هرساله در این دریاچه بین دوستداران صید ماهی انجام می‌شود.

دریاچه نئور و مراتع و پوشش گیاهی اطرافش،‌ زیستگاه برخی گونه‌های پرندگان مهاجر عبوری نیز است که برای مدتی کوتاه در فصل زمستان از دریاچه استفاده می‌کنند. آنقوت از عمده‌ترین پرندگان این دریاچه و حاشیه آن است که در این منطقه زادآوری می‌کند.اردبیل ,دیدنی های اردبیل ,جاذبه های گردشگری اردبیل ,شهرهای استان اردبیل- دیدنی های استان اردبیل

بهترین راه رسیدن به نئور

از راه های متفاوتی می توانید به نئور برسید. اما مسیر دره گرگانرود را می توان به عنوان مسیر مناسب، بکر و زیبا برای صعود به بغروداغ و نئور از مسیرجنوبی، آن به شمار آورد. از هشتپر طالش توسط وسیله نقلیه با عبور از پل گرمان رود و سه راهی به سوی مسیر کوهستانی تالش درجاده ای مناسب و جنگلی حرکت کنید. با پشت سر گذاردن آبادی های کوچک و بزرگ چون ریک، دشتیار، کیش دیبی، سه راهی سوباتان، دکاه خانی، اسب سرا وزره و عبور از امتداد قلل تیلار درسمت جنوب و کالو که پوشیده از درختان جنگلی است به پیرگری، لقمه کش، لوراهونی، اسنور و بالاخره به آخرین محل این مسیر کلنگلی بیل برسید. درمیان مراتع عاری از جنگل آن از وسیله نقلیه پیاده شوید. مسیر را به سمت شمال غربی از بالای چشمه کوچکی در ارتفاع 2200متری ادامه دهید تا به دریاچه کوچک قره گل که در واقع برکه سیاه رنگی است برسید.اردبیل ,دیدنی های اردبیل ,جاذبه های گردشگری اردبیل ,شهرهای استان اردبیل- دیدنی های استان اردبیل

در این نقطه چشمه آب بزرگ قراردارد. از این محل رشته کوه بغروداغ نمایان است. همچنین آبشار بزرگی مشاهده می شود که فصلی است و بر اثر آب شدن برف ها و یخ پدیدآمده است. مسیر آبشار که از کوه بغروبه پایین روان است با مسیر آب باتمان فرق می کند. با دیداری آبشار مجدداً مسیرتان را به سمت شمال غربی پی گیری کرده، با عبور ازدشت های سرسبز و مراتع زیبای منطقه که در میانشان گل های حسرت سفید روییده است به دشت بازی درپای قله بغرو می رسید. اینجا محل مناسبی برای اتراق شماست.

اگر به قله بغروداغ صعود کنید، از فراز قله دریاچه بزرگ نئور به ارتفاع 3000متری دیده می شود. برای رسیدن به آن باید مسیر را دور زده و از دامنه شمالی قله به سوی آن سرازیر شوید. با پیدا کردن راه و عبور از پهندشتی وسیع سرسبز با راه پیمایی نسبتاً طولانی، خود را به کرانه های آن برسانید. این دریاچه در شب های تابستانی و مهتابی همچون آینه ای شفاف می درخشد.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، بیابان های ایران


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :